Bolu 5 günlük hava tahmini

Tanju Özcan TBMM’de mülteci sorununu konuştu “ÜLKENİN ÇIKARLARINI PEŞKEŞ ÇEKTİNİZ!”

13 Nisan 2016

TBMM’de bugünkü gündem konularından birisi Türkiye’deki Mülteci sorunuydu. Bu konuyla ilgili söz alan CHP...

TBMM’de bugünkü gündem konularından birisi Türkiye’deki Mülteci sorunuydu. Bu konuyla ilgili söz alan CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, mültecilerin sayılarının giderek arttığını kaydederek yakın zamanda Türkiye’nin çok büyük sorunlar yaşayacağını dile getirdi ve bu sorunun yaşanmasının sebebini Ak Parti’nin yanlış politikalarına bağladı.

 

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, HDP’nin gündeme taşıdığı mülteci sorunu ile ilgili söz alarak TBMM’de açıklamalarda bulundu. Mevcut iktidara yüklenen Özcan, “Bütün Türkiye’yi ilgilendiren bu konuya sanki ülkenin böyle bir sorunu yokmuş gibi AKP grubunun ilgisiz kalmasını şaşkınlıkla izlemiyorum çünkü alıştık. Ne zaman böyle önemli bir konu konuşulsa AKP Milletvekilleri kuliste başka şeyler konuşmayı tercih ediyorlar. Sayın Milletvekilleri Sayın Cumhurbaşkanının en son ki ifadesine göre, Türkiye’de Suriye’den gelen mülteci sayısı 2 Milyon 750 Bini aşmış. Tabi bu resmi rakam, Gayri resmi rakamlar bunun 3 Milyonun bile üzerinde olabileceğini söylüyor. Sayın Milletvekilleri Suriye’den ülkemize gelen ve şuanda ağırladığımız mültecilerin hergün 100’e yakın yeni çocuğunun Dünyaya geldiğini görüyoruz ve bu sayılar önümüzdeki süreçte hızlı bir şekilde artmaya devam edecek. Ancak mülteci sorunu AKP’nin sorumsuz ve basiretsiz dış politikası sebebiyle bu noktaya gelmiş iken ve bu noktaya kadar süreç hep yanlış götürülmüşken maalesef bundan sonrasına bakıyoruz ve bu sorunun çözümü konusunda AKP’nin herhangi bir B planının olmadığını da üzülerek müşahede ediyoruz” dedi.

 

“AKP’NİN İZLEDİĞİ BASİRETSİZ POLİTİKALARIN SONUCU”

Mülteci sorununun Ak Parti’nin yanlış politikalarının bir sonucu olduğunu ifade eden Özcan, “Mülteci sorunu aslında bir sonuç sayın Milletvekilleri. Neyin sonucu, işte AKP’nin izlediği basiretsiz politikaların sonucu. 2002 yılında AKP iktidara geldiğinde Türkiye’de mülteci sorunu diye bir sorun yoktu. Türkiye’de terör sorunu da yoktu. Ama AKP döneminde mülteci sorunu başladı ve mülteci sorunu ile bana göre bağlantılı olan terör de hızlı bir şekilde artış göstermeye başladı. Sayın Milletvekilleri elbette biz misafirperveriz, elbette mazlum insanlara sahip çıkacağız. Ancak bu mültecilerin Türkiye’de yarattığı sorunu da görmemezlikten gelemeyeceğiz. Mülteciler Türkiye’ye gelmeye başladıktan sonra Türkiye’deki sosyal ve ekonomik yapı ciddi manada bozuldu. Türkiye’de güvenlik ile ilgili zafiyetler arttı. Fuhuş bile bu dönemde hızlı bir şekilde artış gösterdi. Ancak bakıyorsunuz bu konularda kafa yoran var mı, yok. Hükümet sanki ülkenin böyle bir sorunu yokmuş gibi tavır ve davranışlar sergiliyor” ifadelerine yer verdi.

 

“BU BİR İHANET BELGESİ GİBİ”

Mülteciler konusunda Türkiye- AB arasında bir geri kabul anlaşması imzalandığının altını çizen ve bu anlaşmayı yorumlayan Özcan, “Bu konuyla ilgili bir geri kabul anlaşması imzalandı. Ama iddia ediyorum AKP Milletvekilleri içerisinden bu anlaşmanın içeriğini merak edip inceleme ihtiyacı duyan arkadaşımız yok. Gerçekten bu anlaşmayı okuduğunuzda ülkenin çıkarlarının nasıl peşkeş çekildiği resmi olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi ben az önce bu anlaşmayı  imzalayanların aslında vesayet altına alınması gerektiklerini söyledim. Arkadaşlar bu anlaşmanın içeriğine bakıyorsunuz ülkenin menfaatleri yok sayılıyor. Bu anlaşmayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına hangi yetkili imzalayabilir, bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bu bir ihanet belgesi gibi. Bu anlaşmanın sonucunda Türkiye’nin kazandığı hiçbir şey yok, kaybettiği çok şey var. Hani siz aylardır şunu söylüyorsunuz, bir tampon bölge oluşturalım, aslında bu anlaşmayla tampon bölge oluşmuş, tampon bölge bütün Türkiye’yi içine alan bir bölge olmuş. Siz Esad’ın bölgesinde tampon bölge oluşturamadınız ama Avrupa Birliği Türkiye’nin tamamını tampon bölge ilan etti ve siz de bu anlaşmanın tarafı oldunuz. Artık bu anlaşmaya göre gerçek manada Suriyeli mülteciler ile ilgili tampon bölge maalesef ülkemiz oldu. Bu ayıbı da tarih yazacak” şeklinde konuştu.

 

“3 MİLYON SURİYE’LİYİ AVRUPA’YA VERİR, 6 MİLYAR DOLAR DA ÜZERİNE VERİRDİK”

Türkiye-AB arasında imzalanan geri kabul anlaşması ile ilgili açıklamalarına devam eden Özcan, “Bu anlaşmanın karşılığında ne alındı? 3 Milyar Euro ve 3 Milyar daha gelecek. Sayın Başbakan bir de bu anlaşmayı anlatırken Avrupa ile bir Kayserili pazarlığı ettiğini söylüyor. Biz geçenlerde Kayseri’deydik ve Kayserililer bu lafa çok alınmış. Dediler ki, Sayın Başbakan bizi tanımıyor, biz insan üzerinden pazarlık yapmayız. İkincisi ve daha önemlisi keşke bu pazarlığı bize bıraksaydı, biz 3 Milyon Suriyeliyi Avrupa’ya verirdik, 6 Milyar Dolar da üzerineverirdik. Yani burada gerçekten bir pazarlık söz konusu değil. Bunun adı peşkeş olur. Siz ülkenin çıkarlarını 6 Milyar Euro karşılığında Avrupa’ya peşkeş çektiniz” diye konuştu.

 

“BUNLARIN CEVABINI CUMHURBAŞKANINDAN İSTİYORUM”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mülteciler için şimdiye kadar 10 Milyar Dolar para harcadık söylemleri ile ilgili konuşan Özcan, “Para konusu açılmışken, siz paradan konuşmayı seversiniz, enteresan bir tespitim var. Şimdi bu ülkenin Cumhurbaşkanı her fırsatta diyor ki, 10 Milyar Dolar para harcadık Suriyeli mülteciler için diyor. Doğrudur, bu para harcanmıştır da bu para nereye nasıl harcanmış? Benim iddiam şu, siz mülteci sorunu üzerinden bile yandaş firmalara peşkeş çektiniz bu paraları. Şimdi ben soruyorum; bunu açıklayın, Suriyeli mülteciler için 10 Milyar Dolar hangi mal ve hizmet alımında kullanılmış? Kızılay aracılığı ile AFAD aracılığı ile Başbakanlık aracılığıyla vs. hangi kurum aracılığıyla olursa olsun. Suriyeliler için bu para harcanırken hangi yandaş firmalar sadece korunmuş kollanmış. Bunun cevabını istiyorum. Aslında bu soruyu sormak benim nerden aklıma geldi biliyor musunuz? Bu geri kabul anlaşmasına göre, Avrupa Birliği size 3+3 Milyar Euro verirken bir şart koşuyor; Bu paranın nereye harcanacağını ben denetleyeceğim diyor. Avrupa Birliği neden bunu yapmak zorunda hissediyor kendisini? Çünkü onlar bizden önce çözmüşler tezgahı. Sizin bu paraları Suriyelileri yardım adım altında yandaş firmalara peşkeş çekeceğinizi herkesten önce görmüşler ve değerlendirmişler. Avrupa Birliği bu paraların nereye harcanacağını denetlemeye kalkarsa bu işin altından çok şey çıkacak.” dedi.

 

“10 YIL SONRA TÜRKİYE’DE SURİYELİ MAFYASINI KONUŞMAYA BAŞLAYACAĞIZ”

Türkiye’yi Suriyeli Mafya sorununun beklediğini iddia eden Özcan, “Peki bu mültecilerin geleceğini hiç düşündünüz mü? Bakın Türkiye’de yasa dışı örgütlenmeler nasıl oluşmuş? Göçe bağlı olarak oluşmuş. Bir bölgeden insanlar göçmüş gelmiş büyük şehirlere ve eğitimleri olmadığı için, meslek sahibi olmadıkları için bir süre sonra suç örgütü oluşturmuşlar ve haraç toplamaya başlamışlar. O şehrin mafyası olmuşlar. Sonra başka bölgeden daha eğitimsiz insanlar gelmiş ve yapabilecekleri bir şey olmadığı için bunlar başka bölge mafyacılığına soyunmuşlar. Şimdi Milyonlarca Suriyeli var. Bunlara eğitim verilmiyor. Yarın birgün bu insanlar Türkçeyi öğrenecekler. Türkiye’yi kendilerine yurt edinecekler ama eğitimsiz ve meslek sahibi olmadıkları için ne olacak? Bugünden uyarıyorum, biz bu kafayla 10 yıl sonra Türkiye’de Suriyeli mafyasını konuşmaya başlayacağız” ifadelerine yer verdi.

 

“SUUDİ ARABİSTAN KRALINA NEDEN DEVLET NİŞANI VERİLDİ”

Suudi Arabistan Kralına neden Devlet nişanı verildiğini sorgulayan Özcan son olarak, “ Anlayamadığım bir konu var. Suudi Arabistan Kralı bir süredir heyetiyle birlikte ülkemizde. Suudi Arabistan Kralına neden Devlet nişanı verildiğini bir türlü çözemedim. Ata yadigarı kaleyi yıktığı için mi bu Devlet nişanını verdiniz. 2002 yılında Osmanlının tarihi mirasını yerle bir ettiler. Hatta bu Suudi yetkiler son 10 yılda binlerce hacımızın ölümüne sebep oldular.Şimdi siz bu adama neden Devlet nişanı veriyorsunuz. Ne yaptı bu adam? Bu Devlet nişanını alma nedenini ben çok merak ediyorum. Eğer hacılarımızı öldürdükleri için veya kalemizi yıktıkları için değilse aklıma şu geliyor, siz parayı seviyorsunuz. Suudilerde de para var. Demek ki artık AKP hükümeti döneminde Devlet nişanı parayla satılıyor” şeklinde konuştu. (Emrah ÖGET)

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama