BOLU GETAT MERKEZİ İLE GELENEKSEL TIP HİZMETİNİZDE

  13 Eylül 2018

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde kurulan Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Merkezi’nin (GETAT) açılışı gerçekleşti.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde düzenlenen açılış törenine Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, BAİBÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Yaman, Sağlık İl Müdürü Muhammed Emin Demirkol, Ak Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, sağlık çalışanları ile hayırseverler katıldı.  GETAT’ın açılış’ı Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken törende ilk konuşmayı merkezin bağışçısı olan Kamuran Avcı yaptı. Avcı, bu merkezin Bolu’ya ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu.  Sağlık İl Müdürü Muhammed Emin Demirkol ise bu merkezin Türkiye’de 25’inci olduğunu belirterek, “Bu merkez inşallah modern tıbbın yanında geleneksel tıp olarak hastalarımızın şifasına vesile olur. Tamamlayıcı tedavi hizmetlerimiz artık bu merkezimizde yapılacak. Hayırseverimiz Kamuran Avcı ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.  Merkezin, ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulunarak konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise “Şu anda Bolu’da en hayır duası aldığımız hizmetimiz sağlık alanıdır. Başta merhum hayırseverimiz İzzet Baysal olmak üzere sağlık alanında bir çok hayırseverimiz çok bağışlar yapmışlar ve yapmaya da devam etmektedirler. Bu merkezin açılmasında emeği geçen herkesi kutluyorum” şeklinde konuştu.

   

  “TÜRKİYE’DEKİ 25 MERKEZDEN BİRİ ARTIK BOLU’DA”

  Bolu Valisi Aydın Baruş, merkezin ilimize ve ülkemize hayırlı olması temennisinde bulundu. “Allah hayırlı etsin. Burada dertlerine şifa arayan hastalarımıza Allah şifalar ihsan eylesin” dedi. Modern tıp teknikleri bulunmadan önce insanoğlunun yaşamış olduğu sağlık sorunlarına çare bulmak üzere bir çok yöntem uyguladığını aktaran Vali Baruş, “Bu yöntemler yüzyıllar boyunca insanlık hafızasında çok değerli bir birikim oluşturmuştur. İslam medeniyetinde bu anlamda çok büyük bir birikim olduğunu biliyoruz. İbni Sina ismini duymayan yoktur. İbni Sina 11’inci yy’da yaşamış ve Hekim Yasaları isimli kitabını yazmış ve burada geleneksel tıp yöntemlerinin çağına göre en ileri tekniklerini anlatmış ve bugün modern tıbbın doğduğu yer olarak gördüğümüz batı medeniyetine tıp alanında kaynaklık etmiş bir bilim adamıdır. Yaklaşık 700 yıl boyunca bu yazmış olduğu temel yasalar batı ülkelerindeki tıp fakültelerinde okutulmuştur. Biz bununla gurur duyuyoruz ama sahip olduğumuz bu mirası İslam dünyası olarak devam ettirmemiz gerektiğini bilmemiz lazım. Bu anlamda yüzyıllar boyunca kullanılan geleneksel tıp yöntemlerinin bugün modern tıbbın sahip olduğu imkanlara ek olarak tamamlayıcı tedavi amacıyla kullanılması gerçekten önemli. Türkiye’de 25 adet bu şekilde merkez var ve bu merkezlerden birini Bolu’ya kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

   

  “FİZİK TEDAVİ HASTANEMİZ BÖLGEMİZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

  Bu anlamda merkezin ilimize kazandırılmasında katkılarıyla büyük bir hayırseverlik örneği gösteren Kamuran Avcı’ya çok teşekkür ediyorum. Biz iş adamlarımızdan, sivil toplum örgütlerimizden ilimize olan bu katkılarına devam ettirmelerini temenni ediyoruz. Burada şifa bulacak olan insanların hayır dualarını hayırseverlerimiz alacaktır ve insanlar şifa bulup çıktıktan sonra da, bu dualarına devam edeceklerdir. Fizik Tedavi hastanemiz bölgemiz için çok önemli. Burada şifa arayan binlerce insan var. Halen sırada bekleyen vatandaşımız var. Bunları azaltmak için İl Sağlık Müdürümüz ve Başhekimimiz büyük çaba sarf ediyorlar. Özellikle ilçelerimizden günübirlik hastaların buraya getirilmesi yöntemiyle gerek Belediyelerimizin gerek Kaymakamlıkların yardımını alarak insanlarımızın burada şifa bulmasını sağlıyorlar. Kendilerine bu çabalarından dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.   

   

  GETAT MERKEZİ AÇILDI

  Yapılan konuşmaların ardından GETAT merkezi açıldı ve merkez gezildi.  GETAT merkezinin açılış programı hayırsever Kamuran Avcı’ya Bolu Valisi Aydın Baruş tarafından plaket verilmesinin ardından sona erdi.

   

  MERKEZDE NELER VAR?

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bulunan GETAT ünitesinde artık hizmet çeşitliliği artırılarak tam merkez olarak hizmet verecek. Merkezde Hacamat-Kupa, Sülük, Ozon Terapi, Mezoterapi, Akupunktur ve Hipnoz tedavileri yer alıyor.  A. Haktan Yamantürk

   

   

   

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.26054191589355