İPEK Eczanesi
ÖZCAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

İPEK Eczanesi
Sağlık Mah.1440 Sok.NO 4(LATİFE HANIM ANA OKUL YANI)
Tel: 0374 222 97 77
ÖZCAN Eczanesi
Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 218 19 90
Bolu 5 günlük hava tahmini

Her anne melektir

9 Haziran 2019

Bolu’da yaşayan Köroğlu Engelsiz Derneği, Kent Konseyi Özel Bireyler Meclisi Başkanı ve 17 yıllık esnaf 59 yaşındaki Şeyda Ay, zihinsel...

Bolu’da yaşayan Köroğlu Engelsiz Derneği, Kent Konseyi Özel Bireyler Meclisi Başkanı ve 17 yıllık esnaf 59 yaşındaki Şeyda Ay, zihinsel engeli bulunan 30 yaşındaki kızı Mihrican Ay ile yaşadıklarını anlattı. Anne Ay, “Mihrican 3 çocuğumdan biri ama onu özel yapan yaşadığı sorun değil onun sevecenliği, sıcakkanlılığı, hareketliliği. O hayatımıza dokunan bir melek gibi bizim için” dedi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ

Bolu’da 17 yıllık esnaflık hayatı ile beraber Kent Konseyi Özel Bireyler Meclisi Başkanlığı ve zihinsel yada fiziksel engeli bulunan bireyler için açtığı Köroğlu Engelsiz Derneği ile herkesin yardımına koşan 59 yaşındaki Şeyda Ay’ın 3 çocuğu ve 1 torunu var. Anne Şeyda Ay’a sayısız gurur yaşatan 3 çocuğun sonuncusu olan 30 yaşındaki Mihrican Ay’ın ise doğuştan gelen Mental Retardosyon (Zeka geriliği, dikkat eksikliği) hastalığı bulunuyor.

“HER EBEVEYNİN YAŞADIĞI KAYGI VE ZORLUĞU BEN DE YAŞIYORUM”

Kızı Mihrican’ı büyütürken yaşadığı zorluk ve kaygılar hakkında konuşan anne Şeyda Ay, “Genç yaşta özel çocuğunuz oluyor. Bir kere artık biz engelli demiyoruz. Özel bireyler diyoruz. Özel çocuğunuz oluyor. Bunu kabullenme aşamanız var. Bunu henüz kabullenememiş yakınlarınız oluyor. Onların bakışları, hareketlerinden ister istemez mutsuz oluyorsunuz. İster istemez bu kişileri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. İyi bir eğitim aldırmak istiyorsunuz. Arayışa geçiyorsunuz. Bunu sosyal aktivitelerle desteklemek istiyorsunuz. Aslına bakarsanız bir anne olarak her çocuğu yetiştirirken yaşadığınız sıkıntıları çekiyorsunuz. Müzik, spor gibi sosyal aktivitelerle uğraşmasını istiyorsunuz. Yani her ebeveynin yaşadığı kaygı ve zorluğu ben de yaşıyorum” ifadelerini kullandı.

“O HAYATIMIZA DOKUNAN BİR MELEK GİBİ”

Mihrican’ın engelini öğrendiğinde bunu Allah’tan gelen bir hediye olarak düşündüğünü ve onun hayatlarına dokunan bir melek olduğunu belirten Şeyda Ay, “Biz bir yaşındayken öğrendik. O zaman yanlış hatırlamıyorsam 1988 yılıydı. Böyle şimdi ki gibi bir olanak yoktu. Erkenden öğrenme gibi bir ihtimalimiz yoktu. Bu bizim sınavımız, Allah bize hediye gönderdi diyerek başlamamız gerekiyordu. Öyle de oldu. 3 tane çocuğum var. 3’ünün de yeri başka. Mihrican 3 çocuğumdan biri ama onu özel yapan yaşadığı sorun değil onun sevecenliği, sıcakkanlılığı, hareketliliği. O hayatımıza dokunan bir melek gibi bizim için” dedi.

“BU ANLARDA YAŞADIĞIM DUYGUYU ANLATAMAM, YAŞAMAK LAZIM”

Mihrican’ın kendisini gururlandırdığı anlardaki yaşadığı duyguyu anlatamayacağını, bunun yaşayarak anlaşılabileceğini ifade eden Şeyda Ay, “Mihrican’ın birçok başarısı var. Mesela 3 yıl üst üste bowlingde Türkiye Kupası’nı getirdi. Bu bizim için ayrı bir mutluluk. Dönüyorsunuz Mihrican, kendi çapında ritim grubunda davul çalıyor. Bu bana ayrı bir gurur veriyor. Mihrican’ın yaptığı resim, Bağcılar Belediyesi tarafından Türkiye’de düzenlenen topla 700 kişinin yarıştığı yarışmada ödüle layık görülüyor ve İstanbul’a çağrılıyor. Bu anlarda yaşadığım duyguyu anlatamam, yaşamak lazım” şeklinde konuştu.

“ONUN YANIMDA OLMASI BANA HUZUR VERİYOR”

Son olarak Mihrican ile unutamadığı bir anı paylaşan Şeyda Ay, kızının yanında olmasının kendisine huzur verdiğini söyleyerek, “Mesela Mihrican hakkında hiç unutamadığım bir an şu var. Bir keresinde kalp krizi geçirdim. Bütün değerlerim yükseldi. Doktorlar bütün çocuklarıma, Mihrican’ı gerektiğini söylemiş. Beni başka bir odaya aldılar. 8 gün Mihrican ile beraber Köroğlu Hastanesi’nde yattık. Değerlerimde hiçbir şekilde yükselmedi. Hatta doktorlarım bile hayret etti. Bunun yaşanmasına çok şaşırmışlardı. Ben hasta olduğumda en çok Mihrican’ın canının yandığını ve vicdanen bana hizmet ettiğini görüyorum. Zaten verdiğiniz emekleriniz karşılığını aldığını görüyorsunuz bakınca. Onun yanımda olması bana huzur veriyor, beni rahatlatıyor” ifadelerini kullandı.

Her anne melektir
Her anne melektir
Her anne melektir
Her anne melektir
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama