HATİPOĞLU BAİBÜ’NÜN KONUĞU OLDU

  5 Aralık 2018

  İslâm dini hakkında verdiği aydınlatıcı bilgilerle insanların akıl ve gönül dünyalarına hitap eden ekranların sevilen siması ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu...

  İslâm dini hakkında verdiği aydınlatıcı bilgilerle insanların akıl ve gönül dünyalarına hitap eden ekranların sevilen siması ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu İl Müdürlüğü’nün düzenlediği Çınaraltı Gençlik Söyleşileri programının konuğu oldu.

   

  Kongre Merkezi Bordo Salonda Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programı; Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen, Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu İl Müdürü Şerafettin Çilkara, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Doç. Dr. Şaban Karasakal ile akademisyenler ve öğrenciler izledi. ‘Nebî’nin Ayak İzleri’ temalı programda Peygamber Efendimizin güzel ahlâkını ve ümmetini anlatan Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, “Nebî’nin Ayak İzleri, Hazreti Peygamberi merkeze koyan, temel alan bir anlayıştır. Peygamber penceresinden Kur’an-ı ve İslâm’ı anlamaktır. Allah O’nu İslâmiyet rehberi olarak gönderdi. Kur’an’ın tüm konusu O’dur. Ayetler O’nun yaşantısına göre şekilleniyor, O’nun hayatını da Allah şekillendiriyor. O, tüm insanlığa güzel örnektir, insanlığın tümüne müjdedir, O’nun ahlâkı muhteşemdir. Elbette ki O’nun ayak izinden gideceğiz, elbette ki O’nu merkeze koyacağız ve hayatımızı düzeltmeye çalışacağız” dedi.

   

  “HZ. MUHAMMED, DÜNYANIN GENLERİNİ DEĞİŞTİRDİ, MÜTHİŞ İZLER BIRAKTI”

  Peygamber Efendimizin yaşantısına dair bilgiler veren Prof. Dr. Hatipoğlu, “O’nu anıyoruz ve arıyoruz. Çünkü o, dünyanın haritasını değiştirdi. Putları bozdu, tabuları yıktı. O doğduğu vakitte kız çocukları diri diri toprağa gömülüyordu. İran’da ateşe tapıyorlardı. Roma’da gladyatörler insanları aslanlara parçalatıyorlardı. Sevgi ve merhamet adına ortada hiçbir şey yoktu. İşte Hz. Muhammed tam da böyle bir ortamda dünyaya geldi. Bu düzenin tümünü bozdu. Mücadeleye başladığında çok tepki aldı. O’nu kabul etmediler. O’na düşmanlık ettiler. Ama yine de O’na inanan, Müslüman olmak isteyen birkaç kişi çıktı. O, Dünyanın genleriyle oynadı. Müthiş izler bıraktı. Hakaret etmezdi, kimseyi kırmazdı. Kölelere eziyet edildiğinde sinirlenirdi. Sade, abartısız bir hayatı vardı” ifadelerini kullandı.

   

  Prof. Dr. Hatipoğlu, konuşmasının sonunda Peygamberi ve hadisi temel almayan akımlara dikkati çekerek, bu akımların mucizeyi ve kabir azabını reddettiğini kaydederek, bunlara karşı dikkatli olunması ve uzak durulması tavsiyesinde bulundu. Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu İl Müdürü Şerafettin Çilkara ise programda yaptığı konuşmada, “İyi yetişmiş ve bulunduğu ortamına bağlı, vatanını ve milletini seven, çalışkan gençler geleceğimizin inşasıdır. En çok ihtiyaç duyduğumuz duygular; birlik, beraberlik ve ahlâklı olmaktır. Bu değerlerin tamamının rehberi, gönüllerimizin sultanı, kâinatın efendisi yüce peygamberimizdir. O’nu anlamak ve güzel ahlâkını kendimize örnek almak birçok derdimizin ilacı olacaktır. O’nu ne kadar anlasak azdır. Gerçek saadet için hayatımızın her alanında Hazreti Peygamber yer almalıdır. O’nu anlamak günümüz dünyasını feraha ulaştırmaktır. Cahiliye dönemi denilen en karanlık dönemlere bile ışık tutan, kitabımızı bize aktarmış ve İslâm’ı yaşantımızın her alanında örneklendirerek bizlere yüce bir miras bırakmıştır. Hiç şüphe yok ki bizi de O’nun ayak izleri hedefe ulaştıracaktır.” diye konuştu. Programın sonunda Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’na Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı ve Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Zerrin Biçen tarafından hediye takdimi yapıldı. A. Haktan Yamantürk

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.31792712211609