“Bitkilerle dost yaşamak çok önemli”

  19 Temmuz 2018

  Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen tarımsal faaliyetleri yerinde inceleyen 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri ...

  Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen tarımsal faaliyetleri yerinde inceleyen 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar Bolu Belediyesi’ni bu çalışmalarından dolayı kutlayarak, “Bolu böyle bir belediyeye sahip olduğu için çok şanslı” dedi.

   

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı’nın daveti üzerine ilimize gelen ve özellikle Blueberry (Mavi Yemiş) ile kestanenin ilimizde yetiştirilmesi adına incelemelerde bulunan 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. Hüseyin Çelik ve Prof. Dr. Ümit Serdar, Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

   

  “Kendimi Avrupa ülkelerinden bir tanesindeymişim gibi hissettim”

  BAİBÜ Rektörü Mustafa Alişarlı, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Ağcan, Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın ve üniversitede görevli akademisyenlerin de katıldığı inceleme gezisinde konuşan 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çelik; “Bir belediyenin tarıma yönelik olarak bilimsel açıdan olsun, görsel açıdan olsun böyle bir yöne yatırım yapması, para harcaması ve gelecek nesillere bu bitkileri tanıtması çok önemli. Şu anda kendimi Avrupa ülkelerinden bir tanesindeymişim gibi hissettim ve o açıdan Bolu Belediyesi’ni tebrik ediyorum, kutluyorum. Çok farklı türler, çok farklı bitkileri burada yetiştirmişler. Bunu aslında bilimsel olarak fakülteye de açmışlar; beraber çalışıyorlar. Ben çok beğendim. Çok teşekkür ediyorum. Harika bir olay, hep görmek istediğimiz şeyler bunlar. Tabi ki karşılıklı beraber çalışmalar yaparak güz yemiş olsun mavi yemiş olsun, çay üzümü, çoban üzümü gibi burada olmayan türleri de buraya göndermeyi taahhüt ediyoruz. Gelenler onları da görsünler; tanısınlar. Ben Bolu Belediyesi’ni böyle güzel bir çalışma yaptıklarından dolayı kutluyorum.” dedi.

   

  “Bolu halkı böyle bir belediyeye sahip oldukları için gerçekten çok şanslı”

  19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ümit Serdar ise konuşmasında Bolu Belediyesi’ni tebrik ederek şu şekilde konuştu: “Sayın rektörümüzün daveti üzerine Bolu’ya geldik. Bolu’da özellikle ilin kuzeyine bakan bölgelerinde belki dar ekolojiler bile olsa acaba kestane adına bir şeyler yapılabilir mi? Mavi yemiş veya güz yemişi adına bir şeyler yapılabilir mi? diye geldik. Bu konuda bir toplantı yaptık. Sonrasında arazi çalışmalarımız yarın da devam edecek. Buna göre bir projelendirmeye gideceğiz. Biraz daha farklı bir ürün anlamında yeni türler yetiştirmeye çalışacağız. Burayı görünce gerçekten çok şaşırdım. Özellikle Akdeniz ikliminin hatta tropikal bitkilerle ilgili bir sera olduğunu görmek gerçekten çok şaşırtıcı.  Bolu halkı böyle bir belediyeye sahip oldukları için gerçekten çok şanslı. Ben gerçekten tebrik ediyorum. Çünkü ilk ve ortaokul öğrencilerinin buraya gelip farklı tür bitki ve meyveleri görmeleri gerçekten çok güzel bir çalışma. Bitkilerle dost yaşamak çok önemli. Belediye başkanımızı tebrik ediyorum.” Mihrali Emrah Çiftçi

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun!
  Yorum yazın
  Yorum yazabilmek için üye girişi yapmalısınız. GİRİŞ YAP
  • İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
  • Habere değil yorumculara yönelik,
  • Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
  • Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar
  • KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
  • Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
  Bolu'nun Rwitter Günlüğü
  Tüm Twitter Günlüğünü göster

  Sizden Gelenler
  Site içi arama
  Cumhuriyet Caddesi İnci İş Merkezi No:32   Tel: 0 374 217 82 85   Faks: 0 374 217 82 95
  0.25413298606873