Bolu 5 günlük hava tahmini

GEREDELİ MUHTARLARA ‘İMAR BARIŞI’ ANLATILDI

22 Haziran 2018

Gerede’de bulunan muhtarlara Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından ‘İmar Barışı’ ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı. Yasadan nasıl yararlanılacağı, hangi hususların imar affı konusuna girildiğinin anlatıldığı toplantı yapıldı.

Kaymakamlık Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Osman Kazgan, Gerede Muhtarlar Derneği Başkanı Nazım Gökdaş ve muhtarlar katıldı. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal “İmar barışı ile ilgili muhtarlarımızı bilgilendirmek üzere beraberiz. Gerede’de daha önce yapılmış fakat yapı ruhsatı ve kullanma izni alamamış yapılar var. Vatandaşlarımızın bu konuda mağduriyetleri vardı. Bu vatandaşlarımız devletin sağladığı teşviklerden yararlanamıyorlardı. Elektrik su, doğalgaz gibi gereksinimleri bağlanamıyordu. Artık yapı kayıt belgeleriyle birlikte bunlar yapılabilecek. Diğer taraftan yine köylerimizde yayla evlerimiz var. Buralarda da sıkıntılı süreçler yaşandı. Gerede’de vatandaşımız bu konuya hassasiyet gösterdiler. Bu Gerede için önemli bir kazanç. Benim muhtarlarımızdan ricam bu güne kadar gösterdiğiniz hassasiyete devam edin. Bu uygulama sayesinde yüzyıllardır bu bölgede yaşayan insanlarımızın bu haklarının devam etmesini sağlayacağız.

 

Elinizde yapı kayıt belgesi olduğu müddetçe de o yapıya yönelik herhangi bir yıkma işlemi, para cezası işlemi yapılamayacak. Daha önce de yapıyla ilgili bir para cezası yapılmışsa, o para cezası kaldırılacak, bir de yıkım kararı alındıysa yıkım kararı da geçersiz olacak. Bu çok güzel bir fırsattır. Beyanlar mutlaka doğru olmalı. Beyanlar doğru olmazsa yapılan kontrol sonrası yapı kayıt belgesi iptal edilecek ve alınan para devlete kalacak. Ben şimdiden bu uygulamanın ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Sizler de vatandaşımıza bu konuyu iletirseniz, 31 Ekim 2018 tarihine kadar başvurularını yapmalarını sağlarsanız, vatandaşlarımızın zor durumdan kurtulmalarını sağlamış olursunuz. Başvurular e-devlet üzerinden yapılabilecek. Ancak buradan yapılamazsa vatandaşlarımız Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giderek danışma görevlilerinden yardım alabilirler” dedi. Gerede Kaymakamı Cengiz Ünsal konuşmasının ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından imar barışı uygulaması ile ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.

 

MÜRAACATLAR NASIL YAPILACAK?

Yapı Kayıt Belgesi 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış olan yapılar için verilecek. Yapı kayıt belgesine başvurular 31 Ekim 2018’e kadar devam edecek. Bu noktada vatandaşların kendi rızasıyla müracaatı ve kendi beyanı esas alınacak. Müracaatlar e-devlet sistemi üzerinden yapılabilecek.  Müracaat aşamasında tereddütte düşülen konularda, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gidilmesi halinde bilgi ve destekte bulunacak. İmar affı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belge olan yapı kayıt belgeleri, arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden hesaplanan bedelin konutlarda yüzde 3’ü, ticari yapılarda yüzde 5’i olacak şekilde belirleniyor. Yapı kayıt belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak.

 

Yapı kayıt belgesi için e-devlet yoluyla başvuru yapacak vatandaşlardan şu belgeler istenecek:

1) E-devlet şifresi

2) Geçerli bir cep telefonu numarası

3) Geçerli bir e-posta adresi

4) Beyan edilecek yapının adresi

5) Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri

6) Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)

7) Yapıdaki konut ve işyeri sayısı

8) Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecektir.)

9) Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)

10) Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)

11) İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi

12) Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf. (Fotoğrafların dosya formatı .jpg, .jpeg veya .png olmalıdır.)

Müracaatta yapıya ilişkin bilgilerin doğru girilmesi gerekmektedir. Tapuda işlem yapılırken yapının mevcut durumunu gösteren proje istenecek ve bu projenin Yapı Kayıt Belgesindeki bilgilerle uyumlu olması aranacaktır.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama