Konferansta kadın ve adalet anlatıldı

  11 Mart 2018

  Gerede İlçe Müftülüğü 08 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle, Hizmet Binası Konferans Salonunda kadınlara yönelik Kur’an ve sünnet ekseninde kadın ve adalet konulu konferans programı düzenledi. Programa kadınlar oldukça yoğun ilgi gösterdi.

  Düzce Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatma Günaydın’ın konuşmacı olarak iştirak ettiği Konferans İlçe Vaizesi Berrin Çelebi’nin açılış konuşmalarına müteâkiben, Hocazade Kemaleddin Efendi Kız Kuran Kursu öğreticisi Merve Kaya’nın Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı. Günaydın, ilk olarak cahiliye devri kadınlarının durumuna değinerek başlattığı konuşmasını, İslam’ın kadına verdiği değeri anlatarak sürdürdü. Kur’an-ı Kerim de ismi geçen kadınlardan Hz. Hacer, Hz. Asiye ve Hz. Meryem’in hayatından kısa bölümler anlatarak devam ettiği sohbetinde onların hasletlerinin örnek alınması gerektiğini belirtti. Kendisi ile birlikte biricik yavrusu Hz. İsmail’i ıssız çölde bırakan kocası Hz. İbrahim’e; bunu sana Allah mı emretti? Diye sorduğunda, evet bana bunu Allah emretti cevabını aldığında, tam bir teslimiyetle ve hiç sorgulamadan, O emrettiyse tamam diyerek, çocuğuyla birlikte çölde yalnız yaşamaya razı olan Hz. Hacer teslimiyetinin, kocası tarafından zulüm görüp ve zalim eş Firavunca işkence edilerek şehit edilen Hz. Asiye sabır, feragat ve fedakarlığının, Yahudilerin katı kuralları, itimat ve inançsızlıklarıyla dışlamaları karşısında Allah’a mabede sığınan Hz. Meryem adanmışlığından her bireyin, kadınlar olarak hayata düstur, ilke edinilmesi gerektiğini ve dünya hayatında onların rol model edinilmesi gerçeğini izah etti.

   

  Konuşmasını, İslam’ın diğer büyük kadınları olan, ilk inanan kadın Hz. Hatice, ilk şehit edilen kadın Hz. Sümeyye, mücadele süresinin indirilmesine vesile olan Hz. Havle Bint-i Sa’lebe, Peygamberimizin eğitiminden geçmiş ilim menbağ-ı Hz. Âişe ve nikahı Yüce Allah tarafından kıyılan Hz. Zeynep Bint-i Cahş’ın hayatlarından kısa anlatım örnekleriyle devam ettiren Günaydın, yakın tarihlerde kadınların düştükleri zor durumlara da değinerek bugünlerimize şükrün gereğini hakkıyla yerine getirmemiz gerektiğini hatırlattı. Kadınların yoğun ilgi gösterdiği konferansta İlçe Müftüsü Abdurrahman Şenoğlu tüm katılımcı kadınların Kadınlar Gününü kutlayarak, programa katılımlarından dolayı teşekkür etti. Katılımcılar ise böyle eğitici konferansların daha sık tekrarlanması dilekleriyle organizasyonu gerçekleştiren Gerede Müftülüğü’ne teşekkür ettiler.

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.15223503112793