EVREN Eczanesi
SÜMER Eczanesi

Bolu Nöbetçi Eczaneler

EVREN Eczanesi
Sağlık Mah. Dodurga Cad. Kutlu Apt. No:57(Çağsu Hastanesi Karşısı)
Tel: 0374 270 20 26
SÜMER Eczanesi
Sümer Mah.Cumhuriyet Cad.No:76/10(CUMHURİYET İLKÖĞRETİM OKULU KARŞISI İŞKUR YANI)
Tel: 0374 215 92 38
Bolu 5 günlük hava tahmini

ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNE EĞİTİM-İŞ’TEN TEPKİ

27 Temmuz 2020

Eğitim-İş Bolu Şube Başkanı Erkan Korkmaz, yaptığı basın açıklaması ile MEB’in Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine tepki gösterdi. Korkmaz, Öğretmenlerin hizmet puanları borsa endeksi gibi artmakta ve/veya azalmaktadır. Bu artış ya da azalışlar, öğretmenler arasında haklı bir kuşku uyandırmaktadır. MEB il içi yer değiştirme takvimini uzatmalı, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlamalıdır” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 19.06.2020 tarihinde 31160 sayılı Resmi Gazete’de, “Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” yayımlanmasının üzerine Eğitim-İş tarafından konuyla ilgili dava açılmıştı. MEB tarafından söz konusu değişikliğin uygulamaya koyulmasının ardından Eğitim-İş, 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Korkmaz, yaptığı açıklamada, “MEB, 1 milyon Öğretmeni ilgilendiren hizmet puanı kriterlerinin değiştirilmesine ilişkin düzenlemeyi 19.06.2020 tarihinde yürürlüğe koymuştu. Eğitim-İş olarak hizmet puanının hizmetle ilgili olması gerektiği, yeni uygulamanın öğretmenler arasında yeni ayrışma ve tartışmalara yol açacağı, tüm öğretmenlerin kriterlerin tamamına erişme şansı olmadığından eşitsizlik yaratacağı ve geçmişe dönük belgelerde yapılacak uygulamalar ile yer değiştirme döneminde haksızlıkların ortaya çıkacak gerekçeleri ile konuyu yargıya taşımış ve Bakanlığı uygulama için yargı denetimini beklemesi için uyarmıştık. Çıkabilecek bir yargı kararında ortaya çıkacak kaosun sorumlusunun MEB, mağdurunun ise öğretmenler olacağı uyarılarımıza kulak tıkayan Bakanlık kendi koyduğu kuralları sisteme yansıtmakta, öğretmenlerin hizmet puanlarını hesaplamakta sınıfta kalmış, günlerdir sorunu çözememiştir. Öğretmenlerin hizmet puanları borsa endeksi gibi artmakta ve/veya azalmaktadır. Bu artış ya da azalışların izahı da olmadığından öğretmenler arasında haklı bir kuşku uyandırmaktadır"

 

“MEB ADİL PUAN HESAPLAMALARINI TAMAMLAMALI”

Eğitim-İş olarak; uygulamanın yürürlüğe girmesi ile fark ettiğimiz, öğretmenlerimizin ise uygulamanın başlaması ile canlı canlı yaşadıkları; 2011 öncesi alınan ödüllerin (Teşekkür, Takdir, Aylıkla Ödül) puan dışı bırakılarak büyük oranda iktidar yandaşlarına dağıtılan belgelerin puan yapılması, zorunlu hizmet ek puanının, İYEP kursları ve belleticilik gibi görevleri yerine getiren öğretmenlerin geçmişe dönük uygulanmaması gibi sorunları çözümsüz olarak beklemektedir. Bu şartlar altında başlatılan yer değiştirme sürecinde bu kadar kısa sürede mağduriyetlerin önüne geçilemeyeceği açıktır. MEB il içi yer değiştirme takvimini uzatmalı, şeffaflık içinde adil puan hesaplamalarını tamamlamalı, öğretmenlerin puanları ile ilgili kaygılarını giderdikten sonra yer değiştirmeleri gerçekleştirmelidir. Puanı ile ilgili kaygısı, tespiti ya da hata olan öğretmenlerin yazılı talepte bulunmalarını tavsiye ediyoruz. MEB unutmamalıdır ki bir öğretmenin puanındaki hata aynı branştaki birçok öğretmeni etkileyecektir. Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya devam edeceğimizi tekrar belirtmek isteriz” ifadelerini kullandı.

 

 

Yorum yazın
İmlası çok bozuk, büyük harfle yazılan,
Habere değil yorumculara yönelik,
Diğer kişilere hakaret niteliği taşıyan,
Çok kısa ve konuyu zenginleştirmeyen yorumlar KESİNLİKLE YAYIMLANMAYACAKTIR.
Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.
Bolu'nun Instagram Günlüğü
Tüm Instagram Günlüğünü göster

Haberler

Site içi arama