İPEK Eczanesi
ÖZCAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

İPEK Eczanesi
Sağlık Mah.1440 Sok.NO 4(LATİFE HANIM ANA OKUL YANI)
Tel: 0374 222 97 77
ÖZCAN Eczanesi
Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 218 19 90
Bolu 5 günlük hava tahmini

Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti

11 Haziran 2019

BELEDİYE VE CHP BİNASINA ÇELENK KOYDULAR

Bolu Belediyesi tarafından geçtiğimiz aylarda işten çıkarılan işçiler için Hizmet-İş Sendikası tarafından düzenlenen yürüyüş, Bolu Belediye Binası önünden başladı. Yürüyüş öncesi sendika temsilcileri Bolu Belediyesi ve CHP İl Başkanlığı önüne siyah çelenk koydu.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Geçtiğimiz aylarda Hizmet-İş Sendikası’na bağlı işçilerin Bolu Belediyesi tarafından işten çıkarılmasına karşı sendika harekete geçti. 49 gün önce Bolu Belediye Binası önüne kurdukları çadırda işten çıkarmaları protesto eden sendikacılar bugün ise yürüyüşe geçti. Geçtiğimiz günlerde Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan tarafından açıklanıp organize edilen yürüyüşe çok sayıda sendika temsilcisi, Türkiye’nin farklı bölgelerinden yüzlerce işçi katıldı.

“MİLLETİ KANDIRDINIZ”

Yürüyüş öncesi Bolu Belediye Binası önünde toplanan kalabalığa seslenen Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a sert sözlerle yüklendi. Başkan Özcan’a ‘Milleti kandırdınız’ diyen Arslan, “İşten çıkarılan yaklaşık 700 arkadaşımız adına sembolik olarak devam eden bu çadırımız birilerine mesaj vermeye çalışıyor. Bir taraftan Hak-İş Sendikası ve bağlı olan sendikalarına üye olup sürgünlerle, baskılarla istifa ettirilen arkadaşlarımız, her gün sayıları artarken bir taraftan seçim meydanlarında noterden taahhütname yayınlayıp biz hiçbir işçimizi işten çıkarmayacağız diyen Bolu Belediye Başkanı, Kuran-ı Kerim’i öperek mesaj veren Bolu Belediye Başkanına sesleniyorum. Bu noter taahhüdü nerede kaldı. Milleti kandırdınız. Üyelerimizi kandırdınız, işçilerimizi, halkı kandırdınız ama Rabbimi kandıramadınız. Bunun hesabını vereceksiniz” dedi.

“BİZİ DUYUN, ANLAYIN, FARK EDİN”

Başkan Özcan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li yetkililerin kendilerini duymalarını, anlamalarını ve fark etmelerini istediğini söyleyen Sendika Genel Başkanı Arslan, “Biz millet iradesine saygılıyız. Bolu halkının iradesine saygılıyız. Esas olan Bolu halkına ve işçilerine verdiği sözleri tutmayanların hesap vermesi gerekiyor. Biz bu hesabı sormak üzere buradayız. Bize vaat edilen işinizle aşınızla uğraşmayacağız diyenlerin sözünü tutmasını istiyoruz. Biz kimseyi hedef almıyoruz. Noterden belge alanlara söyleyip kandıranlara söylüyoruz. Sözünüzü yerine getirin istiyoruz. 25 Mayıs günü buradaydım. Geliniz Kılıçdaroğlu, Bolu Belediye Başkanı, CHP’li yetkililer bizi duyun, anlayın, fark edin. Bizim tek amacımız işimizi geri istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“SİZE DESTEKLEMEKTEN BAŞKA NE KUSURLARI VAR”

Son olarak meydandaki insanların kusurunun CHP’yi desteklemek olduğunu söyleyen Arslan, “Burada bizim arkadaşlarımızın tek suçu var. Bolu Belediyesi’ne hizmet etmek. Bu garipler, mağdurlar, tek derdi ekmek olan bu insanlarla ne alacağınız var? Size oy atmaktan başka ne kusurları var? Sizi desteklemekten başka ne kusurları var? 25 Mayıs günü ‘bayram sonuna kadar bekleyeceğiz’ dedik. Geliniz bu insanları işe alın dedik. Bu insanların başka düşünceleri yok dedik. Bunlar işini istiyor dedik. Gerekirse Bolu’dan Ankara’ya CHP Genel Merkezi’ne yürüyeceğiz dedik. Bunu her yerden ifade ettik. Ciddiye almadılar, önemsemediler ve bunu yapacağımıza inanmadılar” şeklinde konuştu.

ÇELENK KOYDULAR

Arslan’ın konuşmalarından sonra protestolar başladı. Sendika Genel Başkanı Arslan ve beraberindeki diğer sendika temsilcileri hazırladıkları ‘Söz namustur’ yazılı çelengi Bolu Belediye Binası önüne koydular. Daha sonra “İşimizi geri istiyoruz” yazılı çelengi alarak CHP İl Binası önüne götürdüler. Çelengin kapı girişine koyulması sonrası konuşan Arslan, “Biz sadece işimizi geri istiyoruz. İşçilerimiz geri işine dönsün” çağrısı yaptı.

Çelenk protestosunun ardından Türkiye’nin farklı illerinden gelen işçilerinde olduğu grup Bolu Demokrasi Meydanı’nda beşerli sıra haline geldi. Buradan yürüyüşe geçen grup sanayi kavşağından D-100’e çıkarak CHP Genel Merkezi’ne yürüyüşe geçti.

Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yüzlerce işçi Bolu’dan yürüyüşe geçti
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama