Bolu’nun alternatif tarım ürünlerini araştırıyorlar

  19 Temmuz 2018

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Bolu toprak yapısı ve ikliminde yetişebilecek alternatif tarım ürünlerini, ilgili kurumlarla işbirliği halinde araştırma ve geliştirme çalışmalarına ağırlık verdi.

  Fakülte, Bu kapsamda Bolu’da yetişebilecek ‘Maviyemiş’ ve ‘Kestane’ meyveleri hakkında bir konferans düzenledi.

   

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar’ın verdiği konferansa, BAİBÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Vahdettin Çiftçi, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, Bolu Tarım İl Müdürü İzzet Murat, Bağışçılar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Erbayram, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Konferans öncesinde bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı; Bolu bölgesinin tarım konusunda elverişli olmakla birlikte coğrafyası itibariyle kendine has özeliklerinin bulunduğunu söyleyerek, “Fakültemiz, Belediyemiz ve Tarım İl Müdürlüğümüzle bir değerlendirme yapacağız ve tarım alanında farklı ürünleri araştıracağız. Bu anlamda Bolu’ya faydalı olacağını ümit ettiğimiz iki alternatif ürün hakkında, TÜBİTAK projeleri ve araştırmaları bulunan Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar hocalarımızla çalışma alanları ‘maviyemiş’ ve ‘kestane’ meyvesi için Bolu özelinde bir çalışma için davet ettik. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.”diye konuştu.

  MAVİYEMİŞ, BOLULU ÇİFTÇİLERİN DİKKATE ALABİLECEĞİ BİR ÜRÜN

  Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Bağ Yetiştirme ve Islahı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik sunumunda, maviyemiş meyvesi hakkında detaylı bilgiler vererek, maviyemişin, sağlığa faydalı, tüketim talebi olan ve getirisi çok yüksek olduğu için alternatif ürün arayan çiftçilerin dikkate alması gereken bir meyve olduğunu belirtti. Bu meyvenin yaban mersini ile karıştırıldığına dikkat çeken Çelik, bu meyvelerin özellikleri itibariyle birbirlerinden çok olduğunu söyledi.

  BOLU’DA AŞILAMA YÖNTEMİ İLE KESTANE ÜRETİLEBİLİR

  Konferans’ta “Kestane Yetiştiriciliğini Yarınlara Taşıyacak Çalışmalar” konulu bir sunum yapan Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar da araştırmalar kapsamında özellikle aşılama yöntemiyle ülkemizin çeşitli bölgeleri için hastalıklara ve tabiat şartlarına en dayanıklı ve en verimli kestane tür ve çeşitlerini geliştirmeye çalıştıklarını belirtti. Serdar, başka bölgelerde meşe üzerine kestane aşılama çalışmaları olduğunu, zengin meşe ormanları bulunan Bolu’da bu araştırmaların yapılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Ümit Serdar ve Prof. Dr. Hüseyin Çelik, Rektör Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’yı Rektörlük makamında da ziyaret ederek hediye takdiminde bulundular. Arif Haktan Yamantürk

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.14961099624634