CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

“YAŞASIN AYMAN YAYLASI KÖYLÜLERİNİN MÜCADELESİ!”

27 Eylül 2021

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, Bolu’nun, Ayman Köyü’nde yapılacak taş ocağına karşı çıkan köylülerin yanında durdu. Erol Perçin yaptığı açıklamada, “Yaşasın Ayman Yaylası Köylülerinin Mücadelesi! Yaşasın Mücadelemiz!” ifadelerine yer verdi.

TMMOB Bolu İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Erol Perçin, Bolu’nun Ayman Köyü’nde yapımı süren ve köylüler tarafından istenmeyen taş ocağı hakkında açıklamalarda bulundu. Direnişteki Ayman Köylülerinin yanında olduğunu dile getiren Erol Perçin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Ülkemizin birçok yerinde değişik zamanlarda yaşanan sel, taşkın ve yangın gibi felaketlerde birçok insanımız hayatını kaybetmiş, birçok insanımız evinden olmuş, yurttaşlarımızın geçim kaynağı olan hayvanları ve tarım arazileri yok olmuştur. Son yıllarda yaşanan bu felaketlerin temel nedenleri, iklim değişikliğinden ziyade, insan kaynaklı doğa tahribatları, yanlış su politikaları, merkezi ve yerel yönetimlerin kentleri rant politikalarına teslim etmesidir.

Kaz Dağları’nda, Gölcük’te, Abant’ta, Salda Gölü’nde, İkizdere’de olduğu gibi Ayman Yaylasında da halka danışılmadan, bilimsel ve teknik gerçekler göz ardı edilerek tahribatın temeli atılmak istenmiştir. Ne var ki Ayman Yaylası köylüleri yaşamına, doğasına sahip çıkarak demokratik tepkilerini dile getirmiş, konuyu mahkemeye taşıyarak gerekli girişimlerde bulunmuşlardır.

 

“UYARDIK, UYARMAYA DEVAM EDİYORUZ”

“Proje muhatabı kurum tarafından geçtiğimiz günlerde ifade edildiği gibi, Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi, Bolu Seben Taşlıyayla Göleti ve Sulaması Projesine karşı değil, bu projede kullanılacak ve merasının bitişiğinde planlanan taş ocağına karşıdır. Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi, halihazırda farklı bir kamu kurumuna ait, herhangi bir ilave çalışma ve yatırım gerektirmeksizin mevcut alana 900 metre uzaklıktaki taş ocağının bu projede kullanılması içindir. Ayman yaylası köylülerinin mücadelesi yüzlerce yıllık geleneklerine, merasına ve geleceğine sahip çıkma mücadelesidir. Uyardık, uyarmaya devam ediyoruz. Bu alanda yapılacak taş ocağı telafisi mümkün olmayan tahribata yol açacaktır. Taş ocağı çalışmalarında açığa çıkacak, toz, gürültü ve titreşim ciddi çevresel kirlenmelere, hayvancılık veriminin azalmasına ve köylülerin yaşam konforunun bozulmasına neden olacaktır. Yine açılması planlanan taş ocağının 60 metre yakınında yer alan yüksek gerilim elektrik iletim hattının taş ocağı faaliyetlerinde zarar görmesi durumunda geniş ölçekli orman yangınlarıyla karşılaşılabilecektir. Taş ocağı için yüzlerce ağacın katledilecek olması bile ormanlık alanda yaşanacak tahribatın boyutunu göstermektedir. Unutulmamalıdır ki kamu kurumu faaliyetleri, halkın ihtiyaç ve çıkarları gözetilerek yürütülmelidir. Halkın yaşam hakkını ve sağlığını görmezden gelen, doğal yaşamı tehdit eden, çevreye telafisi imkansız zararlar veren bir anlayış kabul edilemez. Bu ülkenin mühendisleri, mimarları ve şehir plancıları olarak yaşamı, doğası, merası ve geleceği için mücadele eden Ayman Yaylası Köylülerinin yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, yetkilileri yöre halkının ve doğanın sesine kulak vermeye, bu yanlıştan geri dönmeye davet ediyoruz. Yaşasın Ayman Yaylası Köylülerinin Mücadelesi! Yaşasın Mücadelemiz!” Adnan Karabulut

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama