ÖZCAN Eczanesi
İKLİM Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

ÖZCAN Eczanesi
Tabaklar Mah. Hastane Cad. Talu Apt. No:15(Orman İşletmesi Karşısı)
Tel: 0374 218 19 90
İKLİM Eczanesi
Sağlık Mahallesi Güleç Sokak No:16 Bolu (Latife Hanım Anaokulu yanı)
Tel: 0374 210 14 34
Bolu 5 günlük hava tahmini

BOLUSPOR LAKTAT TESTİNDEN GEÇTİ

9 Ekim 2019

TFF 1. Ligin 8’inci haftasında Giresunspor ile oynayacağı maçın hazırlıklarını sürdüren Bolsupor laktat testinden geçti.

Lig’de 8’inci haftada oynayacağı Giresunspor maçının hazırlıklarını sürdüren Bolsupor Boluspor tesislerinde laktat testinden geçti. Teknik Direktör Osman Özköylü yönetiminde uzman ekipler tarafından gerçekleştirilen laktat testi dört grup halinde yapıldı.

 

Laktat Testi Nedir?

Sportif performansın durumunu belirlemek için yapılan teste laktat testi denir.

 

Laktat testinin amacı nedir?

Sporcunun o anki sportif form durumunu belirlemek ve antrenman planlamasını sporcunun mevcut olduğu duruma göre planlamaktır.

 

Laktat testi nasıl yapılır?

Uygulanan test protokolleri spor branşına göre farklılık gösterir. Fakat genel mantık aynıdır. Sporcu koşu bandında, bisiklet-kürek ergometresinde ya da branşa uygun saha ortamında belirlenmiş zaman aralıklarında kademeli olarak artan hızlara uyum sağlamaya çalışır. Her hız kademesi sonrasında kısa dinlenme periyodu olur. Bu sırada sporcudan kan örneği alınır ve o hız kademesindeki nabız hızı kaydedilir.

 

Laktat testinin sonucunda ne olur?

Her hız kademedeki nabız hızı ve kan laktatının bulunduğu sonuç bilgileri birleştirilir ve bir sonuç raporu oluşur. Bireysel sporcular için bu rapor analiz edilerek antrenman planlaması yapılır. Kulüp sporcuları için ayrıntılı raporlamalar antrenman planlamasının yapılabilmesi için teknik ekiple paylaşılır.

 

Laktat testi hangi branşlar için yapılır?

Laktat testi spor performansın gerektiği birçok bireysel ve takım sporları için uygulanabilir. Her spor branşı için uygun protokol ve alan kullanılması test sonuçlarına olumlu yansır. Spor branşına uygun olarak planlanmış bir test protokolü, sonuçlardan yola çıkılarak planlanacak antrenmanın daha uygun olması açısından önem kazanır.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama