SİBEL AKAR Eczanesi
MİNA Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SİBEL AKAR Eczanesi
Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI)
Tel: 0374 250 14 20
MİNA Eczanesi
Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı)
Tel: 0374 217 95 66
Bolu 5 günlük hava tahmini

Beklenen proje de son gelindi

30 Haziran 2020

Kızılay Bolu Şubesi tarafından Kıılay Hamamı için yaptırılan avan projeler, Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulunca onaylandı. Şube başkanlığınca kısa süre içerisinde çalışmaların başlatılacağı belirtilen Kızılay Hamamı’nda havuz, sauna, fitnes salonu, bakım salonu, kafeterya ve açık oturma alanları oluşturulacak. Başkan Kınacı, “Yapmaya çalıştığımız, geçmişle bu günü bir arada sentezleyen kendi kültürümüzün inceliklerini, sanatsal zerafetini gelecek kuşaklara tanıtıp yaşatacak bir yapı oluşturmaya çalışmaktır” dedi. 

Haber: Sefa Günay

Kızılay Hamamı eski günlerine kavuşacak. İçerisinde bulunduğu durum nedeniyle Boluluların kullanmadığı ve bu nedenle Kızılay Bolu Şubesi tarafından restorasyon çalışması başlatılan Kızılay Hamamı’nda beklenen mutlu sona yaklaşıldı. Kızılay Bolu Şubesi tarafından hazırlatılan avan projeler Ankara 1. Numaralı Koruma Bölge Kurulunca uygun bulundu. Kurul kararında “Tescilli hamama yönelik hazırlanan röleve çizimi ve restitüsyon projesinin 2863 sayılı yasa kapsamında uygun olduğuna, restitüsyon projesinde muhdes olarak belirlenmiş olan soyunmalık ve eklenti kısımlarının ilgili müze denetiiminde yıkılabileceği “ ifadelerine yer verildi.

KIZLAY HAMAMI RESTORASYON AMACI

Kızılay başkanı Muhsin kınacı yaptığı açıklamada, ”Amacımız atalarımızdan bize kadar gelen tarihi yapıyı özgün kısımları görülecek şekilde ortaya çıkartmaktır. Yapının hamam işlevini koruyarak ve bu işlevi destekleyen yol kotu altında yapacağımız modern yapılarla ilave fonksiyonlar kazandırarak bu yapının Bolu halkının hizmetine sunmak istiyoruz. Öncelikle kurul kararında belirtilen Kızılay hamamına sonradan yapılan eklentilerin yıkılması, yapılan tamiratlarda kullanılan özgün olmayan malzemenin sökülmesi ve araştırma kazılarının yapılması çalışmalarına başlayacağız.Daha sonra yol kotunun altında kalacak şekilde havuz, sauna, fitnes salonu, bakım salonu, kafeterya ve açık oturma alanlarıyla tarihi hamam işlevini destekleyecek kurul tarafından avan projesi uygun bulunan projenin uygulamasına geçeceğiz. Yapmaya çalıştığımız, geçmişle bu günü bir arada sentezleyen kendi kültürümüzün inceliklerini, sanatsal zerafetini gelecek kuşaklara tanıtıp yaşatacak bir yapı oluşturmaya çalışmaktır” dedi.

HAMAMIN TARİHİ

Kızılay Hamamı; 1306-1889 tarihli Kastamonu Vilayeti Salnamesi Bolu Sancağı bölümünde 16 Ocak 1883 – 17 Ekim 1891 tarihleri arasında Kastamonu Valiliği yapan Abdurrahman Paşa tarafından 26 Mart 1888 tarihinde yapılan Frengi hastanesinin hamamı olarak belirtilmiştir.

Prof. Dr. Aysun Özköse raporunda ise “ Kızılay Hamamı günümüze ulaşabilen özgün bölümlerinin tarihi “Memleket Hastanesi (1888)”nden daha da eskilere dayanmakta; külhan, sıcak su deposu, sıcaklık, ılıklık, aralık, hela, traşlık, bölümleri VE BU MEKANLARI örten kubbeler ve tonozları beden duvarlarına taşıyan kasnak ve mukarnaslı tromplar ile filgözü kasnakları özgün; günümüzde giderek yok olan geleneksel Türk hamamı mimari özelliklerini yansıtmaktadır.”diye bbelirtmiştir.

HAMAMA SONRADAN YAPILAN EKLENTİLER

Kızılay Hamamı’nın 1940 yılındaki fotoğraflarda görülen tek katlı soyunmalık yerine 1960’lı yıllarda sekizgen şeklinde 2 katlı soyunmalık ilave edilmiştir. 1999 yılında ise soyunmalıkların güney batısına lojman ilave edilmiştir.Dönem dönem yapılan tamiratlarda özgün elemanlar çimento harçlı sıva ile tamir edilmiş ve hamamın orijinal elmanları kapatılmıştır.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama