CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

AİBÜ ÖĞRENCİLERİ DİKKAT!

Bulut Altundal

6 Kasım 2017

Benim güzel üniversitemde aksayan bazı üç beş şey var. Bunları dile getirmek hata yapan ve sorun çıkaranların belki kendine çeki düzen vermesine yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Bu nedenle öğrencilerin yaşadığı sorunları sık sık gündemde tutmayı istiyorum. Bu yazımda da yine birçok öğrencinin mağdur duruma düşmesine neden olan bir konu hakkında uyarıda bulunacağım.

Peki ya nedir bu konu? Sınav notları! Abant İzzet Baysal Üniversitesi(AİBÜ) öğrencilerinin bildiği üzere sınav notlarımız Bilgi Yönetim Sistemi (BYS) dediğimiz elektronik ortama işleniyor. Mağduriyet yaratan konu ise bu notların sisteme yanlış aktarılması ve/veya daha sonradan “kendiliğinden değişmesi” iddiası. Nasıl mı oluyor? Anlatayım. Şimdi sevgili öğrencilerimiz normal eğitim süresi boyunca yüzlerce sınava giriyor neredeyse. Vizeler, finaller, bütünlemeler(bir zamanlar vardı ne güzel), yaz okulu sınavları ve tek-çift sınavları. Biz sınava giriyoruz tamam da bu notlar ne kadar doğru aktarılıyor merak konusu olmaya başladı. Öyle ki nadir de olsa aşağı yukarı her bölümde öğrenciler sınav notlarının sisteme yanlış aktarılması nedeniyle uzadıkça uzayan bürokratik işlemlerle uğraşıyor. Bakıyorsun sınavdan 90 almışsın, sisteme geçiyor 75. Geçtim dersi, kurtuldum diye sevinirken bir bakmışsın kocaman bir FF! Olacak iş değil. Sorun öğrenci işlerinde mi hocalarda mı belli değil. Hepsi top çeviriyor zaten söyleyince. Bazıları işin üstünü kapatmaya dahi çalışıyor. Neden? Çünkü o yanlış not yüzünden dilekçe yazacak, sistem açılacak, not düzeltilecek derken herkes bir “hayırdır?” diye sorguluyor istemsizce. Prosedür yazışmaları nedeniyle herkes korku dolu resmen. Hatayı yapanlar öğrencilerin hakkını savunmasına engel olmaya çalışıyor arsızca.

Konuyu bir örnek iddia üzerinden anlatayım bir de. Geçtiğimiz haftalarda bir öğrenci arkadaşım ulaştı. Kendisinin yaşadığı sorun şu şekilde olmuş kısaca. Öğrenci arkadaşım bazı özel nedenleri dolayısıyla okulu uzamış ve kendisinin ifadesine göre de müfredatında olmayan dersleri bile kendisine aldırmışlar. Neyse arkadaşım en son tek-çift sınavına dahi girmiş ve geçmiş sınavdan. Transkriptinde geçtiği dahi onaylanmış. Ancak diploma almaya gittiğinde mezun olamadığı bildirilmiş ve kendisine 2 seçmeli ders çıkarmışlar. Rezaletin açık belgesi aslında. Nedeni de şu ki tek-çift sınavına ikiden fazla dersi olan giremiyor diye biliyorum. E o zaman bu arkadaş nasıl o sınava kabul edilmiş, nasıl o sınavdan sonra iki ders çıkarmışlar? Konuyla ilgili şikayette bulunup bulunmadığını sordum. Verdiği cevap yine rezalet. Hocaları rica etmiş. Ah be sevgili bazı akademisyenler. Amfi kürsülerinde çıkıp “hakkınızı arayın, girişimci olun, kendinizi ezdirmeyin” diye nutuk atan arsızlar! Neden haklı bir öğrencinin hakkını aramasına katlanamazlar? Ben söyleyeyim. Mağduriyetin içinde onların da parmağı var belli ki. Yazık, ülkemizde yüksek öğretim bu şekilde nasıl ileriye gidecek bilmiyorum. Neyse diyecek çok şey var aslında ama onlar mesajı alır inşallah.

Kısacası sevgili AİBÜ öğrencisi arkadaşlarım, sınav notlarınızı iyi takip edin. Sisteme işlenen notlarınızın doğru olup olmadığını kontrol edin. Olması gereken haliyle, sınavlarınızdan sonra onaylı transkriptlerinizi alın öğrenci işlerinden. Gün gelir bu arkadaş gibi mağdur edilirseniz hakkınızı sonuna kadar arayın. Önce bölüm başkanlığına, sonra fakülte dekanlığına, olmadı rektörlüğe, orada da olmazsa BİMER’e veya gidilebilecek adli ve idari makamlara şikayet edin. Yıllarınızı verdiğiniz eğitim hayatınızın bazı kendine akademisyen demiş, memur demiş, müdür demiş kibirli ve vurdumduymaz kişiler tarafından heba edilmesine asla ve asla göz yummayın. Selametle.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Yazarin diğer yazıları
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama