EVREN Eczanesi
SARUHAN Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

EVREN Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Kutlu Apt. No:57(Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 270 20 26
SARUHAN Eczanesi
Sümer Mah. Hattat Emin Barin Cad. Gündogdu Park Apt. No:87/13 A(Bilal-i Habesi Camii Karsisi)
Tel: 0374 220 20 05
Bolu 5 günlük hava tahmini

Başkan Özcan’dan Lozan göndermesi!

27 Temmuz 2020

“MASAYA OTURURSANIZ İZMİR’İ VERİR KALKARSINIZ”         

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Halk TV’de katıldığı Günün Raporu isimli program da Lozan Antlaşması’nın yıl dönümü hakkında açıklamalarda bulundu. Lozan Antlaşması’ndan Yunanistan’ın rahatsız olduğunu belirten Özcan, “Lozan Antlaşması’ndan Yunanistan rahatsız. Yunanistan’ın niye rahatsız olduğu ortada. Ama Lozan Antlaşması’ndan bizimkiler niye memnun değil yani Sevr Antlaşması mı yürürlükte kalsaydı?” dedi.

 

Haber; Beyza Nur GÜNAY

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Halk TV’de yayımlanan Günün Raporu adlı programına konuk olarak Lozan Barış Antlaşması hakkında açıklamalarda bulundu. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, “Lozan Antlaşması’ndan Yunanistan rahatsız. Yunanistan’ın niye rahatsız olduğu ortada. Yunanistan kaybetti, mağlup devlet olarak da tarihteki yerini aldı. Ama Lozan Antlaşması’ndan bizimkiler niye memnun değil yani Sevr Antlaşması mı yürürlükte kalsaydı?” dedi. Konu ile ilgili programda açıklamalarda bulunan Başkan Özcan,  “Sevr Antlaşması sonucunda Anadolu da işgal edilmemiş neredeyse toprak kalmadı. Ama bakıyorsunuz bu zihniyette olanlara keşke Yunan galip gelseydi diyen şaklabanlar da çıktı bu ülkede. Lozan’dan memnun değiller, ondan önce Sevr vardı. Sevr’i yırtıp attı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, İstanbul’u işgalden kurtardı. Lozan sayesinde biz uluslararası saygınlığı olan bir devlet haline geldik. Elbette Misakı Milli sınırlarının tamamını muhafaza edemedik. Bu içimizde kaldı mı kaldı. Ama sonuç itibariyle dünyanın en güçlü devletlerine karşı masada önemli kazanımlar elde ederek kalktığımız bir anlaşma” dedi.

 

“SEVR Mİ KALSAYDI YÜRÜRLÜKTE?”

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milletinin Yunanlılara çok ağır bir tokat vurduğunu belirten Özcan, “Lozan’ı eleştirenler, Lozan’ı güncelleyelim diyenler neyi amaçladıklarını çıkıp kamuoyuna açıklasınlar. Bu güncelleme lafından ben çok korkuyorum. Bu hükümet ne zaman bir uluslararası anlaşmayı güncellemeye kalksa elimizdekileri de veriyor. Siz Lozan’ı güncelleyelim diye masaya oturursanız Allah göstermesin İzmir’i verir kalkarsınız bu masadan. Lozan’dan memnun olmayanların şunu açıklamasını bekliyorum; Lozan Türkiye’nin aleyhine hangi sonuçlar doğurmuştur? Sevr mi kalsaydı yürürlükte? Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türk milleti Yunanlılara çok ağır bir tokat vurdu. Bu tokatın acısını hala hissediyorlar. Bundan dolayı da intikam almak amacıyla Atatürk’ün Evi’ni kapatıyorlar. Yenilmişliğin üzüntüsü içinde bunu yapıyorlar. Peki bizimkileri kim anlatacak? Evet Anıtkabir’de hijyen koşullarıyla ilgili ilaçlama yapılmak için kapatılabilir. Ama böyle çok özel bir güne rast getirilmesi ister istemez kuşkuya sebep oldu. 29 Ekim’de, 10 Kasım’da, 24 Temmuz’da Anıtkabir’i kapatırsan bunun arkasında iyi niyet var diyemez kimse. Ya çok ağır bir ihmal vardır ya da bence bir kasıt var” dedi.

 

“ORADA BAŞKA BİR ÜLKENİN BAYRAĞI OLACAKTI”

Son olarak açıklamasının sonunda Başkan Özcan, “Yunanlıları anlıyorum ama bizi yönetenlerin zihniyetini anlamaya çalışıyorum. Atatürk kurtuluş savaşı mücadelesini başarmasaydı bugün Ayasofya Camii’nin camii statüsünden bahsedebilir miydik? Çünkü orada başka bir ülkenin bayrağı olacaktı. Ve orası da kilise olarak bugün kullanılıyor olacaktı. Rahmetle anıyorum hem Fatih Sultan Mehmet Atamızı hem de Mustafa Kemal Atatürk Atamızı” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama