Bolu 5 günlük hava tahmini

MAHMUT ALAN TAHLİYE EDİLDİ

6 Temmuz 2018

Alan ifadesinde neler söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Baheçli’ye hakaret edildiği belirtilen bir açıklamayı kendisine ait internet sitesinde haber olarak yayınladığı için yaklaşık 4 aydır tutuklu bulunan Mahmut Alan, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmasına devam edilmek üzere tahliye edildi.

Haber: Hakan Aydın

Bolu’nun tanınan isimlerinden, Büyük Birlik Partisi Eski İl Başkanı Mahmut Alan tahliye edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaret suçundan gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Mahmut Alan, 4 aylık tutukluluktan sonra bu gün ilk defa Bolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Mahkemede ifadesine başvurulan Mahmut Alan, bahse konu açıklamayı kendisine ait internet sitesine girdiğini ancak metni tam okumadığı için şuanda hakim karşısında olduğunu belirtti. Alan açıklamasına, “Ben www.bolubakis.com isimli internet gazetesinin sahibiyim. Olaydan 2-3 gün önce bir numara beni arayarak Alaettin Çakıcı’nın yaptığı ve ‘Sayın cumhurbaşkanımız’ diye başlayan bir açıklamayı siteme girmemi istedi. Önceki tarihlerde de aynı telefon numarasından gelen Sayın Çakıcı’ya ait açıklamalar geliyordu. Onlarıda haber yapmıştım. Bolu’da başka gazetelerde aynı açıklamaları girmişti. Ben telefonuma whatshap üzerinden gelen açıklamayı sahibi olduğum internet sitesinde haber olarak yayınladım. Haberde kendime ait yorum yoktur. Bu açıklamayı internet gazetemde haber olarak yayınlamam için defalarca arandım. Kimse beni haberi yayınlamam için tehdit etmedi. Ancak bana gelen açıklamanın tamamını okumamıştım. ‘Sayın Cumhurbaşkanımız’ diye başlayan bir açıklamadan böyle bir sıkıntı çekeceğimi düşünmedin. Ben Cumhurbaşkanımıza hakaret eden çok sayı da kişi hakkında Bolu Valiliği, Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Bolu Emniyet Müdürlüğü’ne ve Ak Parti Genel Merkezi’ne dosyalar hazırlayarak göndermiş biriyim. Suç duyurularım mevcut. Benim Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret etmem söz konusu değildir. Açıklamada ‘Osmaniyeli Yamak’ ifadesi kullanıldığı için MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye hakaret ettiğim belirtiliyor. Ben Sayın Bahçeli ile görüşürüm. Tahliye olduktan sonra yine Bahçeli’den randevu alarak görüşmek ve elini öpmek istiyorum. Benim Bahçeli’ye hakaret etmem de mümkün değildir. Yargılama sonun da beratımı talep ediyorum” dedi.

Alan’ı ardından savunma yapan Av. Berk Kutlukkaya, müvekkilinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’ye hakaret etme gibi bir düşüncesinin bulunmadığını aynı açıklamanın birçok ulusal ve yerel basında hala mevcut olduğunu, müvekkillinin tutuklu bulunması nedeniyle her gün icralarla muhattap olmak zorunda kaldığını belirterek tahliyesini talep etti.

Bu esnada araya giren Mahkeme Hakimi, ‘Kapıda 100 kişi var. Sana yardım etmiyorlar mı? Dostlar bu günlerde belli olur’ demesi üzerine Alan, “Efendim ben kimseye şu gün davam var, gelin demedim. Her hangi bir yanlış anlaşılma olmasın. Bu güne kadar kimseden de ekonomik yardım talebim olmadı” diye konuştu.

Savunmaları dinleyen Bolu 3. Asliye Hukuk Mahkemesi Başkanı, Mahmut Alan’ı yattığı süreyi göz önünde tutarak tutuksuz yargılanmasına, Alaattin Çakıcı’nın açıklamayla ilgili ifadesinin alınmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Av. Hüseyin Aydın’ın bir sonraki duruşmaya taraf olarak katılmasına ve mahkemenin 5 Kasım 2018 tarihine ertelenmesine karar verdi.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Rwitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama