Deri esnafından FETO savunması

  13 Mart 2018

  Bolu’nun Gerede İlçesinde deri ticareti ile uğraşan iki esnaf FETO/PDY terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle hakim karşısına çıkarıldılar. Sanıklardan biri 15 Temmuz gecesi İstanbul’dan Bolu’ya gelirken FSM köprüsünde durdurulduktan sonra darbeci askerlere karşı durduğunu, köprüdeki kamera görüntülerden kendisinin de teşhis edilebileceğini belirtti.

  Haber. Ebru EYVAZOĞLU

  FETO/PDY terör örgütünün esnaflara yönelik soruşturmaları kapsamında Gerede’de deri ticareti ile uğraşan ki kişinin yargılanmasına Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ali T. Ve Şerafettin Ç. Hakim karşısında savunmalarını yaptılar.

  Gerede ilçesinde deri ticareti ile uğraştığını belirten ve tutuksuz yargılanan Ali T.; “Ben darbe teşebbüsünü gerçekleştirenleri lanetliyorum. Üzerime atılı suçlamayı hiçbir şekilde kabul etmiyorum. Gerede’de ham deri ticareti ile uğraşırım. Müşterilerimi kaybetmemeye çalıştım. Bir ara benimle ciddi miktarda ticaret yapan Erol C. isimli şahıs Gerede’de deri esnafı koruyacak ve haklarını dile getirecek bir dernek kurduklarını söyledi. Ben bu tarz islerle uğraşmadığımı söylememe rağmen üye yapmak istedi. Benim kimlik bilgilerimi vermemin yeterli olacağını söyledi. Ben de müşterimi kaybetmemek adına kimliğimi verdim. GESİAD üyeliğimin bu sayede gerçekleştiğini düşünüyorum. Hiçbir faaliyetine etkinliğine katılmadım. Bu derneğin 2014’te kendini fesh ettiğini öğrendim. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum.”

  15 Temmuz gecesi de İstanbul’da FSM Köprüsünde darbeci askerlere karşı durduğunu söyleyen Ali T.; “Eşim uzun süredir yatalak hastadır. Evde olduğu icin arkadaşları ve çevresi evimizde kendisini ziyaret eder. Evde kuran okunur ve sohbetler yapılır. Evde bulunan kitapların dışardan gelen şahıslarca getiriliğini düşünüyorum. Evde bulunan kitapların ne şekilde geldiği konusunda başka bir fikrim bulanmamaktadır. İşim gereği sık sık yurtdışına çıkarım. Yanımda nakit döviz bulundurmam gerekir. Yapılan aramada birçok farklı döviz bulunmasına rağmen yalnızca bir dolarlara el konularak, suçlama vasıtası yapılmıştır. Bir dolarların özel bir amacı yoktur. Ben kendi halinde birisiyim. Örgüt üyesi değilim. Darbe gecesi bir otobüsle İstanbul’dan dönmekteydim. Köprünün ayağında darbeye teşebbüs edenlerin yolu kapattığını gördüm. Araçtan inip darbeci askerlere karşı kendini siper edenler arasındaydım. Kamera kayıtları istenirse FSM köprüsünde ben de görülürüm. Suçlama ve isnatları kabul etmiyorum. Beraatımı istiyorum” dedi.  

  Asya Termalde konaklaması bulunduğu belirtilen diğer sanık Şerafettin Ç. “GESİAD isimli derneğe Erol C. isimli şahıs gerçekleştirdi. Benim üyelikten haberim dahi bulunmamaktadır. Derneğin hiçbir faaliyet ya da etkinliğine katılmadım. Örgüte müzahir olduğundan da haberim yoktu. Çocuklarımı bir dönem örgüte müzahir okula gönderdiğim doğrudur. 17-25 Aralık’tan sonra almak istedim fakat başka okula alışmasında problem yaşanacağı düşüncesiyle vazgeçtim. Asya Termal isimli otelde 10-12 Ocak 2014 döneminde konakladığım doğrudur. Benim burada bir devre mülküm vardır. Zaman zaman yapılan bir takım indirimler ve kampanyalar bildirilirdi. O tarihte de bir kampanya bilgisini aldık. Eşimin kız kardeşi ve ailesiyle otelin devre mülk kısmında konakladık. O tarihlerde Bolu yapılanmasına dahil olanların istişare toplantısı yaptıklarından haberdar değildim. Bizimkisi münferit bir konaklama idi. Saadet Partisi Eski Genel Başkanı Recai Kutan da oradaydı. Aleyhime kullanılmasını kabul etmiyorum. Adnan Daylan ve Cuma Kartal isimli şahısları tanımıyorum. Ayrıca 2014’te ‘Recep Tayyip Erdoğan varsa ben de varım’ seklimdeki kampanyaya bağışım bulunmaktadır. Buna ilişkin makbuzları sunuyorum. Beraatımı talep ediyorum” dedi.

  Duruşma dijital dökümlerin incelenmesi için 17 Mayıs 2018 tarihine ertelendi. 

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.15716218948364