SEVİM Eczanesi
KURUKAHVECİ Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SEVİM Eczanesi
SÜMER MAH.CUMHURiYET CAD195/A DAMLA MARKET KARSISI
Tel: 0374 2173195
KURUKAHVECİ Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Aydınöz Apt. no:51/19C (Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 210 16 17
Bolu 5 günlük hava tahmini

Başkan Özcan’dan Düzce Belediye Başkanı Özlü’ye Sert Tepki

5 Nisan 2021

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün hem Düzce basınına hem de Bolu basınına yansıyan açıklamaları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Düzce Belediye Başkanı Özlü’ye yüklenerek hızlı tren hattı ile ilgili yaptığı açıklamaları eleştiren Özcan, “Bolu ve Düzce iki kardeş şehir. Bir elmanın iki yarısı gibi. Ben sadece burada Bolu’yu düşünmüyorum, Ben Düzce’yi de düşünüyorum. Ben 8 yıl Türkiye milletvekilliği yaptım. Dolayısıyla Düzce’nin ve Bolu’nun menfaatine olacak bir hususta Sayın Düzce Belediye Başkanının böyle açıklamalar yapmasını tuhaf karşılıyorum” dedi.

Haber; Sefa GÜNAY

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün hızlı tren hattı ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap verdi.  Hızlı tren konusunda bir öneride bulunan Başkan Özcan, “Aynı gün Bolu’da ve Düzce’de sandıkları koyalım. Bağımsız bir şekilde Bolulular ve Düzceliler oy kullansın. Öncesinde bir canlı yayın yapalım Sayın Başkanla. Ben kendi açımdan anlatayım, o kendi açısından -niye geçmesini istemiyor- bunu anlatsın. Ondan sonra Düzceliler ve Bolulular sandığa gitsin oylarını kullansınlar. Demokrasinin gereği bu” dedi.

 

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye yönelik yaptığı açıklama şu şekilde,

 

“HIZLI TRENİN BOLU’DAN GEÇMESİNİ İSTEMENİN NE AYIBI VAR”

“Hızlı Trenin Bolu’dan geçmesini çok arzu ediyorum. Düzce’den geçmesini çok arzu ediyorum. Gerede’den, Kızılcahamam’dan geçmesini çok arzu ediyorum. Niye ediyorum? Düzce gelişsin, Bolu gelişsin, Bolu’nun turizmi gelişsin, Düzce’nin turizmi gelişsin, sanayi gelişsin, insanlar iş bulabilsin. Ben bunun derdindeyim. Bu kavganın sebebi bu. Olay neydi? Sayın Cumhurbaşkanından randevu istememiz. Sayın Cumhurbaşkanı ile ben kişisel olarak bir konu konuşmayacağım. Tek başıma da gitmeyeceğim. Eğer Sayın Cumhurbaşkanımız randevu verirse. Bu bir teknik konu. Düzce Üniversitesinde profesör olan Prof. Dr. Ayhan Şamandar Beyefendinin hazırladığı raporla kendisi ile birlikte gideceğiz. STK Başkanları ve Meslek Odası Başkanları ile. Ben sadece randevu alan kişi olarak arkadaşları taktim ederim. Arkadaşlarımız Sayın Cumhurbaşkanımıza teknik olarak bu trenin niye Bolu’dan, Düzce’den, Gerede’den ve Kızılcahamam’dan geçmesinin daha önemli olduğunu, diğer hatta göre daha az maliyeti olduğunu açıklayacaklar. Sayın Cumhurbaşkanımız eğer lütfedip randevu verirlerse dinleyecekler, en son kararı kendileri verecekler. Ama burada hızlı trenin Bolu’dan geçmesinin istemenin ne ayıbı var? Bunu anlamadım. Bu Konuda Düzce kamuoyunda yeterince bilgi oluşmadığını gördüğüm için Düzce’deki bazı billboardları ücretlerini vermek suretiyle kiraladık. Bu treni kaçırmayalım dedik.”

 

“TRENLER MUDURNU VE GÖYNÜK’ÜN İÇİNDEN GEÇMEYECEKLER”

“Şu anda iki güzergah üzerinde çalışıyor. Bir tanesi Beypazarı, Nallahan, Mudurnu ve Göynük’ün çok üzerinden geçip Sakarya’ya bağlanan hat. Sakarya’dan da İstanbul’a bağlanacak. Bizim bunu itirazımız şu; Burada Bolulular da ikiye bölündü diye laflar ediyorlar. Şunu Bilmenizi isterim, Mudurnu’dan ve Göynük’ten geçen trenler Mudurnu ve Göynük’ün içinden geçmeyecekler. Oralarda durakta olmayacak. Oradan geçen trenin Göynük’e ve Mudurnu’ya katma değeri ve getirisi olmayacak. Bizim önerdiğimiz güzergahta ise Gerede’de durak olacak, Kızılcahamam’da durak olacak, Bolu’da durak olacak, Düzce’de durak olacak.”

 

“PROF. DR. AYHAN ŞAMANDAR’I DİNLEMEMİŞ BİLE”

“Sayın Bakan bu konuya hiç hazırlanmamış. Hala Sayın Bakan diyorum, Düzce Belediye Başkanını kast ederek. Düzce’de profesör olan Prof. Dr. Ayhan Şamandar’ı dinlememiş bile. İki hat arasındaki mukayeseyi bile yapamamış.  Prof. Dr. Ayhan Şamandar Hocamız Bolu’ya geldi. STK’ları ziyaret etti, siyasileri ziyaret etti, anlattı. Dedi ki; ‘bu mevcut Beypazarı, Nallahan üzerinden geçecek hatta 49 adet tünel olacak. Toplam uzunlukları 72 Km. 25 adet viyadük olacak. Toplam uzunluğu 14 Km. 441 Km uzunluğunda bir hat olacak. Maliyeti 6 Milyar Dolar. Ve günlük taşıyabileceği yolcu maksimum 45 bin. Eğer hat Gerede, Bolu, Düzce üzerinden Sakarya’ya bağlanırsa burada günlük taşınacak yolcu minimum 200 bin. Hattın maliyeti 5 milyar Dolar. Diğer tarafta daha çok viyadük var daha çok tünel var’ dedi.  Japonlara göre bizim önerdiğimiz hat kedini 10 yılda amorti ediyor. Diğer hat ise ömür boyu etmiyor.”

 

“BU HATTIN BOLU VE DÜZCE’DEN GEÇMESİ İKİ ŞEHRİ DE KALKINDIRACAK”

“Burada Bolu’nun ve Düzce’nin çok büyük kazancı var. Gerede’nin var, Kızılcahamam’ın var. Ama diğer tarafta istasyon olmadığı için hiçbir kazanç yok. Tam tersi verimli tarlalardan geçip gidecek. Biz de sadece arkasından bakacağız. Bu hattın Bolu ve Düzce’den geçmesi iki şehri de kalkındıracak. Bu hattın buradan geçmesi demek Bolu turizmin, Düzce turizminin çok büyük gelişmesi demek. Bu hattın buradan geçmesi demek; Bolu sanayisinin, Düzce sanayisinin çok büyük gelişim kat etmesi demek. Tabi Bay Faruk bu raporları incelemediği için bunların hiçbirinden haberi yok.”

 

“BEN HIZLI TRENİN ARKASINDAN ÖKÜZÜN TRENE BAKTIĞI GİBİ BAKMAK İSTEMİYORUM”

“Biz illa böyle olsun demiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanına anlatalım. Sayın Cumhurbaşkanı en sonunda bizim anlattıklarımızı dinledikten sonra kendi teknik ekibini toplasın, yine buradan geçmesini mantıklı bulmazsa buradan geçirmesin. Bana cevap veriyor Sayın Faruk Özlü. Diyor ki, ‘ Tanju Bey ayı ile başladı, geyikle devam ediyor. Şimdi de hızlı trene binmeye çalışıyor’. Doğru söylemiş, ben hızlı trene binmeye çalışıyorum. Ben hızlı trene Boluluların ve Düzcelilerin de binmesini istiyorum. Ankara’dan hızlı trene binip Bolu’ya gelmesini sağlıyorum. Ben hızlı trenin arkasından öküzün trene baktığı gibi bakmak istemiyorum.”

 

“BENDE RANDEVUYA VOLEYBOLCULARLA, BASKETBOLCULARLA GİTMEYECEĞİM”

“Birde Sayın Bakan teknik bir konu diyor. Doğru teknik konu, bende randevuya voleybolcularla, basketbolcularla gitmeyeceğim. Ben oraya turizmcilerle gideceğim. Ben oraya konunun uzmanı olan profesör olan Prof. Dr. Ayhan Şamandar’la gideceğim. Ticaret Odası Başkanımızla gideceğim. Ticari avantajları nedir turizmle ilgili avantajları nedir bunları ortaya koyacağız. Sadece tek boyutu yok bu işin. Ancak Düzce Belediye Başkanı Düzce halkına sorup da mı bu cevabı verdi? Onu da bilmiyorum. Sorduğunu da zannetmiyorum.”

 

“BEN SADECE BURADA BOLU’YU DÜŞÜNMÜYORUM”

“Bolu ve Düzce iki kardeş şehir. Bir elmanın iki yarısı gibi. Ben sadece burada Bolu’yu düşünmüyorum, ben sadece Gerede’yi düşünmüyorum. Ben Düzce’yi de düşünüyorum, Akçakoca’yı da düşünüyorum. Ben 8 yıl Türkiye milletvekilliği yaptım. Dolayısıyla Düzce’nin ve Bolu’nun menfaatine olacak bir hususta Sayın Düzce Belediye Başkanının eski Sayın Bakanın böyle açıklamalar yapmasını tuhaf karşılıyorum.”

 

“BURADA SADECE BOLU DAĞI GEÇİLECEK”

“Bolu Dağı gerekçe gösteriliyor. Teknik olarak Bolu Dağından geçmesi mümkün değilmiş. Diğer tarafta 49 tünel yapılacak, 25 viyadük yapılacak. Burada sadece Bolu Dağı geçilecek. Bütün teknik insanlar şunu söylüyor; ‘ Bolu Dağına gerekli eğimi vererek tüneli Bolu Dağından geçirmek çok zor bir iş değil’. Sayın Bakan bütün Dünyayı dolaşmış. İsviçre’deki Alplere bir gitsin baksın tekrar hatırlamak için. İsviçre’deki Alpler Bolu Dağından daha yüksek. Ama hızlı trenler o dağlardan geçiyor. Dolayısıyla hızlı tren Bolu’dan ve Düzce’den geçemez gibi bir teknik konu olmadığını bütün teknik adamlar söylüyor.”

 

“BANA LAF YETİŞTİRME

“Ben konunun uzmanı değilim ama Sayın Bakanda konunun uzmanı değil. O yüzden ‘Ben Sayın Erdoğan’ın adamıyım’ diyorsa rica ediyorum kendisinden de, ‘Şu Bolu Belediye Başkanını ve beraberindeki heyeti bir kabul edin Sayın Cumhurbaşkanım’ desin. Sözü geçiyorsa. Geçmiyorsa da bana laf yetiştirmesin.”

 

 

“BOLULULAR VE DÜZCELİLER OY KULLANSIN”

“Somut bir önerim var. Bolulular ve Düzceliler bu hızlı treni istiyor mu? Aynı gün Bolu’da ve Düzce’de sandıkları koyalım. Bağımsız bir şekilde Bolulular ve Düzceliler oy kullansın. Öncesinde bir canlı yayın yapalım Sayın Başkanla. Ben kendi açımdan anlatayım, o kendi açısından -niye geçmesini istemiyor- bunu anlatsın. Ondan sonra Düzceliler ve Bolulular sandığa gitsin oylarını kullansınlar. Demokrasinin gereği bu. Biz buna inanıyoruz. Ben bu trenin Bolu ve Düzce’den geçmesini hem Bolu’yu hem Düzce’yi hem de ülkemi düşündüğüm için istiyorum.”

 

“BU HATTII GEREDE ÜZERİNDEN KARADENİZ HATTINA BAĞLAMA ŞANSIMIZ VAR”

“Yarın bizim bu istediğimiz hattı Gerede üzerinden Karadeniz hattına da bağlama şansımız var. Gerede’den geçmesi demek, Karabük’teki yolcunun da faydalanması demek. Kastamonu’daki yolcunun da faydalanması demek.”

 

“SÜREKLİ BOLU’YA, DÜZCE’YE TREN GELMEYECEK”

“Sayın Bakan şunu bile anlamamış. Hızlı tren dediğimiz birkaç alternatifli trenden oluşuyor. Bir tren her istasyonda durmuyor. A treni var, Ankara’dan İstanbul’a direk gidiyor. 85 Dakikada İstanbul’a iniyor. B treni var, sadece Bolu’da duruyor. C treni var, Kızılcahamam’da duruyor, Gebze’de duruyor.  Yani günde 60 tane tren geçecekse bunun birkaç tanesi Bolu’da duracak. Sürekli Bolu’ya, Düzce’ye tren gelmeyecek. Birkaç sefer duracaklar. Sayın Başkan bunu bile anlamamış.”

 

“NİYE GEÇMESİNİ İSTEMİYOR AÇIKLASIN”

“Sayın Başkan bizim Düzce halkını uyarmamızdan rahatsız oldu. Valla kendi tezi varsa Bolu’daki billboardlar açık. Hızlı tren Bolu’dan ve Düzce’den niye geçmemeli, bizim Belediyenin billboardlarına ücretsiz olarak tahsis edelim, açıklasın. Niye geçmesini istemiyor açıklasın. Bunları tek tek açıklasın diye arzu ediyorum.”

 

“ASIL DÜZCE’NİN SORUNLARINA ODAKLANMASI LAZIM”

“Sayın Bakan bana laf yetiştiriyor da asıl Düzce’nin sorunlarına odaklanması lazım. Düzce’nin ilk 500 günü diye kitapçık göndermiş bize de, sağ olsun. Bizim de hazırladığımız bir kitapçık var aynı şekilde. Burada bazı temel şeyler var; Sayın Bakan bize laf yetiştireceğine önce kendisi şöyle bir aynaya baksın. Bizim kitapçığımızla kendi kitapçığını karşılaştırsın. İki kitapçıkta israfı öncelik diye başlıyor. Birincisi, biz ne kadar önlemişiz onlar ne kadar önlemiş bir bakın. İkincisi, bizimki bir övünç, onunki bir itiraf. Neden? Ben AK Partili bir belediyeden devir aldım burayı, israfın önünde geçtim diyorum. Sen AK Partili belediyeden devir aldın, sende israfın önünde geçtim diyerek itirafta bulunuyorsun. Benden önceki AK Partili belediye başkanı israf etmiş diyorsun.”

 

“461 MİLYONLA SEN TESLİM ALDIN, 461 MİLYONLA BEN TESLİM ALDIM”

“Düzce nüfusu bizden biraz fazla, Düzce, İktidar Partisi’nin belediyesi. Ben bu tabire katılmıyorum. Burası da muhalefetin belediyesi. Diyor ki, ‘Belediyenin borcunu 41 milyon azalttık’. Sayın Bakan biz 200 milyon azalttık. 461 milyonla sen teslim aldım, 461 milyonla ben teslim aldım. Geldiğimizden bu yana biz piyasaya 570 milyon TL para ödemişiz. Şu anda bizim icraya düşmüş borcumuz yok. Diyor ki Bakan, ‘Esnafımıza 60 milyon TL borcumuzu ödendik’. Bizim esnafımıza tek kuruş borcumuz yok.”

 

“ANKARA’DAN SANA PARA YAĞMIYOR MU?”

“Diyor ki Sayın Bakan, ‘2019 yılında 17 milyon TL gelir fazlası verdik’. Biz 55 milyon TL gelir fazlası verdik. Biz 26 dönümlük bir de arazi kazandırdık. Bizim bütçemiz şu anda Düzce Belediyesi’nden gelir olarak 50 milyon TL daha fazla. Düzce’de su parası bizden daha fazla, Düzce’de toplu taşıma bizden daha pahalı, Düzce’nin İller Bankasından aldığı pay bizden fazla. Benim nasıl 50 milyon TL daha fazla gelirim oluyor? Hani sen İktidar Partisi belediyesiydin. Ankara’dan sana para yağmıyor mu? Dedik biz yağmaz diye. Dolayısıyla iş bilenin kılıç kuşananın derler.”

 

“SAYIN BAKAN BENİMLE UĞRAŞMASIN”

“Ne diyor Sayın Bakan sunumunda, ‘7 yeni park yaptık’ diyor. Bay Faruk biz bir buçuk yılda 25 yeni park yaptık Bolu’da. 120 bin metrekare yeni yeşil alan kazandırdık. 4 bin 900 ton asfalt dökülmüş Düzce’de. 8 km.de yeni yol açmışlar. Bizimkine gelelim. Biz 93 bin ton asfalt dökmüşüz. Biz 83 km yol açmışız. Cadde ve sokaklardaki gelişimi Sayın Bakan bir heyet göndersin incelettirelim kendisine. Dolayısıyla Sayın Bakan benimle uğraşmasın. Ben siyasetçi değilim diyor. Kötü bir siyasetçide değilim. Burada 4 kez milletvekili seçilmiş bunun arkasından bir de belediye başkanı seçilmiş biriyim.”

 

“BOLU VE DÜZCE HALKINA REFERANDUM ÖNERİYORUM”

“Dolayısıyla siyasi olarak bazı konuları tartışmak istiyorsa buyursun Düzce ve Bolu kanalları ortak yayın yapsın katılalım. Hızlı treni de tartışalım, genel siyaset tartışmak istiyorsa bunu da tartışalım. Belediye hizmetlerini tartışmak istiyorsa tartışalım. Ben hazırım. Hızlı tren konusunda da Bolu ve Düzce halkına referandum öneriyorum.”

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama