ORMANCILAR OLASI YANGINLARA HAZIRLANIYOR

  6 Nisan 2018

  Arazöz, İlk Müdahale ve Su İkmal Aracı operatörleri Yangın İşçileri ve Arazözlere görevlendirilen Orman Muhafaza Memurları ve her işletme müdürlüğünden bir teknik elemanın katılımıyla gerçekleşen ve Orman Yangınlarına etkin, hızlı ve doğru müdahale konularını içeren hizmet içi eğitim semineri Karacasu’da gerçekleştirildi.

  Eğitim Bolu Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, Bölge Müdür Yardımcısı Ferdi Özer, Koruma Şube Müdürü Osman Koru ve Aladağ Orman İşletme Müdürü Rıdvan Aksu’nun katılımıyla Ankara Orman Bölge Müdürlüğü Yedek Parça ve Depo Müdürü Cahit Demirtürk tarafından verildi.

  Yedek Parça ve Depo Müdürü Cahit Demirtürk,  orman yangınlarıyla mücadelede en yaygın ve en etkin araç olan arazözler hakkında bilgilendirmelerde bulunarak donanım ve malzemeleri ile faal ve eksiksiz olan bir arazöz kadar, bu arazözü kullanan başta arazöz operatörü olmak üzere, tüm arazöz ekibinin eğitimli, tecrübeli, sağlıklı ve işini seven insanlardan oluşması yangınla mücadelede en önemli unsur olduğunu belirtti.

  Orman Genel Müdürlüğümüz envanterinde bulunan tüm arazözlerin 4x4 ve kilitli diferansiyel, 35 derecelik yaklaşma ve uzaklaşma açıları, kendini kurtarma vinci, en ileri teknolojide fren ve direksiyon sistemlerine sahip, üzerine 3.500-4.000 litreden başlayıp 12.000 litreye kadar su, 10 ve 40 bar basınçlı çift kademeli su pompası, 1’, 1 ½’ ve 3’lik hortumları, köpük sistemi, monitörü ve daha pek çok aparatı ile donatılmış en ileri düzeyde müdahale ve mücadele araçları olduğunu belirten Cahit Demirtürk bu arazöz ve iş makinelerimizin her an ekip ve ekipmanı ile beraber göreve hazır olmasını, bilinçli ve doğru bir şekilde kullanılması gerektiğini ifade etti.

  Orman yangınlarında makineli çalışmalarda başarı için, iyi makine, iyi operatör ve iyi organizasyonun şart olduğunu belirten Cahit Dinçtürk uygulama alanında arazöz ekipmanlarını tanıttı.

  Su tankı, su pompası, hortumlar ve kaplinler, hortumlar ve hortum hattı, malzeme dolapları, köpük kullanımı, turbo köpük mikseri, ejekt pompa ve seyyar monitör gibi birçok konuda personele uygulamalı olarak teknik çalışma yaptırdı.

  İlk Müdahale araçları, arazöz lastikleri, arazöz kazaları ve arazöz limitleri hakkında bilgiler de veren Demirtürk katılımcıların tüm sorularını, tecrübelerini de anlatarak cevapladı.

  En riskli ve tehlikeli çalışanlar grubunda bulunan cefakar ve vefakar Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının kazasız ve orman yangınlarıyla mücadelede başarılı bir yıl olması temennisinde bulunarak yeni edinimleriyle tüm katılımcılara görevlerinde başarılar diledi ve eğitim sona erdi.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.15454697608948