ÖZCAN Eczanesi
EZEL Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ÖZCAN Eczanesi
Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 218 19 90
EZEL Eczanesi
İZZET BAYSAL MERKEZ DEVLET HASTANESİ SK N.27/A (RUH SAĞLIĞI HASTANESİ KARŞISI)
Tel: 0374 2752844
Bolu 5 günlük hava tahmini

İŞTE TÜRK DÜNYASINI SİMGELEYECEK HEYKEL

19 Ağustos 2016

Bolu’da yapılacak ve Türk Dünyası’nın simgesi olacak dev Köroğlu heykeli için TÜRKSOY’un koordinasyonluğunda açılan uluslararası yarışmanın birinci belli oldu.

Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışması sonuçlandı. Kazakistanlı heykeltıraş Murat Mansurov’un Mimar Yedil Tussibbekov hazırladığı Köroğlu heykeli ve kaidesi birinciliğe layık görülerek Mansurov ve Tussibbekov 50 bin TL’lik ödülünde sahibi oldular. Yarışma sonuçlarını açıklamak için Kent Meydanında düzenlenen törene Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov, Kırgızistan Mimar Birliği Başkanı Alymbek Abdrormov, Özbekistanlı Güzel Sanatlar Uzmanı Dr. Nigara Akhmedova, Kazakistan Mimar Birliği Başkanı Akmurza Rustambekov, Öğretim Görevlisi Atanas Karaçaban, Azerbaycanlı Heykeltıraş Akif Asgorov, Bolu Belediye Meclis Üyesi Mimar İbrahim Aksoy Bolu protokolü ve çok sayıda Bolulu vatandaş katıldı.

 

Törende ilk olarak yarışmada jüri üyeliği yapan kişileri tanıtıldıktan sonra 7 yaşındaki Küçük Köroğlu Çağan Özaktaş duygu ve düşüncelerini aktardığı bir konuşma yaptı. Küçük Köroğlu Çağan Özaktaş ardından konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “4 yıldır devam eden ve Türk dünyasıyla kucaklaşmamızı sağlayan, marka kent olma konusunda bizlere öncelik edecek olan Köroğlu buluşmalarımızı Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar gereği festival havasında kutlayamıyoruz.  Ancak teknik çalışmaları sürdürüyoruz. Köroğlu bir destan kahramanı,  büyük bir kahraman ve bütün Türk dünyasının kabul ettiği bir kahraman. Türk dünyası ve Türk Milleti kahramanlarla doludur. Yeni bir kahramanlık örneğini Türk milleti 15 Temmuz’da verdi, yeni bir Kurtuluş Savaşı verdi. Böyle bir ülkenin, milletin efradıyız. Kendi milletimizden ve ülkemizden ne kadar övünsek, o kadar azdır. Çünkü dünyada örneğe sahip olmayan bir millete sahip olduğumuzu biliyoruz. Dünyanın bütün güçleri üzerimize gelmiş olmasına rağmen, içerideki hainlerle müşterek hareket etmesine rağmen ve bu toprakların hepsini kanla yoğurmamıza rağmen hala bu çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. İşte bu çalışmalar ve yoğun sıkıntılar içerisinde hala köklerimize sahip çıkıyor. Bir Türk dünyası olduğunu ve o Türk dünyasıyla kucaklaşacak olduğunuzu ve o kucaklaşmanın sembolünün de Bolu olduğunu Bolu’nun Türk dünyasıyla kucaklaşma merkezinin olduğu çalışmalarını yürütüyoruz. Bolu’nun Türk dünyasıyla her türlü kültürel etkinliğin merkezi hale geldiğini önümüzdeki süreçte göreceksiniz. Bu konuda bize destek veren TÜRKSOY ‘a, ekibine, Bolulu dostlarımıza belediyemizin bütün yetkilerine şükranlarımı arz ediyorum” dedi

“KÖROĞLU PARKI SADECE BOLU’NUN KÖROĞLU PARKI OLMAYACAK”

Başkan Yılmaz konuşmasının devamında; “Birbirinden değerli sanatçılarımızın önderliğinde şu an uluslararası çapta erler incelendi ve sonuçlandı. Bundan sonra birinci olan heykeli heyetimizle birlikte yapma ihalesiyle ihaleye vereceğiz. İnşallah gelecek sene Türkiye biraz normalleşirse hem festivalini yapacağız ve heykelin açılışını Türk dünyasından gelen dostlarımızla beraber yapacağımızı umut ediyorum.  Bu konuya çok ehemmiyet veriyoruz, Bolu’ya yapılacak Köroğlu Parkı sadece Bolu’nun Köroğlu Parkı olmayacak, Türk dünyasının tamamının Köroğlu Parkı olacak. Türk dünyasında kendini Türk hisseden herkesin bir kalıntısının olacağı, emeğinin olacağı bir park olacak. Böyle bir parkla Köroğlu’nu Türk dünyasına tanıtacağız. Köroğlu’nun iyi tanınması lazım. İyi tanınabilmesi için Köroğlu’nun filminin çok ciddi anlamda dizayn edilip çekilmesi lazım. Bu konuda hem Başbakanımızla hem Cumhurbaşkanımızla, hem Kültür Bakanımızla görüştük. İnşallah önümüzdeki süreçte bunların gerçekleştiğini göreceğiz. Köroğlu UNESCO tarafından kabul edilen bir noktaya geldi. Dünya kahraman yetiştirmekte öyle çok fazla kahramanı olan yer değildir ama Türk dünyasının kahramanları çok fazladır. Batı’nın sadece Robin Hood’u var. Gerçek medeniyet gerçek kahramanlar çıkarır, işte biz gerçek medeniyetin temsilcileri olarak, gerçek medeniyetin kahramanlarıyla övünüyoruz.  Bu çalışmada emeği geçen TÜRKSOY’ a Türk dünyasından gelen çok değerli mimar ve heykeltıraşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

“BU YARIŞMA KÖROĞLU’NUN ADININ TÜM DÜNYADA TANINMASINA VESİLE OLACAK”

Başkan Yılmaz’dan sonra konuşan TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov ise; “Bu gün burada Köroğlu’nun topraklarında, kadim Nevruz Dağı’nın gölgesinde burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Türk dünyasının ortak kahramanı, adalet ve özgürlüğün savunucusu Köroğlu’nun anısı ile birleştirmek için Bolu belediyesi tarafından yapılan önemi Anadolu topraklarını aşan Köroğlu Parkı projesi Ocak 2016’da TÜRKSOY Genel Merkezinde imzalanarak söz konusu proje Köroğlu heykeli ve kaide binası uluslararası tasarım yarışması haline geldi. Yarışma kapsamında Türk dünyasının her köşesinde Bolu’ya birbirinden çok güzel ve özgün çalışmalar ulaştırıldı. Böylece Köroğlu’nun toprakları mimarlık ve heykeltıraşlık sanatının yüreğinin çarptığı önemli bir yaratıcılık merkezi konumuna geldi. Bu çerçevede TÜRKSOY üyesi ülkelerden gelen ve her biri ülkesinin önde gelen mimar ve heykeltıraşlar olan seçkin jüri üyelerinin katılımıyla 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren süren zorlu bir eleme sürecinin ardından yarışma birincileri belli oldu. Bu yarışmaya katılan bütün arkadaşlarımı kutluyor ve Türk dünyası için hayırlı olmasını diliyorum. Bu yarışma Köroğlu’nun adının hem Türk alemine ve tüm dünyada tanınmasında önemli bir vesile olacaktır.” dedi.

“ESASINDA TÜRK İNSANININ HER BİRİ KÖROĞLU’DUR”

TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov’un ardından son olarak konuşma yapan Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı ise konuşmasında; “ Türk dünyasının Türk birikiminin Kürt, Türk kültürü ve geleneğinin adeta buluşma noktası ifade noktasındayız bu gün. Öncelikle ben belediyemize Köroğlu’nu Köroğlu değerini bir anıtla görkemli bir anıtla yaşatma ve bu anıtı da tüm dünyaya açık tüm soydaşlarımıza tüm Türk dünyasına açık bir yarışma ile güzel bir yarışma ile eser seçme düşüncesinden ve bunu gerçekleştirdiği için tebrik ve teşekkür ediyorum.  Köroğlu Türk dünyasının Türk kültürünün esasında sadece sazı, atı silahı değil esasında baktığımız zaman Türk dünyasının sevgisini hak ve adalet duygusunu ve özgürlük duygusunun ifadesidir bana göre. Dolayısıyla bolu da yaşayan bu efsanenin Orta Asya’dan buraya tüm Türk dünyasında ortak bir kültür ortak bir değer olarak bir efsaneleşmiş bir kahraman olarak yaşamasının temel sebebi bana göre budur diye düşünüyorum. Esasında Türk insanının her biri Köroğlu’dur kalbinde, yüreğinde Köroğlu’nun cesaretini adalet duygusunu taşımaktadır. Saten bunun tarihimizde yüzlerce, binlerce örneği vardır. Ama Türk insanımız daha bir ay oldu bu kahramanlık destanını bu adalet duygusunu bu özgürlük duygusunu yaşadı ve yaşattı. Bu topraklar ezelden beridir bu yurdu vatan yapmak için çok kan gördü çok kanını feda eden insan gördü. İşte hepinizin bildiği gibi sonuncularını daha bir ay önce gördü. Öncelikle bu yurdu bize vatan yapan daha dün kayıp ettiğimiz 9 kardeşimiz bir önce 250 kardeşimiz ve bunun gibi binlerce şehit kardeşimize öncelikle bu yurt’u birlere vatan ettikleri için vatan etme yolunda hayatlarını kendilerini feda ettikleri için bu vesile ile şükran duygularımızı budan bir kez de ben ifade etmek istiyorum. Bin yıldır burada devlet olarak barınmaya çalışan insanımız, milletimiz hepinizin bildiği gibi hepinizde var olan tarih şuurunu bilincini aslından hiç sorgusuz bildiği gibi sürekli o jeopolitik önemimizden dolayı düşmanlarla uğraştırılmaktayız. Ama insanımız bundan önce büyüğünü kurtuluş savaşında daha öncesinde Çanakkale savaşında yedi düvele meydan okuduğu gibi yine Alpaslan ile ana doluya girdiği gibi Fatih ile Avrupa’ya adım attığı gibi yani aslında adını kuzey Afrika’dan Avrupa’ya, Orta Asya’ya, Ana doluya he yere tarih yazmıştır. Tarihi yapmıştır tarihi başkaları yazmıştır. Bazen yazarken işine geldikleri gibi yazmıştır. Ama emin olun milletimiz hep tarih yapmıştır bu coğrafya da Ve bugün ilimize çok güzel eserler gösterilecektir.” ifadelerini kullandı.

 Bolu Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı’nın konuşmasını bitirmesinin ardından jüri üyelerine teşekkür belgesi verildi. Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Dusen Kasainov, Köroğlu Heykeli ve Kaide Binası Uluslararası Tasarım Yarışmasında derece giren isimleri açıkladı

Dereceye giren isimler;

1. Yedil Tussibbekov- Mimar Murat Mansurov  Heykeltraş- Ekip Temsilcisi (Kazakistan)

2. İbrahim Bakır- Mimar, Murat Oğuz- Heykeltıraş (Türkiye)

3. Abdukakhar Turdiev- Mimar Tulyagan Tadjıkhodjaev- Heykeltıraş (Özbekistan)

 

Mansiyon Ödülleri:        

1. İbrahim Bakır Mimar- Özcan Özkarakaş Heykeltraş

2. Elbay Gasımzada Mimar- Maksud Mammadov Heykeltraş    (Azerbaycan)

3. Latif Rustemov Mimar- Sait Rüstem Heykeltıraş (Türkiye)   Haber: Sefa Günay

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama