SİBEL AKAR Eczanesi
MİNA Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

SİBEL AKAR Eczanesi
Bahçelievler Mah.Yunus Emre Sok.No: 57/9 (E-5 GÜRKAN KURUYEMİŞ ARKASI)
Tel: 0374 250 14 20
MİNA Eczanesi
Semerkant Mah.Erbayram Sok.No:A/5Bolu (Semerkant Sağlık Ocağı Yanı)
Tel: 0374 217 95 66
Bolu 5 günlük hava tahmini

Başaran’dan çöp bertaraf tesisine tam destek:

8 Kasım 2019

Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Cihan Başaran, Müstakimler köyüne kurulması planlanan ve bir süredir kamuoyundan çeşitli tepkiler alan çöp bertaraf tesisi için “Kazanan şehir olabiliriz. Üretken belediyecilik diyoruz ya parti olarak, il ve ilçelerin geleceğini düşünerek bu projenin gerçekleşmesi taraftarıyız” dedi.

Haber: Erol DEĞİRMENCİ / Sefa GÜNAY

Bolu kamuoyunda bir süredir çeşitli tepkilere neden olan, BEKAB aracılığı ile Müstakimler köyü yakınlarına kurulması planlanan katı atık bertaraf tesisleri için çalışmalar devam ediyor. BEKAB’ın en son gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında, yönetim kurulu üyelerinin oy çokluğu ile tesis ret edildi.

 

“TAVRIMIZ VE DURUŞUMUZ BOLU’NUN, BOLU HALKININ MENFAATİ İÇİNDİR”

Konu hakkında Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Cihan Başaran, gazetemize açıklamalarda bulundu. Başaran, bu konu hakkında tavır ve duruşlarının Bolu’nun menfaati için olduğunu ifade ederek, “Biz, BEKAB konusunu ilk toplantısına şahit olduğumuz da öğrendik. BEKAB komisyonu olduğunu da meclis üyelerimizden duyduk. O ana kadar konuya hiçbir şekilde vakıf değildik. Hiçbir şekilde önümüze gelmiş bir konu değildi. Arkadaşlarımız bize gündemi attılar. Biz de gündem gelir gelmez inceledik ve araştırdık. BEKAB projesinin geçmişi ile ilgili Sayın Belediye Başkanımız, il başkanlarına bilgilendirme yazısının gittiğini söylese de, bizim elimize henüz hiçbir şey ulaşmadı. Biz kendi çabamızla bu bilgilere ulaştık. BEKAB’ın 2004 yılında gündeme geldiğini ve 2008 yılında da ihaleleri yapmaya başladığını ve bu güne kadar da gelişim içerisinde olduğunu fakat henüz ete kemiğe bürünmediğini gördük. BEKAB’ı hem dünyada hem de Türkiye’de incelediğimizde çok muhteşem bir proje. Tam anlamıyla Bolu’nun, neslimizin geleceğini kurtaracak bir proje. Çünkü insan sağlığını olumsuz etkileyen çöpün bir şekilde bertaraf edilmesini içeren bir proje. Böyle bir projeye de imza atmış olan o dönem bütün belediye başkanlarımı, meclis üyelerimi tebrik ediyorum. Ancak geldiğimiz noktaya bakın ki, BEKAB’ın benim haberdar olduğum ilk toplantısında sonuç alınamayan, acabalarla dolu bir toplantı gerçekleşiyor. İl Genel meclisi, belediye meclisi üyeleri ve belediye başkanları il başkanları ile bir toplantı yaptıktan sonra geri dönüş yapalım diye karar veriliyor. Bizim belediye meclis üyelerimiz ve ilçelerdeki üyelerimiz BEKAB var deyip oturalım dediler. Görüştük. Bize, belediye başkanı tarafından bir belge geleceğini de söylediler, biz de ‘Gelmedi’ dedik. BEKAB’ı bildiğimizi de söyledik. Milliyetçi Hareket Partisi olarak tavrımızın ne olacağı soruldu. Bizim cevabımız ise tavrımız ve duruşumuz Bolu’nun, Bolu halkının menfaati içindir. Biz bu konuya siyaset olarak bakmıyoruz. Çünkü toplumun tamamını ilgilendiren bir konuya, tamamının menfaatini ilgilendiren bir konuya siyasi olarak bakamayız. Hele de gelecek nesillere daha temiz bir Bolu bırakmak istiyorsak, bunu çok hassas bir şekilde düşünmeliyiz. Çünkü her gün dağ gibi büyüyen bir çöp sorunumuz var” dedi.

 

“BELEDİYELERİMİZİN BİR KAYNAĞA İHTİYACI VAR”

Belediyelerin birer kaynağa ihtiyacı olduğunu belirten Başaran, bu tesis sayesinde bunun sağlanabileceğini ifade ederek, “Bolu Belediyesi kısmen de olsa çöp sorununu bir miktar çözüyor. Bugün Gerede’nin maddi imkanı çok geniş olsa da çöp sorunu var. Bugün Dördivan’ın, Yeniçağa’nın burnunun dibinde bir çöp sorunu var. Hem göze hem sağlığa hem de Bolu’nun geleceğine zarar verecek şekilde olan bir sorun var. Mudurnu’da kendi gözlerimizle gördük. Mudurnu’da hemen dibinde, bir tepenin ardında turizmi, insan sağlığını, hava şartlarını olumsuz etkileyecek şekilde dağ oluşmuş bir çöplük var. Yakından gördük buraları. Bizim bir tek yakından görmediğimiz yer Müsatakimler köyündeki alan. BEKAB ile ilgili orada nasıl bir alan oluşturuldu, nasıl bir tesis isteniyor yada projeler ne bize ulaştırılmadı. Umuyorduk ki siyaset değil, Bolu’nun menfaatleri masaya yatırılsın. Çünkü burada saymış olduğum belediyeler dışında bir de İl Genel Meclisi var. İGM 2’nci en büyük ortak. Onlarda Bolu’daki tüm köylerin çöpünden sorumlular. Köylerin çöpü sürekli arttı. Tüketimin bu kadar çılgınca gerçekleştiği bir ortamda çöpün büyük olması çok doğal. Bu çöpün bir şekilde bertaraf edilmesi gerekiyor. Bu projelere dünyada kimler imza atıyorsa Allah razı olsun demek istiyorum. Çünkü bu projeler yenilenebilir projeler. O çöp atıklarımız güvenli alanlara taşınıp, imha ediliyor. Bir enerji ortaya çıkıyor ve satılıp gelir elde ediliyor. Belediyelerimizin bir kaynağa ihtiyacı var. Çok güzel bir kaynak olabilir” şeklinde konuştu.

 

“BU PROJENİN GERÇEKLEŞMESİ TARAFTARIYIZ”

Bu projenin gerçekleşmesi taraftarı olduklarını belirten Başaran, “Bolu’nun kanatlı sektöründe Türkiye’de çok büyük bir dilimi kapsadığını biliyorsunuz. Türkiye’deki en büyük kanatlı hayvan eti sektörü Bolu’da. Tabi bu da fazlasıyla atığı getiriyor. Bu atık doğamıza, sağlığımıza ve soluduğumuz havaya kadar zarar veren bir şey. Bu atığında bertaraf edilmesi gerekiyor. Ekonomik değeri yüksek bir atık. Belki bu tesislerde, bu atık da bertaraf edilir ve çok daha büyük bir gelir elde ederiz. Kazanan şehir olabiliriz. Üretken belediyecilik diyoruz ya parti olarak, il ve ilçelerin geleceğini düşünerek bu projenin gerçekleşmesi taraftarıyız” dedi.

 

“BAŞKA BİR YER BULUNMALI”

Son olarak tesisin, Müstakimler köyüne kurulması halinde köy halkının zarar göreceği düşünülüyorsa, başka bir nokta bulunulması gerektiğini söyleyen, “Müstakimler köyünde gerçekten doğru araştırma yapıldı mı? ÇED raporları sağlıklı mı? ÇED raporları sağlıklıysa ve muhtarlarımıza bir şekilde iletilmediyse, o ağabeylerimiz çağrılmalı ve kendilerine zarar gelmeyeceği anlatılmalı. Eğer gerçekten zarar görüyorlarsa buraya yapılmamalı. Başka bir yer bulunmalı. Yeni bir alan bulabiliriz. Projeden vazgeçmemeliyiz. Bolu’nun geleceği için katı atık bertaraf tesisini kurmalı ve enerji üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama