KORKUT Eczanesi
SİNEM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

KORKUT Eczanesi
Sağlık Mah. Sigorta Sok. No:25/4 (Köroglu Dev.Has.Pol.Karsisi)
Tel: 0374 270 26 20
SİNEM Eczanesi
Tabaklar Mah.Kutucular Sk.No:7/A(Karaçayır Migros Çaprazı)
Tel: 0374 218 21 26
Bolu 5 günlük hava tahmini

Kızılay Hamamı’nda çalışmalar durdu

15 Ekim 2020

HAMAMIN ORİJİNAL DUVAR KEMERLERİNE RASTLANILDI

Bolu’da çalışmaların başlatıldığı Kızılay Hamamı’nda yapılan restorasyon çalışmalarında ortaya çıkartılan kemerler sebebiyle çalışmalar durduruldu. Tarihi kemerlerin korunduğu yeni proje Anıtlar Kurulu’na sunuldu. Kızılay Hamamı’nda başlatılan restorasyon çalışmalarının akıbetini Anıtlar Kurulu’nun vereceği karar belirleyecek.

 

Haber: Adnan KARABULUT

 

Kızılay Bolu Şubesi tarafından Kızılay Hamamı için hazırlanan restorasyon projeleri, Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanmıştı. Şube Başkanlığınca kısa süre içerisinde çalışmaların başlatıldığı Kızılay Hamamı’nda beklenmedik bir durum yaşandı. Hamamın doğu kısmındaki çalışmalarda betonarme yapının altında hamamın orijinal duvar kemerlerine rastlandı. Duvarı korumaya alan ve yeniden proje çizimi yapılan hamam yeni projesinin onaylanması için gün sayıyor. Yapılan çalışmalarda başka bir tarihi esere rastlanmadığı ve yeni çizilen proje ile Anıtlar Kurulu’nda onay beklendiği öğrenildi.

 

HAMAMA SONRADAN YAPILAN EKLENTİLER

Kızılay Hamamı’nın 1940 yılındaki fotoğraflarda görülen tek katlı soyunmalık yerine 1960’lı yıllarda sekizgen şeklinde 2 katlı soyunmalık ilave edilmiştir. 1999 yılında ise soyunmalıkların güney batısına lojman ilave edilmiştir. Dönem dönem yapılan tamiratlarda özgün elemanlar çimento harçlı sıva ile tamir edilmiş ve hamamın orijinal elemanları kapatılmıştır.

 

HAMAMIN TARİHİ

Kızılay Hamamı, 1306-1889 tarihli Kastamonu Vilayeti Salnamesi Bolu Sancağı bölümünde 16 Ocak 1883 – 17 Ekim 1891 tarihleri arasında Kastamonu Valiliği yapan Abdurrahman Paşa tarafından 26 Mart 1888 tarihinde yapılan Frengi hastanesinin hamamı olarak belirtilmiştir.Prof. Dr. Aysun Özköse raporunda ise “Kızılay Hamamı günümüze ulaşabilen özgün bölümlerinin tarihi ‘Memleket Hastanesi (1888)’ nden daha da eskilere dayanmakta, külhan, sıcak su deposu, sıcaklık, ılıklık, aralık, hela, traşlık, bölümleri VE BU MEKANLARI örten kubbeler ve tonozları beden duvarlarına taşıyan kasnak ve mukarnaslı tromplar ile filgözü kasnakları özgün, günümüzde giderek yok olan geleneksel Türk hamamı mimari özelliklerini yansıtmaktadır”diye belirtmiştir.

 

Kızılay Hamamı’nda çalışmalar durdu
Kızılay Hamamı’nda çalışmalar durdu
Kızılay Hamamı’nda çalışmalar durdu
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama