Bolu 5 günlük hava tahmini

BİSİKLETÇİLERİN 3 FAVORİSİ BOLU’DA

26 Haziran 2018

İcat edilmiş en kullanışlı ve sağlıklı taşıt olarak kabul edilen bisiklet tutkunları, yaz aylarını gelmesiyle en iyi parkurları belirleme çabasına girdi. Bisiklet tutkunlarının favori ilk üç parkuru ise Bolu’da yer alıyor.

Bisikletçiler için önerilen ilk üç parkur Bolu civarında. Tamamı orman içinden geçen, ilkbahar ve sonbahar aylarında renk cümbüşüne dönen 76 km’lik bir güzergah olan Düzce-Yedigöller-Bolu; Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri. Doğanın tadını doyasıya çıkaracağınız bir başka parkur ise Bolu-Mudurnu-Abant. 66 km’lik güzergahın sonunda ulaşacağınız doğa harikası Abant Gölü’nde kamp yapabilirsiniz. Yenice Ormanları, üzerinizde kolay kolay unutamayacağınız izler bırakacak 69 km süren bir rota. Orman dokusu sonbaharda rengarenk. Rotayı 35 km daha uzatabilir Bolu’nun Mengen ilçesi yakınlarındaki Bürnük Göleti’nden Yenice Ormanları’na giriş yapabilirsiniz. Önereceğimiz ilk üç parkur Bolu civarında. Tamamı orman içinden geçen, ilkbahar ve sonbahar aylarında renk cümbüşüne dönen 76 km’lik bir güzergah olan Düzce-Yedigöller-Bolu; Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri. Doğanın tadını doyasıya çıkaracağınız bir başka parkur ise Bolu-Mudurnu-Abant. 66 km’lik güzergahın sonunda ulaşacağınız doğa harikası Abant Gölü’nde kamp yapabilirsiniz. Yenice Ormanları, üzerinizde kolay kolay unutamayacağınız izler bırakacak 69 km süren bir rota. Orman dokusu sonbaharda rengarenk. Rotayı 35 km daha uzatabilir Bolu’nun Mengen ilçesi yakınlarındaki Bürnük Göleti’nden Yenice Ormanları’na giriş yapabilirsiniz.

YEDİGÖLLER ROTASI

Bisiklet rotası, ormanın yeşil dokusu ve gökyüzünün maviliği eşliğinde keyifli bir yolculuk serüveni sunuyor. Tamamı orman içinden geçen rota, oksijen deposu bir ortamda yol almasının yanı sıra eşsiz manzaralarıyla bisikletçileri heyecanlandıran, Türkiye’nin en güzel parkurlarından biri. Bahar aylarında yeşil, sonbahar mevsiminde ise sarı, yeşil, kahverengi, kızıl başta olmak üzere bir renk cümbüşüne dönüşen bölge, büyüleyici bir güzelliğe sahip.

Doğaseverlerin en çok rağbet ettiği yerlerden biri olan Yedigöller Milli Parkı, heyelan sonucu oluşan yedi gölü ve yoğun bitki örtüsüyle biliniyor. Her mevsim farklı bir güzellik sergileyen milli parka Bolu il merkezi, Yeniçağa-Mengen-Yazıcık veya Düzce ili Yığılca ilçesinden ulaşabilmek mümkün. Son iki güzergâhın yaklaşık 30 kilometrelik bölümünün stabilize olduğunu belirtelim.

Rotamız Düzce il merkezine 38 kilometre uzaklıkta bulunan denizden 350 metre yükseklikteki Yığılca ilçesinden başlıyor. Hasanlar Barajı, Saklıkent Şelalesi ile Sarıkaya ve Gökçekaya mağaraları ilçenin doğal güzellikleri arasında öne çıkanlar.

Etrafı dağlarla çevrili Yukarı Melendere havzasına konumlanan Yığılca çıkışından hemen sonra ormanlık alana giren güzergâh yavaş yavaş yükselmeye başlıyor. Dingin bir ortamda bisiklet sürerken sadece yaprakların rüzgârdaki hışırtısı ve lastiklerin yolda çıkardığı cılız ses yankılanacak kulaklarınızda. Yaklaşık 1200 ve 1500 metrelik iki rampa tırmanan bisiklet rotamız, Mengen’den gelen yola katılarak 850 metre irtifadaki Yedigöller Milli Parkı’na ulaşıyor.

Parkurun devamında Kapankaya Seyir Terası’na kadar son rampayı çıkmak durumundasınız. Rota 76 kilometrenin sonunda 737 metre rakımındaki Bolu il merkezinde sona eriyor.

İPUÇLARI:

– Bu rotayı iki günlük etkinliğe dönüştürmek isteyenlere önerimiz 66 kilometrelik Bolu-Mudurnu-Abant Gölü güzergâhını denemeleri. Konaklama için Bolu il merkezindeki tesisleri kullanabilirsiniz.

– Deringöl, Büyükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Kurugöl, Sazlıgöl ve İncegöl’den meydana gelen göller bölgesinde isteyenler uzun bir mola verebilir. Doğanın tadını çıkarmak için rotayı iki günlük etkinlik olarak düşünenler ise milli park alanındaki göllerde kamp yapabilir.

BİSİKLET NEDİR?

“Eşitliktir: Bazen o sizi taşır, bazen siz onu.

Özgürlüktür: Ferman padişahın, dağlar bizimdir.

Kardeşliktir: Bir ağaç gibi tek ve hür öte yandan.

Tevazudur: Estağfurullah beri yandan.

Çocukluktur: Hayatla izdivacın balayı günlerinden.

Aylaklıktır: Akreple yelkovana nispet.

Sükûnettir: Ne der filozof: ‘Gürültü zekâyla ters orantılıdır.’

İdraktir: Hepimiz Gogol’ün Paltosu’ndan çıktık.

Rüyadır: Üç yaşında başlar, hayat boyu sürer.

Hayal gücüdür: Durduğunda devrilir.

Dengedir: Statükoyla alakasız.”

1990’ların ortasından beri yoluna “bağımsız bir çizer-yazar” olarak devam eden Aydan Çelik’in çizdiği, yazdığı ve bisiklet üstünde çocukluğunu aradığı “Bi Tur Versene” albüm kitabındaki Bisiklet Manifestosu’ndan… Aynı zamanda göz dolduran bir bisiklet tasarımcısı olan Aydan Çelik; “Bisikletin selesine oturan her canlı, vuslata ermiş aşık misali kör olur. Ve dünyayı olduğu gibi değil; olmasını istediği gibi görür” diyor.

MODERN BİSİKLETİN DOĞUŞU

Tabii ilk bisikletler, hızın ön tekerlekten geldiği düşünülerek, tıpkı siyah-beyaz sessiz filmlerdeki gibi ön tekerleği kocaman, arka tekerleği minicik yapılıyordu. Bu yüzden de ancak uzun boylu ve uzun bacaklı insanlar bisiklete binebiliyordu. Önce ayna dişlisi ve ruble keşfedildi ve iki tekerleğin ortasına konularak zincirle birbirine bağlandı. 1888’de John Boyd Dunlop, içi hava dolu lastikleri geliştirdi ve bisiklet günümüzdeki formunu aldı. 1900’lerin başında fabrikaların artması ve seri üretimin hızlanmasıyla maliyetlerde yaşanan düşüş, bisikletin geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Özellikle Belçika, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya’daki bisiklet fabrikaları, bisikletin bu ülkelerde yaygınlaşmasını ve bisiklet sporunun gelişmesini teşvik etti.

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Twitter Günlüğü
Tüm Twitter Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama