MİNA Eczanesi
İKLİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

MİNA Eczanesi
Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı)
Tel: 0374 217 95 66
İKLİM Eczanesi
Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)
Tel: 0374 210 14 34
Bolu 5 günlük hava tahmini

ÇOCUKLARDA EGZERSİZ

10 Ocak 2020

Uzman kadrosuyla vatandaşların günlük yaşam kalitesini artırmak ve sağlıklı bilgiye ulaşmanız için hizmet veren Fizyokent Sağlıklı Yaşam Merkezi Fizyoterapisti Filiz Çiçekdenk ‘Çocuklarda Egzersiz ' hakkında açıklama yaptı. İşte o açıklamalar;

Gelişen teknoloji günümüzde hemen hemen herkesi hareketsiz bir yaşama itmekte.Ancak bu hareketsizlik en çok büyüme çağında olan çocukları etkiliyor.Bilgisayar ve telefon başında geçirilen uzun saatler, masa başında sabit kalıp çalışılan dersler derken çocuklar minimum hareketle günü tamamlıyor.Yetişkin bireylerde bile büyük problemler yaratan hareketsizlik ve düzenli egzersiz yapılmaması çocuklarımızı nasıl etkiliyor?

 

 

Bir çocuğun bedensel gelişimi için egzersiz ve hareket büyük önem taşır.Çünkü gelişim ve büyüme kalıtsal olduğu kadar çevresel faktörlerden de etkilenir.Fiziksel gelişim döneminde çocuklara egzersiz alışkanlığı kazandırılmalıdır.

 

 

Yapılan çalışmalar düzenli egzersiz yapan çocuklarda fizyolojik gelişimin daha iyi olduğu,aynı zamanda koordinasyon  ve odaklanma açısından da üstün olduğunu kanıtlamıştır.

 

 

Egzersiz yapmamak çocukta fiziksel gelişimi yavaşlatır.Kemik dokunun gelişimi,Kasların ve bağların yeterli kuvvet ve uzunlukta olması için egzersiz mutlaka hayatın bir parçası olmalıdır.Çünkü doğru yapılan egzersizler ileri yaşlarda yaralanmalardan ve sakatlanmalardan korunması için bir temel oluşturur.

 

 

Egzersiz Vücudumuzda nasıl etkiler yapar?

 

-Kas iskelet sisteminin güçlendirir

 

-Hafıza,öğrenme becerisinin artırır

 

-Konsantrasyonu güçlendirir

 

-Kan basıncını (tansiyon) dengeler

 

-Kronik ağrıyı azaltır

 

-Kilo verme ve koruma sağlar

 

 

Egzersiz eksikliği olan çocuklarda obezite,yüksek kan basıncı,yüksek kolestrol,astım riski yüksektir.Son yıllarda çocukların %80 inin tavsiye edilen fiziksel aktiviteye katılmadığı görülmüştür.Çocuklarda egzersiz eksikliği adölesan dönemde ve yetişkin dönemlerinde sağlık sorunları doğurabilir.

 

 

ÇOCUKLAR HANGİ EGZERSİZLERİ NASIL YAPMALI?

 

Aerobik egzersizler sağlıklı bir kemik gelişimini ve büyümeyi destekleyen,kilo kontrolünün sağlanmasında etkili olan egzersiz çeşitidir.Koşma ,tempolu yürüyüş,bisiklet,dans ve yüzme gibi aktiviteler yapılabilir.

 

Kuvvetlendirme egzersizleri basit motor becerileri geliştirir,kardiyovasküler hastalıkları önler,esnekliği geliştirir.Özellikle kız çocuklarında ileri yaşta oluşabilecek osteoporoz riskini azaltır.Kendine güveni ve algısını geliştirir.Basketbol,tenis,pilates gibi aktiviteler kuvvetlendirme antremanı içerir.

 

Egzersiz çocuğun anlık yaşantısını,ergenlikte ve yetişkinlikteki duruşunu etkiler.Hem fizyolojik gelişimini hızlandırmak,hastalık riskini en aza indirmek hem de çocukta psikolojik ve sosyal gelişimi desteklemek ve iyileştirmek amacıyla mutlaka egzersiz yapılmalıdır.Unutmayın erken kazanılan egzersiz anlayışı çocuğun tüm hayatını sağlıklı ve düzenli spor yaparak geçirmesini sağlayacaktır.

 

Fzt. Filiz ÇİÇEKDENK

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama