CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

BOLU'DA ÖĞRENCİNİN KIYMETİ (Mİ) VAR - 1

Bulut Altundal

13 Mart 2016

Geçenlerde doğa harikası güzel caddemize oturup düşündüm bir üniversite öğrencisi olarak "Bolu'da öğrencinin kıymeti var mıdır?" diye. Sonra bir bir gözümün önüne geldi büyük hayırsever İzzet Baysal'ın en büyük eserini kazanıp gelmiş biz öğrencilere ne derece kıymet verildiği.

 

Bolu'ya ilk adımı attığımızda, efsanelere göre babasının üstüne holding bulunan öğrenciye çıkan KYK yurdunun babası banka borçları içine batmış garip öğrenciye çıkmaması ile ortaya çıkan kalacak yer sorunu. Özel yurtlar, belli başlı bir görüş çevresinde birleşmiş dini grupların yurtları, evleri ve son olarak kiralık evler... Özel yurtlar diyorum ne kadar güzel. Yıllık veriyorsun 8 bin - 9 bin TL ohh mis... Gerçekten öyle mi ama? Aileler çocuklarını gönderiyor okusun diye, yapmadıkları masraf kalmıyor haliyle, bir de üstüne çıkmayan KYK yurdu sonucu eklenen özel yurt fiyatı... Ailenin aylık geliri 3 bin TL, yurdun aylık ücreti 800-900 TL. Tabi çocuğunun yapacağı ek harcamalar da cabası. Gitti maaşın yarısı. Eve çıkayım desen ne olacak. Kiralık diye aramadığın numara kalmıyor gelen cevap aynı: "Öğrenciye vermeyi düşünmüyoruz". Sanki kız istiyoruz da başlık parasını beğenmiyorlar. Hele bir de emlakçılara kaldıysan iş daha bir kötü. Sağ olsungloballeşen ülkemizde inşaat sektörü öyle gelişti ki her yer 1+1, 2+1 lüks stüdyo tipi daire doldu. 500 TL'ye ev bulursan hatim indirip dua etmek lazım artık. Kira kadar komisyon alan emlakçı abiler sağ olsun evi pazarlayacağım diye yıkama yağlamayı güzel yapıyorlar, gözlerimiz doluyor hüzünleniyoruz. 

 

Gel gelelim şu meşhurlaşmış dini grupların yurtları, evleri falan filan... Bari şu yurda kayıt olayım diyorsun son çare, biraz daha makul ücreti diye. Ama daha kapıdan girer girmez kuralların ardı arkası kesilmiyor. Yurda kayıt olursan giriş bu çıkış şu yemek bu kural şu vs. vs. uzayıp giden bir uygulama listesi. Altına da imza at diyorlar. O bile zorla yani. Yahu tamam Elhamdülillah Müslüman’ız. İslam dini hoşgörü dini diyoruz. Ama kalacak yer bulamayıp sizlere muhtaç kalan biz öğrencilere uygulamaya çalıştığınız baskıyı hiçe sayıp da başka ülkelerde din kardeşlerimize yapılan baskıları zulümleri sürekli protesto etme çabası niye? Sen bir Müslüman olarak Müslüman’a baskı kurmaya çalışıyorsun elin gavuru acır mı hiç? Bolu'ya geldiğimden ben de düştüm bu yurtlardan birine. Kurallar, uygulamalar falan ardı arkası kesilmedi. İbadet etmek için huzur ararken ibadet etmekten kaçar hale getirdiler 2 ayda. Allah affetsin. Beni gönülsüz ibadet etmeye zorladıkları için çok kin tuttum içimde, çok şeyler söyledim onlara. Neyse.

 

Toparlayacak olursak Bolu'da üniversite öğrencisi için barınma büyük bir sorun haline gelmeye başlıyor. Zaman zaman üniversite ve belediye yetkilileri emlakçılar ve yurt sahipleri ile bir araya gelse de bu görüşmeler sadece gündemi oyalıyor. Somut bir sonuç elde edilememekte, üstüne üstlük durum daha kötü bir hal almakta ne yazık ki. Her yıl artan öğrenci sayısına nazaran her yıl artan yurt ücretleri, ev kiraları sorunu içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Her geçen gün geliştiği söylenen Bolumuzda biz öğrenciler "Siz bizim evlatlarımızsınız" türküleri eşliğinde maddi açıdan doğrudan ve ya dolaylı sömürülüyor.

 

Sonuç olarak "Bolu'da öğrencinin kıymeti var mıdır?"  demiştim ya, evet Bolu'da öğrencinin kıymeti var. Çünkü birçok kesim öğrencilerden para kazanarak ayakta kalıyor. Üniversite öğrencisini görünce gözlerinde dolar işareti beliren esnaflarımız var, yurt sahiplerimiz var, ev sahiplerimiz var, emlakçılarımız var, var oğlu var yani...

 

Şimdilik bu kadar. Yazdıklarıma eleştiriler olabilir elbette. Bu çok doğal. Belki de diyeceksiniz "Aman bunlar da rahata alışmış, zorluk çekmemiş"... Haklısınız belki ama madem gelişiyoruz o zaman rahata erişmeliyiz. Yaşadığımız sorunlardan sadece biri bu. Devamı gelecek. Selametle.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama