SEÇİM GÜVENLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI

  19 Haziran 2018

  Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminin Bolu'da huzur ve güven içerisinde yapılabilmesi için alınacak tedbir ve güvenlik önlemlerinin ele alındığı Seçim Güvenliği Toplantısı Vali Aydın Baruş’un başkanlığında gerçekleştirildi.

  Haber; Sefa GÜNAY

  24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ile 27. Dönem Milletvekili Genel seçiminin Bolu’da huzur ve güven içerisinde yapılabilmesi için alınacak tedbir ve güvenlik önlemlerinin ele alındığı seçim güvenliği toplantısı Vali Aydın Baruş’un başkanlığında gerçekleştirildi. Seçim Güvenliği Toplantısı’na Vali Aydın Baruş’un yanı sıra Vali Yardımcısı Ahmet Atılkan, Bolu İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan ve Bolu İl jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik katıldı.

   

  24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri ile ilgili olarak Bolu Valiliğince alınan güvenlik önlemleri hakkına açıklamada bulunan Bolu valisi Aydın Baruş; “Öncelikle bu seçimlerin ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyoruz.  İlimizde seçimlerle ilgili bazı rakamları ilk olarak paylaşmak istiyorum. Öncelikle ilimizde seçmen sayılarını söylemek istiyorum. 24 Haziran seçimlerinde merkez ilçede 140 bin 419, Dörtdivan ilçemizde 5 bin 374, Gerede ilçemizde 25 bin 321,Göynük ilçemizde 12 bin 059, Kıbrısçık ilçemizde 2 bin 586, Mengen ilçemizde 11 bin 342, Mudurnu ilçemizde 15 bin 147, Seben ilçemizde 4 bin 410 ve Yeniçağa ilçemizde 5 bin 797 olmak üzere toplamda 222 bin 455 seçmen oy kullanacaktır. En son bildiğimiz gibi 16 Nisan 2017 tarihinde halk oylaması yapılmıştı. Bu halk oylamasındaki seçmen sayılarına baktığımızda ilimizde 221 bin 237 seçmenin oy kullandığı görülmektedir. 24 Haziranda ise 222 bin 455 rakamı bin 318 yani %0.6 seçmen sayısı artışına tekabül etmektedir. İlçelerimize baktığımızda beş ilçemizde merkez ilçe Dörtdivan, Gerede, Göynük, Mengen de seçen sayısı artmış. Dört ilçemizde ise Kıbrısçık, Mudurnu, Seben, Yeniçağa da ise bir azalış söz konusu ama toplamda ise belirttiğim gibi ufakta olsa bir artış söz konusu ifadelerine yer verdi.

  “974 SANDIK KURULACAK”

  Bolu da kurulacak olan sandık sayısını da açıklayan Baruş; “Sandık sayılarında ise 24 Haziran seçimlerinde merkezde 463, Dörtdivan da 34, , Gerede de 141, Göynük de 79, Kıbrısçık’ta 25, Mengen de 75, Mudurnu da 91, Seben de 38 ve Yeniçağa 28 olmak üzere toplamda 974 sandıkta oy kullanılacaktır. Bu sandıkların 450’si Emniyet bölgesinde 524’ü ise jandarma bölgesinde olacaktır” dedi.

  8 SEYYAR SANDIKTA 62 VATANDAŞ OY KULLANACAK

  Seyyar sandık uygulaması ile de açıklama yapan Baruş; “Bu seçimlerden itibaren uygulanan Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu kararla uygulanan bir seyyar sandık uygulaması var.  Bu seyyar sandıklarda sandık başına gidecek kadar sağlık durumu olmayan yatalak hasta durumundaki engelli vatandaşlarımız sandıklar kalmış oldukları yere getirilerek konut veya kamu kurumlarına ait yerlere götürülerek orada oy kullanılması sağlanacak. Bu kapsamda da il seçim kurulu başkanlığınca yapılan çalışmalar neticesinde 8 seyyar sandık kurulmasına karara verildi. Bu 8 seyyar sandıktan ikisi il merkezinde Dörtdivan da, Gerede de, Göynük’te, Mengen de, Mudurnu da ve Yeniçağa da birere olmak üzere toplamda 8 sandık kuruldu. Seben ve Kıbrısçık ilçelerimizde müracaat olmadığı için sandık kurulmadı. Bu sandıklarda 62 vatandaşımız ikamet ettiği yerlerde oy kullanacak” dedi. 

  “SEÇİM GÜVENLİĞE İLİŞKİN HUSUSLAR”

  Seçim güvenliğe ilişkin hususlar hakkında da açıklama yapan Vali Baruş; “Malumunuz olduğu üzere seçimler Yüksek Seçim Kurulunun denetimi ve gözetiminde yapılıyor. Bu kapsamda da Yüksek Seçim Kurulunun almış olduğu kararlar çerçevesinde özellik 332 sayılı karar neticesinde uygulamaya yönelik genelgeler çıkarıldı. Bunlardan birinin Başbakanlık makamının 3 Mayıs 2018 tarihli Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi konulu genelgesi. Diğeri ise İç İşleri Bakanının İller İdaresi Genel Müdürlüğünün 28 Nisan 2018 tarihli seçim tedbirleri konusudur. Bolu valiliği olarak Yüksek Seçim Kurulu kararları, başbakanlık ve iç işleri bakanlığı genelgeleri kapsamında bize 24 Haziranda yapılacak seçimlerin huzur ve güven içerisinde gerçekleşmesi için gerekli tedbirleri aldık. Bu kapsamda seçimlerin tam bir huzur ve güven içerisinde başarıyla gerçekleşmesi, millet iradesinin güvenli bir şekilde sandığa yansıması amacıyla ilçe seçim kurumları ile iş birliği halinde bütün kamu kurum ve kuruluşları tarafından gerekli önlemleri aldık.  İlimizde seçimlerin huzur ve güvenlik içerisinde gerçekleşmesi amacıyla seçim öncesi, seçim sırası ve seçim sonrasında yapılacak çalışmalar alınacak tedbirler, sorumlular ve görev alanları belirlenmek amacıyla bir seçim güvenlik planı hazırlandı. İlgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile seçim güvenliği toplantıları gerçekleştirildi. Seçimlerde görev alacak gerek emniyet gerek jandarma personellerinin seçimlere yönelik bilgilendirmesi amacıyla eğitim çalışmaları yapılmakta. Seçim dönemde huzur ortamını bozmak isteyen kişi ve guruplara yönelik her türlü tedbir alındı. Vatandaşlarımızın yoğunluğuna göre 24 saat güvenlik görevlisi görevlendirilmiştir. Sandık kurulacak binalardan güvenlik kameralarının çalışır halde bulunması için gerekli tedbirle alınmıştır. Seçim günü oy kullanacak ve oy sayılacak binalarda elektrik kesintilerin önüne geçmek için SEDAŞ tarafından gerekli tedbirler alınmıştır. Oy verme günü saat 06’dan gece 24’e kadar alkollü içki satışı yapılması ve içilmesi yasaklandı.  Umumi eğlence yerlerinin kapalı kalması hususuna uyması konusunda tedbirler titizlikle uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi.

  “615 EMNİYET VE JANDARMA GÖREVLİSİ GÖREV YAPACAK”

  Son olarak seçimde görev alacak güvenlik görevlileri hakkına açıklama yapan Baruş; “Seçimlerde il merkezinde 336,Dörtdivan da 21, Gerede de 62, Göynük de 36, Kıbrısçıkta 16, Mengen de 52, Mudurnu da 42, Seben de 23 ve Yeniçağa 27 olmak üzere 615 emniyet ve jandarma görevlisi görev alacaktır.  Bunun dışında acil durumlara müdahale için de ayrıca ekipler oluşturulmuştur. Güvenlik görevlilerimiz sabah saat 06’dan seçim sonuçları açıklana kadar kesintisiz olarak görev yapacaklardır. Buradan bütün vatandaşlarımıza duyurumuz güvenlik ekiplerimize yardımcı olsunlar” ifadelerini kullandı.

   

   
  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  1.1964340209961