SEVİM Eczanesi
KURUKAHVECİ Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SEVİM Eczanesi
SÜMER MAH.CUMHURiYET CAD195/A DAMLA MARKET KARSISI
Tel: 0374 2173195
KURUKAHVECİ Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Aydınöz Apt. no:51/19C (Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 210 16 17
Bolu 5 günlük hava tahmini

TMMOB’DEN LPG-CNG’Lİ ARAÇ AÇIKLAMASI

7 Nisan 2021

Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Erol Perçin, geçtiğimiz günlerde sanayide meydana gelen araç yangını ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Perçin yayınladığı açıklamada, “Öncelikle kazadan zarar gören yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, LPG-CNG sektöründeki denetimsizlikten kaynaklanan ve her an karşı karşıya olduğumuz tehlikenin bir kez daha altını çizmek isteriz” ifadelerine yer verdi.

Makine Mühendisleri Odası Bolu İl Temsilciliği Yürütme Kurulu Başkanı Erol Perçin, geçtiğimiz günlerde sanayide meydana gelen araç yangını ile ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Erol Perçin yayınladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Kamuoyunun basında yer alan haberlerden tanık olduğu üzere, kentimiz oto sanayisinde 5.04.2021 tarihinde sözde LPG bakım servisinde patlama meydana gelmiş, denetimsizlikten kaynaklı meydana gelen bu kazada sanayi esnafını ürkütecek düzeyde maddi hasar oluşmuştur. Öncelikle kazadan zarar gören yurttaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletirken, LPG-CNG sektöründeki denetimsizlikten kaynaklanan ve her an karşı karşıya olduğumuz tehlikenin bir kez daha altını çizmek isteriz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü`nün 19.12.2011 tarihli Genelgesi ile araç muayene istasyonlarında (LPG ve CNG takılı araçlar için en geç bir ay önceki tarihe ait ‘Gaz Sızdırmazlık Raporu’ aranması zorunluluğu kaldırılmış, gaz sızdırmazlık raporu bulunmamasını ‘ağır kusur’dan ‘hafif kusur’a dönüştürülmüştü. Bu durum LPG`li araç kullanıcılarının ‘keyfiyetine’ yol açmış ve 2012 yılı Ocak ayı başından itibaren gaz sızdırmazlık testlerinde ciddi bir düşüş gerçekleşmiştir.”

 

“LPG’Lİ ARAÇLARIN KULLANIMINA YÖNELMEKTEDİR”

“Ayrıca Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 24 Haziran 2017 tarih ve 30106 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” te yapılan değişikliklerle ülkemizde yaygın olarak yapılan yakıt sistemi tadilatı uygulaması olan araçların LPG/CNG ’ye dönüştürülmesi işlemi 01.01.2018 tarihinde tümüyle denetimsiz hale getirilerek firmaların beyanına bağlanmıştır. Ülkemizde TÜİK verilerine göre 2020 yılı sonu itibariyle 4 milyon 770 bin LPG’li araç bulunmaktadır. Türkiye, LPG’li araç sayısında Avrupa’da birinci, dünya genelinde 2. sıradadır. Bu kadar yaygın bir kullanıma rağmen LPG’li araçların güvenle kullanılmasının tek nedeni TMMOB Makina Mühendisleri Odası tarafından 11.04.2005 ile 31.12.2017 tarihleri arasında yürütülen sıkı denetim çalışmalarıdır. Akaryakıt fiyatlarındaki yükseliş devam ederken, tüketiciler de buna bağlı olarak otogaz yani LPG’li araçların kullanımına yönelmektedir.”

 

“KENTİMİZDE YAŞANILAN SON HADİSE DE MAALESEF, SÖZ KONUSU DENETİMSİZLİĞİN BİR ÖRNEĞİDİR”

“LPG’li araç kullanımı, standart ve yönetmeliklere uygun montaj yapılması ve gerekli kontrollerin yapılması halinde herhangi bir tehlike yaratmasa da, periyodik araç muayenesinde gaz sızdırmazlık raporunun olmamasının “hafif kusur” sayılmaya başlandığı 2012 yılından bu yana durum daha da farklılık göstermektedir. LPG’li araç sektöründe her türlü denetim ve kontrol kaldırılarak vatandaşların can ve mal güvenliği sektörde faaliyet gösteren, giderek denetimsiz ve kontrolsüz bir şekilde faaliyet yürütmekte olan firmaların inisiyatifine bırakılmaktadır. LPG ‘ye dönüşümü yapılan araçların LPG Montaj Tespit Raporu kontrolü, yetkili firmaların keyfiyetine bırakılmış, bu da “merdiven altı” diye tabir edilen yetkisiz ve kaçak çalışan firmaların artmasına neden olmuştur. Söz konusu uygulama sonucu uzman mühendislerin istihdam edildiği, standartlara uygun dönüşüm yapan yetkili firmalar piyasadan silinmeye, kayıt dışı, yetkisiz, niteliksiz, bünyesinde uzman bulundurmayan, standart dışı malzemenin kullanıldığı, kontrolsüz firmalar piyasaya tekrar hâkim olmaya, halkın can ve mal güvenliği yeniden ciddi bir şekilde tehdide maruz kalmaya başlamıştır. Kentimizde yaşanılan son hadise de maalesef, söz konusu denetimsizliğin bir örneğidir.”

 

“KONTROL EDİLMEYEN ARAÇLAR BİRÇOK KAZAYA NEDEN OLMAKTADIR”

“Denetimsizliğin Getirdiği Sonuçlar; İnsan sağlığı ve can güvenliği açısından son derece önemli bir alan olan LPG/CNG/LNG yakıtlı araç piyasası denetlenmediği takdirde geçmişte yaşanan kazalara ve beraberinde gelen ölümlere katbekat artan sayıda yenileri eklenecektir. Bu uygulama ile ülkeye yasa dışı yollardan LPG kiti ve malzeme girişi ile standart dışı yerli üretim artmış, tekniğine uygun olmayan LPG araç dönüşümleri başlamış, haksız rekabet koşulları artmış, yetkili mühendis istihdamı azalmıştır. Gaz Sızdırmazlık Raporu uygulaması tamamen kaldırılmak suretiyle, standartlara uygun dönüşümü yapılmayan ve kontrol edilmeyen araçlar birçok kazaya neden olmaktadır.”

 

“UYARIYORUZ!”

“Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluşturduğu mevzuat yetersizlikleri ile halkın can ve mal güvenliğini hiçe sayılmakta, birçok kazaya-faciaya davetiye çıkarılmaktadır. Böylesi olumsuz sonuçların tekrardan yaşanmaması için LPG-CNG sektöründe etkin bir kamusal denetim sağlanmalı, meslek kuruluşlarımız üzerinde mali baskı yaratma çabasından azade halkımızın güvenliği için bilimsel ve teknik veriler ışığında güncel düzenlemelerin tüm teknik paydaşlar eliyle yeniden gözden geçirilmesi için çalışma yürütülmelidir.”

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama