ÜNAL Eczanesi
BİZİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ÜNAL Eczanesi
Kültür Mah.Şehitler Cad. No: 25/A (Köroğlu Dev.Has.Karşısı)
Tel: 0374 270 10 42
BİZİM Eczanesi
Hastane Cad. No:17/A (Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 217 17 22
Bolu 5 günlük hava tahmini

YAĞLIK AYÇİÇEKLERİ HASAT EDİLDİ

14 Eylül 2020

Bolu Merkez ilçesinde 2020 yılında Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Alternatif Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme çalışmaları kapsamında; Taşçılar, Yayladınlar ve Bünüş Köylerinde 325 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan yağlık ayçiçeği hasadı gerçekleştirildi.

Bolu Merkez ilçesinde 2020 yılında Bolu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce Alternatif Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme çalışmaları kapsamında, Taşçılar, Yayladınlar ve Bünüş Köylerinde 325 dekar alanda yetiştiriciliği yapılan yağlık ayçiçeği hasadı gerçekleştirildi. Bolu İl Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat yaptığı açıklamada, “İlimizde rekolte ve buna bağlı olarak kar beklentimiz yüksek. 2019 yılı verilerine göre yaklaşık 14.280 dekar alanda Göynük ilçemizde ağırlıklı olarak Yağlık Ayçiçeği ekilişi yapıldı. Merkez ilçemizde 325 dekar alanda ekiliş ve üretimini yaptığımız Yağlık Ayçiçeği bitkisinin bugün burada başarılı bir şekilde yetiştirildiğini bir kez daha görmüş olduk. Yağlık Ayçiçeği, Türkiye bitkisel yağ tüketiminde yüzde 80-85 civarında payı ve yüzde 50’lere varan yüksek yağ oranı ile ülkemizde üretimi gerçekleştirilen stratejik öneme sahip tarımsal ürünlerimizin başında gelmektedir. Dünyada yaşanan pandemi süreci gıda arz güvenliğini tüm ülkeler için bir kez daha hayati bir noktaya taşımış bulunmaktadır. Ülkemizde ayçiçeği üretimi ve işleme işlemlerini büyük oranda birlikler tarafından koordine edilmektedir. İlimiz ürün deseninde önemli bir yer edinmeyi başaran yağlık ayçiçeğinin hasadı üreticilerimize bereketli ve kazançlı ilimiz ve ülkemiz üretimine hayırlı olsun. Üreten Bolu’nun üreten çiftçilerini kutluyorum” dedi.

 

2020-2021 yılı Yağlık Ayçiçeği alım fiyatları ortalama olarak aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığımızca Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında desteklenmektedir. Yağlık ayçiçeği alım fiyatları, yüzde 50 yağ oranı yüzde 8 nem yüzde 4 yabancı madde için 4,15 TL, yüzde 44 yağ oranı yüzde 8 nem yüzde 4 yabancı madde için 3,85 TL, yüzde 40 yağ oranı yüzde 8 nem yüzde 4 yabancı madde için 3,65 TL olarak belirlendi.

YAĞLIK AYÇİÇEKLERİ HASAT EDİLDİ
YAĞLIK AYÇİÇEKLERİ HASAT EDİLDİ
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama