CEREN Eczanesi
YÜCE Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

CEREN Eczanesi
Borazanlar Mh Mehmet Akif Ersoy Blv No.50/10-B(Sağlık Müd Yanı)
Tel: 0374 331 48 26
YÜCE Eczanesi
Gölyüzü Mah.T.Mehmet Paşa Cad.No:33/A (Adese Market Karşısı)
Tel: 0374 217 10 21
Bolu 5 günlük hava tahmini

SGK MÜDÜRÜ TAŞTAN'DAN YAPILANDIRMA AÇIKLAMASI

27 Eylül 2021

Bolu Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan’dan 7326 Sayılı Yapılandırma Kanunu Hakkında Bilgilendirme bulunarak yapılandırma hakkında açıklamalarda bulundu. Peşin ödemelerde büyük indirimlerin olduğunu belirten Taştan, “Söz konusu yapılandırmanın avantajlarından yararlanmak ve hak kaybına uğramamak adına son başvuru tarihinin 30.09.2021 olduğunu vurguladı.

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Hanefi Taştan, Resmi Gazete’de  yayınlanarak yürürlüğe giren, “7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında yapılandırma yapacak olan sigortalılar  ve işverenler  için bilgilendirmede bulundu.

 

“YENİ BİR SAYFA AÇMAK İÇİN ÖNEMLİ FIRSAT”

“7326 Sayılı Kanun içinden geçtiğimiz salgın hastalık kaynaklı, sıkıntılı bu dönemde; piyasaların rahatlatılması, işverenlerimizin, sigortalılarımızın ve genel sağlık sigortalılarımızın borç yükünün hafifletilmesi için ortaya konulmuş son derece önemli bir düzenlemedir. Getirmiş olduğu düzenlemeler bakımından, borcu bulunan işveren ve sigortalılarımızın beyaz bir sayfa açmasını sağlayacak, daha emin adımlarla ticari faaliyetlerine devam etmelerinin önünü açacaktır. Bu bakımdan, ister peşin ödeme yöntemi seçilsin, isterse taksitli ödeme yöntemi seçilsin, geride kalan borç yükünün problemlerinden  değerli  vatandaşlarımız  kurtulmuş olacaklardır.” diyerek açıklamalarda bulunan Taştan, kamuoyunun yakından ilgilendiği yapılandırma da, başvuru için son tarihin 30.09.2021 olduğuna işaret etti.

 

“TÜM FAİZLER SİLİNİYOR”

Yapılandırma kapsamında, sigorta primi, idari para cezası, yersiz ödemeler, rücu alacakları, isteğe bağlı sigorta primi, ek-5 ve ek-6 kapsamındaki borçların yapılandırılabileceğini aktaran Taştan, bu alacakların faizlerinin tamamı silinerek, faiz yerine anapara tutarının Yİ-ÜFE (yurt içi üretici fiyatları endeksi) oranları esas alınarak güncelleneceğini, böylece borç tutarında ciddi bir indirim yapılmak suretiyle borçların yapılandırılabileceğini belirtti.

 

“PEŞİN ÖDEMEDE BÜYÜK İNDİRİM”

Peşin ödeme kapsamında önemli bir avantaj olduğunu vurgulayan Taştan, “Borçlar  iki aylık periyotlarla 6,9,12 ve 18 taksit seçeneğiyle 36 aya kadar  yapılandırılabilecek. Bunun yanında  peşin ödeme yöntemiyle  30.11.2021 tarihine kadar da peşin ödeme yapılması halinde, hesaplanacak  Yİ-ÜFE tutarında %90 oranında bir indirim daha yapılacak.  İkinci taksitin ödenme süresinin son günü olan  31.12.2021 tarihine kadar  yine peşin ödeme yapılmak istenmesi halinde ise  Yİ_ÜFE tutarında  %50 oranında indirim yapılacak.” dedi.

 

“ESNAFA BORÇ SİLME KOLAYLIĞI

30 Nisan 2021  tarihi itibarıyla prim borcu bulunan  Bağ-Kur sigortalılarının,  borçlarını 31 Ekim 2021 tarihine kadar ödeyememeleri veya yapılandırma kanunu kapsamında yapılandırmamaları halinde; 30 Nisan 2021  tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetlerin durdurularak, prim borçlarının  silineceğini, faaliyetlerine devam edenlerin ise sigortalılıkları 1 Mayıs 2021 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacağını, böylece esnafımızın borç yükünden kurtulacağını belirten Taştan;  daha sonraki süreçte  sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihindeki prime esas kazanç tutarı üzerinden hesaplanarak borç tutarının tamamının borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi halinde, bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirileceğini,  ifade etti.

 

“KREDİ KULLANMAK SURETİYLE EMEKLİLİK İMKANI”    

4-b (Bağ-kur) borcundan dolayı emeklilik başvurusunda bulunamayan sigortalılara önemli bir kolaylık sağlandığını belirten Taştan sözlerine şöyle devam etti: “Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü imzalandı. Buna göre  borcu bulunan sigortalılara, kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirildi. Sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar bankadan aylık yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. İmkândan yararlanmak isteyen sigortalılar, sigorta prim borçlarına ilişkin yapılandırma başvurularını öncelikle İl Müdürlüğümüze veya sosyal güvenlik merkezlerimize yapacaklardır. Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlükleri tarafından verilecek emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte sigortalılar, T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası’nın tercih ettikleri şubelerine kredi için müracaat edebilecekler.”

 

“GENEL SAĞLIK SİGORTASI BORÇLULARINA ÖNEMLİ KOLAYLIK”

Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar içinde düzenleme yapıldığını belirten Taştan, 30.11.2021  tarihine kadar  gelir testine müracaat edenlerin, gelir testi sonucuna hane içerisinde ki kişi başına düşen gelir brüt asgari ücretin üçte birinin altında kalması durumunda borçlarının tamamının silinebileceğini; ya da hiçbir başvuru yapmaksızın 31.12.2021 tarihine kadar genel sağlık sigortası kapsamındaki ana para borçlarının faiz alınmaksızın ödenebileceğini, aktardı.

 

"SON GÜN 30 EYLÜL"

Son olarak başvuruların e-Sigorta / e-devlet kanalıyla, şahsen müracaat veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik Merkezine yapılabileceğini belirten TAŞTAN, söz konusu yapılandırmanın avantajlarından yararlanmak ve hak kaybına uğramamak adına son başvuru tarihinin 30.09.2021 olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı. Sefa GÜNAY

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama