KIZILTAN Eczanesi
HAYAT Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

KIZILTAN Eczanesi
Kültür Mah.Cem Sultan Cad.:No:182
Tel: 0374 270 39 14
HAYAT Eczanesi
Tabaklar Mah.izzet Baysal Cad.No:38
Tel: 0374 217 26 77
Bolu 5 günlük hava tahmini

Şoförler isyanda…

9 Ağustos 2019

YAPILAN ZAMLAR YETERSİZ GELDİ

Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı toplantısında şehir içi halk otobüslerine yapılan zam şoförler için yetersiz geldi. Konu hakkında açıklama yapan Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat yapılan zammın maliyetlerini karşılamayacağını söyledi.

 

Özel Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu Belediye Meclisi Ağustos Ayı 2’nci oturumunda komisyondan alınan oy birliği karar doğrultusunda şehir içi halk otobüslerine zam yapılması kararlaştırıldı. Meclis üyelerinin oylarına sunulan komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar ile Tam biniş ücretleri 2.75 liradan 2.90 liraya, Öğrenci biniş ücretleri 1.75 liradan 1.85 liraya, Tek binişlik 3.50 liradan 3.75 lira oldu.

Yapılan zam ise şoför esnafını tatmin etmedi. Şoförlerin artan maliyet fiyatları nedeni ile zam talebi vardı. Talep sonrası ücretler; öğrenci 2.00 lira, tam biniş ise 3.00 lira olarak belirlendi ancak Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın önce vatandaş ve öğrenciyi düşünmeliyiz demesi nedeni ile bu rakamlar kabul edilmedi ve Eylül Ayında geçerli olacak zam komisyon üyeleri tarafından en alt sınıra çekilerek yapıldı.

ŞOFÖRLER MUTLU DEĞİL

Bolu Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Orhan Fırat, yapılan zam sonrası gelen tepkiler ve zammın yetersiz olması ile ilgili açıklamalarda bulundu.  Mecliste alınan kararı eleştiren Fırat, artan maliyet ücretleri nedeni ile zammı yetersiz bulduklarını söyleyerek, “Maliyet fiyatları hayli yüksek. Esnafımız yapılan bu zamla zor durumda kalmıştır. Yapılan zam yetersiz kaldığı için esnafımız hizmet vermekte zorlanmaktadır. Hatta arkadaşlarımızın çoğunun hesaplarına bloke konmuş, yeterli derecede hizmet veremeyecek aşamaya gelmişlerdir. Bunun için acilen günün şartlarına göre zam oranın tekrar değerlendirilmesini, esnafımızın da mağdur olmaması ve sürekli hizmet verebilmesi adına fiyatların arttırılmasını talep etmekteyiz. Belediyenin aldığı kararı anlayışla karşılıyoruz. Belediye vatandaşı düşünmekle yükümlüdür ancak esnafımızı da düşünmemiz gerekiyor” dedi.

“BOLU’DAKİ ÜCRETLER, ÇEVRE İLLERE KIYASLA HATTA ZAMLANMAMIŞ FİYATLARA KIYASLA DAHA AŞAĞIDA”

Son olarak Bolu’daki ücretlerin, çevre illere ve daha zam yapmamış illere kıyasla daha aşağıda olduğunu ve şoför esnafının mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirten Fırat, “Çevre illerimizde 20 ile 30 kuruş arasında bizim çapımızdaki şehirlerde emsal kararlar alınmış. Şu an zam zamanı. Diğer şehirlerde en düşük yüzde 20 en yüksek yüzde 30 zam yapacakları yönünde konuşmalarımız oldu. Hatta yapılan zamma rağmen Bolu’daki ücretler, çevre illere kıyasla hatta zamlanmamış fiyatlara kıyasla daha aşağıda. 

Akaryakıt fiyatlarımız düşmüş olabilir fakat lastik fiyatlarımız geçen seneye oranla yüzde 110 arttı. Mesela araç sigorta, bakım gibi ücretlerde yüzde 70 artış oldu. Ayrıca finansman kullanma bakımından kredi faizlerimiz yükseldi ve kullanılamaz hale geldi. Hizmetle süreklilik yaratamayacak noktaya gelindi. Bu durum artık Belediye, halk ve şoförler için iyi sonuçlar doğurmayacak. Bir an önce şoför esnafımızın mağduriyeti giderilmeli. Belediye Başkanımız vatandaşla beraber bizi de düşünmeli. İki tarafta memnun değil ve orta yol bulunmalı. Hizmet noktasında hiç sıkıntı yaşamıyoruz. Her hizmet noktasına hizmet getirmenin de bir maliyeti var” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama