BOLU Eczanesi
DOĞAL Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

BOLU Eczanesi
Büyük Camii Mah. Fevzipaşa Cad. No:20/A (Hisar Tepesi)
Tel: 0374 215 74 95
DOĞAL Eczanesi
YasamKent Mah.Kalc Konutlar s Merkez 28.Blok Z­9
Tel: 0374 275 27 25
Bolu 5 günlük hava tahmini

DİŞ SAĞLIĞINDAKİ OLUMSUZLUK GENEL SAĞLIĞI ETKİLER

20 Kasım 2020

Bolu Zirve Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği'nin hem sahibi hem de poliklinikte diş hekimi olan Sait Samed Bulut ve Ömür Kaya, Ağız ve Diş Sağlığı Haftasını kutlayarak" Mutlaka ağız hijyenine önem verilmeli ve 6 ayda bir diş kontrolleri yapılmalı ve aksatılmamalı. Diş korkusu problemi olan insanlar ise diş korkusunu yenebilmeleri için mutlaka sağlık sorunu ile ilgili bilgi almalı, bilgi almaları çok önemli" dedi.

Ağız ve diş sağlığının önemine değinen Diş Hekimi Sait Samed Bulut, diş sağlığında ki olumsuzluğun genel sağlığı da etkilediğini belirterek hamilelerde erken doğuma, genel sağlığında bozukluk olanlarda ise işlem yapıldığında komplikasyon gelişerek genel sağlığının bozulmasına ve kalp krizi riski de oluşma durumunun olabileceğini söyledi.

 

Düzenli bir diş bakımının gerekçelerini açıklayan Samed Bulut" Günde en az iki sefer diş fırçalamasının yanında mutlaka diş ipi ve ara sıra duruma göre ağız gargarası kullanılmalı. Protez kullanan hastalarda ise hareketli protez kullananlar için, her yemek sonrası mutlaka içini temizleyip fırçalamalı gece yatmadan önce çıkartıp bir suyun içine koymalılar. Sabit protezi olan hastalarda da ise uzun köklülerde ve kök tedavisinde mutlaka kökün altı temizlenmeli" dedi.

 

BİBERON ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT

Diş Hekimi Sait Samed Bulut, çocuklarda diş bakımının önemini belirterek çocuklarda diş korkusunun oluşmaması için 6-8 aylardan sonra bir diş hekimine götürülmesinin gerektiğini söyledi. Bulut, biberon çürüğüne dikkat çekerek "Sütün içine bal, pekmez, bisküvi ilave edilmesiyle şekerli yiyecekleri tüketen çocukta çürük olmaması kaçınılmaz. Çünkü küçük yaşlarda fırçalama olayı olmuyor. Tam yeni süt dişleri çıkarken korunmasız oluyorlar ve yaygın dişlerde çürük görülebiliyor. Bebeklerde diş fırçalamak zor fakat parmak fırçası yöntemi ile fırçalanabilir" dedi.

DİŞ SAĞLIĞINDAKİ OLUMSUZLUK GENEL SAĞLIĞI ETKİLER
Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama