EVREN Eczanesi
SÜMER Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

EVREN Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Kutlu Apt. No:57(Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 270 20 26
SÜMER Eczanesi
Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI)
Tel: 0374 215 92 38
Bolu 5 günlük hava tahmini

“BARAJIN ALTINDA KALAN MEB’İN KENDİSİ OLMUŞTUR”

28 Temmuz 2020

Eğitim İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’na eleştirilerde bulunarak YKS başarısızlığının öğrenciye değil bakanlığa ait olduğunu söyledi. Rakamsal verileri sıralayan Korkmaz açıklamasının sonunda velilere seslendi. Korkmaz, “Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. Sınav sisteminde ve müfredatta yapboz tahtası gibi yapılan değişiklikler ortaöğretimdeki başarısızlığı arttırmıştır. Eğitim-İş olarak velilerimize de sesleniyoruz; beklediğinizden düşük puan alan evlatlarınızı daha da sıkmaktan lütfen geri durunuz. Biliniz ki, bu YKS’de barajın altında kalan MEB’in kendisi olmuştur” diye konuştu.

Haber: Sefa Günay

Eğitim İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasının ardından yayınladığı rapora ilişkin açıklama yaptı. Korkmaz, YKS’nin öğrencilerin velilerin itirazlarına rağmen korona virüs tehlikesi altına yapıldığını vurguladı.

“ÖĞRENCİLERİN STRES YAŞAYACAKLARINI VURGULAMIŞTIK”

Korkmaz; “Öğrencilerin itirazlarına, velilerin isyanlarına, sendikaların ve eğitim uzmanlarının uyarılarına rağmen YKS’nin önce tarihini değiştirip sonra korona koşullarında yapmakta ısrar eden MEB, milyonlarca gencin ve onların ailesinin hayallerini yıkmıştır. YKS sonuçlarına ilk bakışta bile eğitimin neden iç turizm hayallerine ve ‘ben yaptım oldu’cu tavra kurban edilmemesi gerektiği anlaşılacaktır. Eğitim-İş olarak öğrencilerin her bir günü planlayarak çalıştığı YKS maratonunun tarihini değiştirmenin yanlış olduğunu, korona tehlikesine rağmen sınava girmeye mecbur bırakılan öğrencilerin fazladan stres yaşayacaklarını vurgulamıştık” ifadelerini kullandı.

“ENDİŞELERİMİZ HAKLI ÇIKTI”

YÖK’ün açıkladığı sayısal verilere bakıldığında başarı ortalamasının düşüklüğü sınava damga vurduğunu da belirten Korkmaz; “YÖK’ün açıkladığı sayısal veriler bu endişelerimizi haklı çıkarmış, başvurduğu halde, TYT’ye 128.580, AYT’ye ise 116.214 aday girmemiştir. Bu durum on binlerce kontenjanın boş kalmasına neden olacaktır. Başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur. Üniversite adaylarının,  en çok sayısal alanda zorlandığını ortaya koyan AYT ortalamaları: Türkçe:24/4.7, Matematik:40/7.5, Fizik:14/1, Kimya:13/1.4, Biyoloji:13/1.3 şeklindedir” şeklinde konuştu.

“SORUNUN KAYNAĞINDA, EŞİTSİZLİKLER YATMAKTADIR”

Korkmaz, eğitim sisteminin genelinde yaşanan sorun olduğunu dile getirerek; “Her zaman olduğu gibi kulağını öneri ve uyarılarımıza kapatan MEB hüsranla biten bu sürecin tek sorumlusu olmuştur.  Her sınavda ve eğitim sisteminin genelinde yaşanan sorunun kaynağında, eşitsizlikler yatmaktadır. Çocuklarımızın eşit şartlarda eğitim olanaklarından faydalanamadıkları ve eşit şartlarda sınavlara hazırlanamadıkları gerçeği hala varlığını korumaktadır. Özel okulların eğitim sistemindeki varlığı büyüyerek devam ettiği sürece de sistemin yarattığı eşitsizlikler varlığını artırarak devam ettirecektir” dedi.

“BARAJIN ALTINDA KALAN MEB’İN KENDİSİ OLMUŞTUR”

Sınav sistemi ile müfredatta yapılan değişikliklerin başarısızlığı artırdığına dikkat çeken Korkmaz; “Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadadır. Sınav sisteminde ve müfredatta yapboz tahtası gibi yapılan değişiklikler ortaöğretimdeki başarısızlığı arttırmıştır. Eğitim-İş olarak velilerimize de sesleniyoruz; beklediğinizden düşük puan alan evlatlarınızı daha da sıkmaktan lütfen geri durunuz. Biliniz ki, bu YKS’de barajın altında kalan MEB’in kendisi olmuştur” diye konuştu.

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama