ÇAĞLA Eczanesi
İKLİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ÇAĞLA Eczanesi
Tabaklar Mah.Hastane Cad. No:27/1(Kadın Doğum Has.Karşısı)
Tel: 0374 212 20 16
İKLİM Eczanesi
Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)
Tel: 0374 210 14 34
Bolu 5 günlük hava tahmini

UZAKTAN ÖĞRETİM REHBERİ YAYINLANDI

25 Mart 2020

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi, koronavirüs salgını nedeni ile başlayacak olan uzaktan eğitim dersleri ile ilgili rehber yayınladı.

Öğrenci ve öğretim elemanları için 2 ayrı rehber yayınlayan BAİBÜ, 30 Mart tarihinden itibaren online derslere başlayacak. Öğrenciler için yayınlanan rehber şu şekilde:

“Dünya çapında yaşanan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki bütün teorik dersler ile uygulamalı derslerin teorik kısımları, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan öğretim yoluyla yürütülecektir.

Bu sürecin sorunsuz bir şekilde başlaması için öncelikle öğrencilerimiz http://bys.ibu.edu.tr sisteminde kayıtlı olan telefon numaralarını ve e-posta adreslerini güncellemelidirler. Dersleri veren öğretim elemanları sistemde kayıtlı olan bu iletişim bilgileri ile öğrencilere ulaşacaklardır.

Dersler, eş zamanlı, eş zamansız veya her iki yola da başvurularak yapılabilecek, bu karar öğretim elemanlarınca alınacaktır. Eş zamanlı ve eş zamansız dersler hakkında gerekli bilgi aşağıda verilmiştir.

Eş zamanlı ders nedir, ne yapmalıyım?

Eş zamanlı ders, dersi veren öğretim elemanı ile dersi alan öğrencilerin aynı anda sanal sınıf oturumlarında bir araya gelerek dersi işlemesidir. Öğrenciler, İBUZEM sisteminde kayıtlı olan güncellenmiş ders programlarını takip ederek, eş zamanlı olarak verilecek derslerini alabileceklerdir. Eş zamanlı dersler, ders programında belirtilen zamanda Google Hangouts Meet (http://meet.google.com) aracı kullanılarak yapılacaktır. Derslerin öğretim elemanları bu araca giriş yaparak öğrencilere eş zamanlı toplantı daveti göndereceklerdir. Bu davet öğretim elemanının tercihine göre mail, whatsapp ya da İBUZEM LMS gibi farklı platformlar aracılığı ile yapılabilir. Öğrencilerin eş zamanlı oturumlara Google (gmail) hesabı ile katılımları durumunda davetiyedeki linki tıklayarak doğrudan canlı oturuma katılımları mümkün olacak, farklı e-posta adresi kullanan öğrenciler için öğretim elemanının derse giriş sırasında onayı gerekecektir.

Eş zamanlı yapılan dersler, öğretim elemanı tarafından kaydedilebilmekte ve öğrencilerin ders sonrası kullanımına sunulabilmektedir. Öğretim elemanı eş zamanlı olarak yapılan toplantıda kendi ekranını paylaşarak sunu ya da farklı kaynaklardan yararlanabilecektir. Ders dışında sunmak istediği kaynakları, aşağıda eş zamansız ders başlığı altında detayları verilen İBUZEM LMS sistemi aracılığı ile sunabilecektir.

Eş zamansız ders nedir, ne yapmalıyım?

Eş zamansız ders, dersi veren öğretim elemanı ile dersi alan öğrencilerin aynı anda bir ortamda olma zorunluluğunun olmadığı, öğrencilerin bireysel olarak kendilerine uygun olan zamanda öğrenme ortamına girerek öğrenmelerini gerçekleştirdiği öğretim yöntemidir. Uzaktan öğretim sürecinde derslerin yürütülmesinde, öğrencilere yönelik ders materyallerinin/kaynaklarının ve eş zamansız (asenkron) ders içeriklerinin paylaşılmasında İBUZEM LMS sistemi (http://ueys.ibu.edu.tr) kullanılacaktır. LMS sistemi ile oluşturulan sanal sınıflar aracılığıyla öğretim elemanı öğrencileriyle iletişim kurabilecek, öğrencilerin öğrenmelerini organize etmelerhttp://ueys.ibu.edu.tine olanak sağlayacaktır.

Dersler tamamıyla eş zamanlı verilse dahi derslerinizle ilgili tüm duyuruları, materyalleri, etkinlikleri ve kaynakları İBUZEM LMS ile aracılığıyla takip edebileceksiniz. Bu sayede öğrencilerimiz dersin öğretim elemanı ile etkileşim halinde, dersin tüm ders yükümlülüklerini yerine getirebileceklerdir.

İBUZEM LMS aracılığıyla yapılacak tüm öğretim etkinlikleri öğretim elemanları tarafından raporlanabilir ve denetlenebilir olacaktır. Sistem üzerinde dersler ve öğrencilerin tanımlanma işlemleri hafta sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır.

ADIM ADIM UZAKTAN ÖĞRETİM REHBERİ

1- Tüm öğrencilerimizin BYS sistemi üzerindeki e-posta adreslerini ve telefonlarını güncellemeleri gerekmektedir.

     Aşağıdaki Linkten Güncelleme İşlemini Nasıl Yapacağınızı İzleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=g8fr53pulmk&feature=emb_title

 

Öğrencilerimiz e-posta adreslerinin doğru yazıldığına, Türkçe karakter (ç, ş, ğ, ö, ü, ı) veya BÜYÜK HARF içermediğine emin olmaları gerekmektedir.

Yapılacak derslere canlı olarak telefonundan katılacak öğrencilerimiz “Hangouts Meet” uygulamasını mobil cihazlarına yüklemeleri gerekmektedir.

Canlı dersler için davet mesajı ve linki kayıtlı e-posta adresinize gelecektir. Bu linki takip ederek canlı derslere katılmanız mümkündür.

Ders video linklerine ve dökümanlarına ibuzem sistemi üzerinden ulaşabilirsiniz.

İBUZEM sistemine giriş yapmak için http://ueys.ibu.edu.tr adresini kullanabilir ya da İBUZEM ana sayfasından Sisteme Giriş butonuna tıklayabilirsiniz.

Sistem için kullanıcı adınız “öğrenci numaranız”dır. (Lütfen okul numarınızın başına o harfi eklemeyiniz.)

Şifreniz ise daha önce sisteme giriş yaptıysanız eski parolanızdır. Bu dönem ilk defa giriş yapacaksanız TC Kimlik numaranız parola olarak tanımlanmıştır.

Şifresini unutmuş olan öğrenciler sistem üzerindeki “Şifrenizi mi unuttunuz?” yönergesini takip ederek e-posta adresine yeni parola talebi gönderebilirler. Parolanızı güncelleyemediğiniz durumlarda İBUZEM iletişim kanallarından parolanızın sıfırlanması talebinde bulunabilirsiniz.

İletişim kanallarımız

ibuzemdestek@ibu.edu.tr, http://ibuzem.ibu.edu.tr çevrimiçi destek”

 

ÖĞRETİM ELEMANLARI İÇİN REHBER

Öğretim elemanları için yayınlanan rehber ise şu şekilde:

“Öğretim Elemanları İçin Uzaktan Öğretim Rehberi

Dünya çapında yaşanan Yeni Tip Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeydeki bütün teorik dersler ile uygulamalı derslerin teorik kısımları, 30 Mart 2020 tarihinden itibaren uzaktan öğretim yoluyla yürütülecektir. Öğretim elemanlarımız derslerini, ders içeriğine göre karar vererek kendi tercihleri ile eş zamanlı (senkron), eş zamansız (asenkron) veya her iki yola da başvurarak verebileceklerdir.

Uzaktan eğitim sürecini verimli bir şekilde geçirebilmek, olası sorunların daha hızlı çözüme kavuşabilmesini sağlamak amacıyla her akademik birime bir uzaktan öğretim koordinatörü atanmıştır. Uzaktan öğretim koordinatörleri kendi akademik birimlerindeki öğretim elemanlarına, uzaktan öğretim için kullanılacak altyapı ve teknolojiler konusunda rehberlik etmek amacıyla görevlendirilmişlerdir. Koordinatörlere gerekli bilgilendirmeler yapılmakta ve İBUZEM ile iletişim kanalları sunulmaktadır. Bu yüzden uzaktan öğretim süreci ile ilgili bir ihtiyaç hâsıl olduğunda lütfen birim koordinatörünüze başvurunuz.

Derslerimi eş zamanlı nasıl yürütürüm?

Derslerinizi örgün eğitimde olduğu gibi öğrencilerinizle aynı anda bir araya gelerek sanal sınıf oturumlarında yürütebilirsiniz. Üniversitemiz bunun için Google G Suit for Education hizmetlerinden yararlanacaktır. Öğretim elemanlarımız için oluşturulan aşağıda belirtilen hesaplar ile Google Hangouts Meet (http://meet.google.com) kullanarak eş zamanlı toplantılar düzenleyebilecek ve bu toplantılarını kayıt altına alarak öğrencilerin daha sonra kullanımına sunabileceklerdir. Ayrıca Hangouts Meet uygulaması, mobil cihazlar aracılığı ile de sanal sınıf oturumları yürütmek amacıyla kullanılabilir. Google hesaplarına giriş için kurumsal e-posta adresinizin @ işaretinden önceki kısmı (kullanıcı adı) ve @ işaretinden sonra ise ef.ibu.edu.tr olacak şekilde yazılarak ileri butonu tıklar. Şifre bölümüne 0000<SicilNo> yazarak giriş yapılır. Aşağıdaki örneği inceleyebilirsiniz.

 

Uzaktan Eğitim Yönetim Sistemimiz teorik olarak tüm internet tarayıcıları ile çalışabilmektedir. Ancak Sanal Sınıf oturumlarının öğrenciler tarafından canlı olarak izlenmesinde sorun yaşanmaması için Google Chrome internet tarayıcısının güncel versiyonunun kullanılması tavsiye edilmektedir.

Öğrencilerin eş zamanlı derslerini takip edebilmeleri için Canlı Ders erişim linkleri İBUZEM LMS sisteminde ilgili ders sayfalarına öğretim elemanları tarafından eklenecektir. Öğrenciler derslerine web üzerinden veya mobil cihazları ile katılım sağlayabilecektir.

Bu dönemde, İBUZEM desteğiyle sürdürülen uzaktan öğretim programları (İLİTAM, YDTÖ vb.) ve ortak dersler (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil) daha önce olduğu gibi Perculus aracılığıyla verilmeye devam edilecektir.

Derslerimi eş zamansız nasıl yürütürüm?

Uzaktan öğretim sürecinde derslerin yürütülmesinde, öğrencilere yönelik ders materyallerinin/kaynaklarının ve eş zamansız (asenkron) ders içeriklerinin paylaşılmasında İBUZEM LMS sistemi (http://ueys.ibu.edu.tr) kullanılacaktır. LMS sistemi üzerinden Link Aktivitesi ekleyerek daha önce Meet Hangouts üzerinden ya da başka bir elektronik aracı kullanarak oluşturduğunuz ders videosunun (youtube) linkini paylaşabileceksiniz. İBUZEM LMS sistemi öğretim elemanlarının öğrencileriyle iletişim kurmasına, öğrencilerin öğrenmelerini organize etmesine ve öğrencilerinin ilerleme durumunu takip etmesine olanak sağlayacaktır. İBUZEM LMS sisteme aşağıdaki kullanıcı giriş (http://ueys.ibu.edu.tr) ekranından erişebilirsiniz. Derslerinizi tamamıyla eş zamanlı vermeyi tercih etseniz dahi derslerinizle ilgili tüm duyurularınızı, materyallerinizi, etkinliklerinizi ve kaynaklarınızı İBUZEM LMS sistemi ile sunmanız gerekmektedir. Bu yüzden başka bir araç kullanarak oluşturduğunuz ya da kaydını yaptığınız materyallerin internet bağlantısını İBUZEM LMS aracılığıyla (link aktivitesi) paylaşarak sunduğunuz tüm kaynakların mutlaka bu sistem üzerine eklenmiş olmasına dikkat ediniz.

İBUZEM LMS sistemi farklı şubelere farklı etkinlikler paylaşmaktan, birden fazla eğitmen atamaya, haftalık kaynak eklemekten, ödev oluşturma ve toplamaya kadar pek çok olanak sunmaktadır. Sistemin kullanımı ile ilgili eğitim videolarına aşağıdaki Kampüs Tabanlı Uzaktan Öğretim Videoları’nda bulabilirsiniz.

İBUZEM LMS sistemi aracılığıyla yapılacak tüm öğretim etkinlikleri öğretim elemanları ve yöneticiler tarafından raporlanabilir ve denetlenebilir olacaktır. Sistem üzerinde dersler ve öğrencilerin tanımlanma işlemleri hafta sonu itibariyle tamamlanmış olacaktır.”

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama