KORKUT Eczanesi
SİNEM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

KORKUT Eczanesi
Sağlık Mah. Sigorta Sok. No:25/4 (Köroglu Dev.Has.Pol.Karsisi)
Tel: 0374 270 26 20
SİNEM Eczanesi
Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı)
Tel: 0374 218 21 26
Bolu 5 günlük hava tahmini

'TÜRK YURTLARI' İLE 'SİBİRYA’DA TÜRK KÜLTÜRÜ VE ARKEOLOJİSİ' SUNUMLARI

12 Ekim 2020

Avrupa Türk Basın Birliği üyesi, Türk tarihi kaya yazıtları (tamgaları) araştırmacısı, Aşkın Çakır’ın “Türk Yurtları Sunumu” ile Türkolog- Araştırmacı Yazar Mehmet Gültekin’in ‘Sibirya’da Türk Kültürü ve Arkeolojisi’ sunumları Kuray Kültür Evi’nde gerçekleşti.

Haber: Fatma MARMARA

 

Avrupa Türk Basın Birliği üyesi, Türk tarihi kaya yazıtları (tamgaları) araştırmacısı, Aşkın Çakır (Kuray), “Türk Yurtları sunumu” ile Türkolog- Araştırmacı Yazar Mehmet Gültekin ‘Sibirya’da Türk Kültürü ve Arkeolojisi’ sunumlarında, Türklerin Balkanlardan, Çine, Kuzeyden Güneye yayılışlarında yerleştikleri yerleri, bıraktıkları izleri, kaya çizimleri, tamgaların yer aldığı, belge ve fotoğraflardan oluşan bilgileri katılımcılara aktardılar.

 

“BULUNAN TAMGALARDA, BİLİNEN TARİHİN ÇOK DAHA ESKİ OLDUĞU BULGULARI VAR”

Araştırmacı Aşkın Çakır, slayt eşliğindeki Türk Yurtları Sunumunda, “Yazılı tarih 3-5 bin yıllık gösterilebilir ama insanlık tarihi çok daha uzun. Bugün Göbeklitepe’ye baktığımız zaman 12 bin, bazı yerde 15 bin gösterir ama saha yerine gittiğimizde kökboyalı tamgaları bulduk. Bu tamgalarla bizim bildiğimiz, bilinen tarihin çok daha eskiden olduğunun bulguları var” diye belirtti.

 

“PETROGLİFLER DÜNYADA TÜRKLERİN KAYA ÜZERİNE VURMUŞ OLDUKLARI MÜHÜRLERDİR

‘Sibirya’da Türk Kültürü ve Arkeolojisi’ adlı sunumda Petroglifler, Kurganlar ve Semboller üzerinden Türklerin bıraktıkları izlere ait bilgileri slayt eşliğinde katılımcılarla aktaran Türkolog- Araştırmacı Yazar Mehmet Gültekin, “Petroglifler (Kaya çizimleri) bizim binlerce yıldır dünyaya vurmuş olduğumuz mühürlerimizdir. Dünyada Türklerin kaya üzerine vurmuş oldukları mühürlerdir ve bizde buradayız diyoruz. Bazı araştırmacıların Türk tarihini 17 bin yıl geriye götürüyor. Seramiklerle ilgilenen Türk tarihi 5-6 bin yıl öncesine kadar gidiyor. Ondan öncesini bazı verilere dayanarak, geriye doğru sayarak ulaşabiliyoruz” diye belirtti.

 

“KIZILDERİLİLERİN TÜRK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

90’lı yılların sonlarında Rus ve Amerikalı bilim insanları Kızılderililerin üzerinde genetik incelemeler yaptığını belirten Gültekin, “Sibirya’da Türk olmayan, Türklerle akraba olan halklar üzerinde incelemeler yaptılar ve Kızılderililerle yüzde 50-52 gibi oranda akrabalık çıktı. Ancak Karagas Türkleri, Soyon Türkleri ve Tuva Türkleri üzerinde yapılan genetik incelemelerde yüzde 79 oranında Kızılderililerle akraba olduklarını ortaya çıkardı. Yani genetik olarak da Kızılderililerin Türk olduğu ortaya çıktı. Kızılderililer Sibirya’dan Amerika’ya göç ederken inançlarını bırakmadılar, inançlarını da birlikte götürdüler. İnançlarıyla birlikte gittikleri için Sibirya’daki pek çok petroglifi biz Amerika’da da görüyoruz. Yani Türk tarihi açısından Petroglifler çok önemlidir” dedi.

 

“DİNİ İNANCI NE OLURSA OLSUN BİZ HEPİMİZ KARDEŞİZ”

Programlar sonrası sunumlarla ilgili bilgi aktaran Çakır, “Türk kültürünü anlatan sunumda Balkanlar’dan başladık, oradan Gagavuz Türklerine geçtik. Atatürk’ün, Hamdullah Suphi Tanrıöver’e vermiş olduğu görev üzerine, Gagavuzların tekrar kendi Türklüklerini hatırlaması için yapılan çalışmayı anlattık. Oradan Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan’daki kardeşlerimizin bize nasıl kardeş olduğunu, aynı kültürü yaşadığımızı anlatmaya çalıştık. Karlık ve Kıpçaklar olarak Oğuzlara yakınlıklarını anlattık. Saha yerinde ‘Güneş karşılama törenlerini’ anlattık. Balbalları, kaya çizimlerini, bunların anlamlarını, Türk kültüründeki yerini, ruhları, Kam inancını (Gam, Ham) anlatmaya çalıştık. Sonra da dedik ki dini inancı ne olursa olsun biz hepimiz kardeşiz” diye ifade etti.


Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama