Usta gazeteciden Avrupa dersi

  14 Nisan 2015

      AB Konularında Medya Kapasitesinin Artırılması (IVME) Projesi kapsamında Brüksel’e giden Bolulu gazeteciler, 1985 yılından beri Brüksel’de gazetecilik yapan Yusuf Cinal...

   

   

  AB Konularında Medya Kapasitesinin Artırılması (IVME) Projesi kapsamında Brüksel’e giden Bolulu gazeteciler, 1985 yılından beri Brüksel’de gazetecilik yapan Yusuf Cinal ile bir araya geldi. Cinal, Bolu Medyası’na Belçika ve Avrupa Birliği hakkında önemli bilgiler verdi.

   

  Medyalog Yapım, Bolu Valiliği ve Bolu Belediyesi’nin ortağı olduğu ve AB konusunda medya mensuplarının daha iyi bilgilendirilmesini amaçlayan IVME Projesi tüm hızıyla devam ediyor. Projenin Avrupa ayağında ilk olarak Brüksel’e giden Bolu Basını, Belçika’nın en tanınmış Türk gazetecilerinden Yusuf Cinal buluştu. Görüşmede İnter-Media Bruxelles Yayınları Yönetmeni Yusuf Cinal, Bolulu meslektaşlarını ağırlamaktan büyük gurur duyduğunu belirterek, Belçika’da yaşayan Türk Toplumu ve Avrupa Birliği hakkında önemli bilgiler paylaştı.

   

  Türkler Belçika’da önemli bir güç

  Türklerin Belçika’ya ilk olarak maden işçisi olarak geldiklerini söyleyen Cinal, günümüzde Türk Toplumunun Belçika’da önemli kazanımlar elde ettiğini ifade etti.  Cinal, “Öncelikle sizleri Brüksel’de ağırlamak bizim için büyük gurur vesilesidir. Meslektaşlarımın da bu manada bilgilerini yenilemeleri, bildiklerini ise test etme fırsatları var. Buradan Türkiye nasıl görünüyor. Buradaki insanımızın yaşam durumu, ülkelerin ve insanların Türkiye’ye bakışı konusunda bilgiler edinmek bir gazeteci için ekstra bilgilerdir. Bu bilgiler haber yazımında mutlaka değerlendirilecektir. Belçika’da yaşayan vatandaşlarımız 1963’lü yıllardan bugüne kadar çok şey yaptılar. Çok şeyi gerçekleştirdiler. Bir tek şeyi kaybetmediler ve unutmadılar. O da Türkiye sevdası ve sevgisidir. Dünya değişiyor, hayatımıza yeni teknolojik ürünler giriyor. Bu manada Avrupa Türklerinin de bu değişimden payına düşeni almasını basın olarak destekliyoruz. Belçika’nın burada yaşayan insanlarımıza kucak açmasının da önemini sanırım anlatmaya gerek yok. Burada ev satın alan, işini kuran, eğitim imkanlarından faydalanan yeni neslin de farklı düşünceleri var. Artık burada kalıcı olarak hayata bağlananların hikayelerini anlatmakla bitiremeyiz” diyerek, kafilede yer alanlara tekrar ‘Belçika’ya hoş geldiniz dedi.

   

  Belçika’daki Türkler’in birlik olmasında basın önemli bir görev üstleniyor

  Bir dönem Hürriyet Gazetesi Brüksel Temsilcisi olarak görev yapan ve halen İnter Media Bruxelles Yayınları Yönetmeni olan, Cinal, “Belçika’nın farklı bölgelerinde farklı diller konuşulur. Belçika Flaman, Valon ve Brüksel Bölgeleri’nden oluşan bir devlettir. Flaman Bölgesinde Flemenkçe, Valon ve Brüksel Bölgelerinde Fransızca konuşulur. Belçika’nın farklı bölgelerinde yaşayan Türkler de ana dilleri hariç bu dilleri konuşur. Yani Flaman Bölgesinde yaşayan Türkler Flemenkçe, Valon ve Brüksel Bölgelerinde yaşayanlar Fransızca konuşur. Bu anlamda ülkede yaşayan Türklerin ortak sesi Türkçe yayın yapan medya kuruluşlarıdır. Belçika’daki Türk basını Türklerin ortak bir dil etrafında birleşmelerini sağlayan en önemli unsurlardan biridir” şeklinde konuştu.

   

  Yapılan görüşmelerin ardından, Bolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bülent Velioğlu Yusuf Cinal’a Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından hazırlatılan ve üzerinde Köroğlu simgesi bulunan bir plaket ve Boluspor atkısı hediye etti. Cinal kendisinin Akyazılı olduğunu bu anlamda kendisini Bolulu olarak gördüğünü belirterek, nazik davranışlarından dolayı Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a ve Bülent Velioğlu’na teşekkür etti.

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.65759992599487