MİNA Eczanesi
İKLİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

MİNA Eczanesi
Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı)
Tel: 0374 217 95 66
İKLİM Eczanesi
Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)
Tel: 0374 210 14 34
Bolu 5 günlük hava tahmini

GEREDE’DE GÜMRÜK BİLGİLENDİRMESİ YAPILDI

14 Şubat 2020

Gerede Ticaret ve Sanayi Odasında üyelerin ithalat ve ihracat işlemlerinde Bolu Gümrüğü ve Bolu Geçici Depolamayı kullanmaları konusunda bilgilendirme toplantıları grup grup devam ediyor.

Gerede TSO’da yapılan ilk bilgilendirme toplantısında deri kimyasalları ithalat ve ihracatçıları ile hamderi ithalatçıları yer aldı. Bolu Gümrük Geçici Depolama Müdürü Gülşah Tali Ulusoy ve Okan Tur yetkilileri ithalat ve ihracat yapmakta olan firmalara face to face görüşmelerini sürdürdü. Gülşah Tali Ulusoy yaptığı sunumda saha çalışmalarından örnekler vererek Bolu Gümrüğü kullanıldığında ithalat-ihracat-suphalan işlemleri başta olmak üzere tüm gümrük işlemleri ve konteyner taşımacılığı konusunda yapabileceklerini anlattı.

 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Depolama alanından alabilecek hizmetler; Gümrüklü ve serbest depoculuk, lojistik ve dağıtım hizmetleri, gümrükleme ve danışmanlık hizmeti, yurtdışı komple ve parsiyel taşımacılığı, konteynır taşımacılığı.

 

Deri, düz cam, tekstil ve mobilya ihracat ve ithalatın da ihtisas gümrüğü olarak 2015 den bu yana faaliyet gösteren ve Düzce-Bolu-Gerede-Devrek-Çaycuma bölgelerini kapsayan nitelik de bölgenin tek gümrük idaresi olan Bolu Gümrük Müdürlüğü 11 personeli ile İstanbul-Ankara-Gebze-Mersin limanlarında yapılan işlemlerin tamamını yapmaya yetkili bölgede ki idaredir.

 

İthal eşyasının gümrük vergilerini mevzuatta geçen süreler kadar geçici depolarda bekleterek nakit ödenen tutarı öteleme imkanı sunar. Türkiye’ye gelen ithal ürünlerden ortalama eşyanın fiyatının % 18 ile %30’luk dilimlere varan KDV + Gümrük vergisi tahsili yapılmaktadır. Geçici depolama alanına inen eşya, Türkiye’ye giriş şekli göz önünde bulundurularak 20+30+30 gün şeklinde 80 güne kadar vergisi öteleyerek bekletebilir ve şirketinizin nakit döngüsünü rahatlatabilirsiniz.2-Depomuz devlet desteği ve MARKA(Doğu Marmara Kalkınma Ajansı)’nın teşviki ile kurulduğu için amacı bölge sanayicisini maliyetini azaltmaktadır.

 

Türkiye sınırlarına giren eşyalar, numune işleme, kimyahane, gıda uygunluğu, tareks, TSE onayına tabi olması durumlarından dolayı onay alınıncaya kadar Gümrük Müdürlüğüne bağlı depolarda beklemesi zorunludur. Limana yakın şehirlerde gümrüklü depolama alanlarının yetersizliği ve talep yoğunluğu gibi nedenlerden dolayı depolama ücretleri çok yüksektir. Bu nedenle depomuz depolama maliyetlerinde %35 ile %60 oranında avantaj sağlayarak paranızın kasanızda kalmasını sağlayabilirsiniz. Başka ülkelere transit satış İthal edilen eşyayı başka ülkeye ihracatını yapıyorsanız transit satış yaparak vergilerden muaf olabilirsiniz.

 

Türkiye’ye giren eşyanın GTİP’ni değiştirmemek kaydıyla ambalaj değişikliği, elleçleme, etiketleme vb. işçilikleri depomuzda yaptırabilir ve vergi ödemesi yapmadan başka ülkelere ihracatını yaparak satış karınızı ödenecek vergi oranında artırabilirsiniz. Gümrük müdürlüğümüz liman gümrüğü olmadığı için daha sakin ve işlemlerin daha hızlı işleyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gün içinde gelen araçlarınız mesai, ardiye gibi yoğunluğun sebep olduğu ekstra maliyetlerin önüne geçerek işlemlerin daha rahat bitmesini sağlamaktadır.

 

Ayrıca deponuza yakınlığı nedeniyle nedeniyle üretim tesisinize en yakın gümrük sahası olarakta yüklemesini yaptığınız ihracat aracınızın işlemlerini aynı gün yapılmasını sağlarsınız Sonuç olarak; Bolu Gümrüğünü ve OKANTUR Geçici Depolamayı kullanarak ithalat maliyetlerinizi düşürerek, daha hızlı işlem yapabilirsiniz, alternatif depo hizmeti alarak dönemsel yoğunlukta deponuzdaki karışıklığı önler, bölge sanayicisi olarak en yakın gümrük idaresini kullanmanın fırsatlarından, kolaylıklarından ve hızlı işlem yapılarak zamandan faydalanmış olursunuz. Yerinde hizmet alacak üyelerimiz işlemlerinde Bolu gümrüğünü kullandıklarında zamandan büyük tasarruf sağlayacaklar. Heray sektör sektör bilgilendirme toplantıları devam edecek. Heyete değerli katkıları için teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama