KAYBEDENİ OLMAYAN YARIŞMA DÜZENLENDİ

  14 Mart 2019

  Ramazan Dede Bilgi Evi öncülüğünde, Gerede Melih Gökçek Kültür Merkezi’nde İstiklal Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma Yarışması düzenlendi. Programa Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Belediye Başkanı Mustafa Allar, Milli Eğitim Müdürü Erkan Çetin, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda Geredeli vatandaş katıldı.

  Coşkulu ve zaman zaman duygusal anların yaşandığı programda, İlçe merkezindeki İlkokulların 4. Sınıf öğrencilerinden, okullarında yapılan seçmeler sonucunda seçilen öğrenciler istiklal marşını okudu. İşaret dili ile istiklal marşı söylendi ve Hacı Sadık Öztosun Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Mehmet Akif Ersoy´un bestelenmiş şiirleri dile getirildi. Kaybedeni olmayan yarışma sonucunda öğrenciler ödüllendirildi.

   

  Gerede İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün ´Bu marş bizim inkılabımızı anlatır´ dediği İstiklal Marşımız bir yenilenmedir, Türk dilinin en güzel örneklerinden biridir. Tefekkürdür, ruhtur, heyecandır, şanlı mazimizdir, kahramanlık destanımızdır, heybetli kimliğimizdir, dik bir duruştur, milli mutabakattır, maneviyat sembolüdür.

   

  Milletini tanıyan, milletinin değerleriyle bütünleşmiş, söylediklerini hakikaten yaşayan, samimi, fedakar, ağlayan, ağlatan, hisseden bir sanatçı olan Akif, ancak böyle bir şiiri yazabilirdi. Yaşadığı devirde toplumu adım adım, derinden takip etmiş, milletin derdini, sevincini, felaketlerini en özlü ifadelerle ifade ederek milletine kalemiyle, yaşamıyla rehberlik eden, ´Zulmü alkışlayamam zalimi asla sevemem´ diyen Mehmet Akif, esarete isyan eden, milletiyle ağlayan, milletiyle gülen, iman, dava ve aksiyon adamıdır. İstiklâl Marşı hem ilham verenin azizliğinin hem de ilham alıp yazan asil bir vatan evladının büyüklüğünün gerçekliğidir.

   

  Yüreğimizi titreten bu şanlı marşı milletimize kazandıran değerli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un önemini ve İstiklal Marşındaki her bir mısranın yüklendiği manevi hazzı, milli duygularımızı çocuklarımıza öğretmek zorundayız. Onlara küçük yaşta bu ülkenin geçirdiği badireleri anlatmalıyız ki, çocuklarımız ülke sevgisini çok daha içten bir şekilde hissedebilsin. Vatanımızın şehit kanlarıyla sulanmış topraklarında birlik ve beraberlik içerisinde yaşayarak,  geçmişimize sahip çıkmalı, geleceğimize, istiklalimize giden o büyük mücadeleleri hatırlatmalıyız” ifadelerine yer verildi. geredemedyatakip

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.70671582221985