KIZILTAN Eczanesi
KÖROĞLU Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

KIZILTAN Eczanesi
Kültür Mah.Cem Sultan Cad.:No:182
Tel: 0374 270 39 14
KÖROĞLU Eczanesi
Aktaş Mah.Taşhancılar Cad. No:1/1-A (Kaplıca Birlik Karşısı)
Tel: 0374 218 01 91
Bolu 5 günlük hava tahmini

SEBEN GÖLÜ HES’LENECEK

6 Temmuz 2020

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Seben Gölü’nden elektrik üretileceğini açıkladı. Seben tarımı için kanal projesinin tamamlanmasının ardından, HES’le ilgili ihalenin yapılacağını belirtti. Yapılacak iki HES’le toplam 17 MW’lık elektrik üretileceğini ve bu üretilen elektrikten Bolu İl Özel İdaresi’nin pay alacağını ifade etti.

Haber; Sefa GÜNAY

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Kazım Konak ve teşkilat mensupları, gazetemizi ziyaret etti.

Ziyaret esnasında açıklamalarda Bulunan Bakan Yardımcısı Fatih Metin Seben Göleti’nin toprağa hayat vereceği gibi elektrik üretimiyle ülkemize de katkı sunacağını söyledi. Sulama kanallarının Temmuz ayı itibariyle yapımına başlanacağını belirten Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin sulama kanallarının ardından yapılacak olan HES (Hidroelektrik Santralleri) ile ilgili de açıklamalarda bulundu.  Yapılacak olan HES’in Türkiye’nin enerji açığını hizmet edecek bir Hidroelektrik Santralli olacağını belirten Metin, “ Netice itibariyle Seben Gölümüzün en önemli işlemlerinden biri sulama. Seben ovamız 40 bin dönüm. Bu 40 bin dönüm olan Seben ovasının sulaması bizim hayalimizdi daha doğrusu bölgenin hayaliydi.  Hizmetinde gerçekleştirmek iktidarımıza nasip oldu. İhalesi yapılmıştı bilindiği üzere. Müteahhitte hazırlıklarını tamamladı. Nasip olursa şantiye kurulma aşaması bir 10 güne bittikten sonra bu Temmuz ayı içersin de orada inşallah Seben ovasının hayali gerçekleştirme noktasında ilk adımı atacağız. Temel atma törenini yapacağız” dedi.

“HES YAPIMI DA GÜNDEMİMİZDE”

Yapılan fizibiliteye göre iki tane HES yapımı da gündemde olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Metin, “Tabi bu sulama faaliyeti dışında su kaynaklarını en verimli şekilde kullanmalıyız. Buna ilişkin olarak da orada daha önceden yapılan çalışma neticesinde HES (Hidroelektrik Santralleri) olarak Türkiye’nin enerji açığını hizmet edecek bir imkân olduğu da tespit edilmişti. Ancak bunun için su kaynağının oluşması gerekiyor. Bunun içinde sulama sistemimizin hayata geçmesi gerekiyor. İnşallah bu sulama şebekesinin ishale hattının yapımından sonra oluşacak su kaynağına göre de Hidroelektrik Santralleri ile ilgili çalışma başlamış olacak. İnşallah önümüzdeki dönemde bu sulama sistemimizin üzerinde de şu an için yapılan fizibiliteye göre iki tane toplam 17 MW’lık HES yapımı da gündemimizde. Ama dediğim gibi sulama kaynağının oluşmasından sonra belli olacak. Onu da o zaman ilan etmiş oluruz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama